X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Mastalerz czyta "Wieszanie" Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:03
Nowa lektura – u nas w wersji dźwiękowej, ale nie nowa książka.
Andrzej Mastalerz
Andrzej Mastalerz Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Okładka książki Jarosława Marka Rymkiewicza "Wieszanie", Wydawnictwo Sic! Okładka książki Jarosława Marka Rymkiewicza "Wieszanie", Wydawnictwo Sic!

Po brawurowo przeczytanej przez Andrzeja Mastalerza książce historycznej i autobiograficznej zarazem pod tytułem "Kinderscenen"(2008) Jarosław Marek Rymkiewicz zgodził się na przypomnienie tomu szkiców, w którym analizuje on mechanizmy historii, tomu pod tytułem "Wieszanie"(2007). Tak charakteryzuje on książkę, przygotowując nas do lektury:

"Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej… Mówi ona o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie przed ponad dwustu laty, między połowa kwietnia a początkiem listopada 1794." 

My, rozpoczynając lekturę 15 kwietnia, przywołujemy wypadki z czasu insurekcji kościuszkowskiej czyli sprzed 225 lat. Co mówi nam ona zarazem o Polsce współczesnej…

Szczęśliwie temat książki, "wydarzenia wiążące się z wieszaniem", jest ścisłe historyczny. Do historii należy oczywiście takze portret Warszawy 1749. Jest tu – uprzedzamy – Polski "portret przerażająco realistyczny" (Cezary Michalski, Dziennik - Europa).

Choć temat – upiorny – autor podejmuje go we właściwy sobie sposób, z dystansem, momentami humorystycznie. W interpretacji Andrzeja Mastalerza, który znów przyjął nasze zaproszenie, najbardziej nawet drastyczne sceny maja szanse nie przerażać szczególnie wrażliwych słuchaczy. Szczególny klimat zawdzięcza także nasza lektura muzyce Piotra Mossa, która towarzyszyła lekturze w Trójce poprzedniej książki J.M. Rymkiewicza. Kompozytor udostępnił nam naturalnie swoją nowa muzykę. 

Przypomnijmy, ze autor prezentowanej książki jest poetą, profesorem nauk humanistycznych, eseistą, autorem dramatów, powieści oraz nade wszystko tekstów historycznych właśnie, określanych jako szkice.

***

Do usłyszenia

Od 15 kwietnia 2019 roku, w paśmie "Do południa", około 11.50. 


Andrzej Mastalerz, Wojciech Dorosz/Polskie Radio Andrzej Mastalerz, Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Czytaj także

Zwyciężczyni powraca do Trójki, czyli "Solaris" Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:52
Rok książek w wersji dźwiękowej kończy u nas powieść Stanisława Lema – "Solaris".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Słomczyński "Mim". Nowa proza w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:10
Po serii lektur z cyklu "Klasyka polska na Stulecie" powracamy do tego, co wyróżniało Trójkową prozę "w wydaniu dźwiękowym". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak być kochanym" – Głowacki jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 17:27
Janusz Głowacki należał do tych autorów, którego książki realizowaliśmy w wersji dźwiękowej najczęściej.
rozwiń zwiń