X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czytamy "Sanatorium Pod Klepsydrą" w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:00
Kolejny rok przyłączamy się na swój sposób do Narodowego Czytania (miłosne sceny z "Quo Vadis", reżyserzy grają postaci  z "Wesela", młodzi aktorzy interpretujący "Przedwiośnie").
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Dorosz

Tym razem mieliśmy do wyboru jedną z małych form prozatorskich. Decyzja była oczywista. Przeczytamy opowiadanie Brunona Schulza z tomu "Sanatorium Pod Klepsydrą" (pierwsze wydanie – 1937) p.t. "Mój ojciec wstępuje do strażaków". Nigdy dotąd (przynajmniej w XXI wieku) nie mieliśmy okazji prezentować prozy Schulza, która wszak poza plastycznymi  baśniowo – realistycznymi opisami odwołuje się do bogatego świata dźwięków. "W pierwszych dniach października powracaliśmy z matką z letniska, położonego w sąsiednim departamencie kraju, w lesistym dorzeczu Słotwinki, przesączonym źródlanym szmerem tysiąca strumieni. Mając jeszcze w uszach szelest olszyn, przetykany  świegotem ptaków, jechaliśmy w wielkiej starej landarze (…) w głębokiej aksamitem wyścielanej alkowie, w którą karta po karcie zapadały przez okno kolorowe obrazy pejzażu, jakby tasowane powoli z ręki do ręki."

Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz) Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz)

To zaledwie pierwszy akapit wybranego  opowiadania, pokazujący swoistą onomatopeiczność narracji Schulza. Świat dźwięków był bowiem równie ważny dla niego, jak pejzaż, barwa, kształt czy choćby w pierwszym ze zbiorów opowiadań – "Sklepy cynamonowe" – zapach. Podjęliśmy więc przy okazji Narodowego Czytania  próbę zmierzenia z tą "republiką dźwięków", jakże kuszącą w "teatrze wyobraźni". Nie jesteśmy teatrem, nie dysponujemy jego środkami ani czasem potrzebnym, by te dźwięki oddać, po prostu przeczytamy i tylko fragmenty opowiadania. Stanowi ono rodzaj wspomnienia narratora – małego Józefa – który nie był pewien, czy historia strażackiego ekscesu Ojca była prawdziwa, czy tylko przyśniła mu się, za to – jak!

Opowiadanie składa się z dwóch różnych części: modernistyczno-opisowej oraz groteskowo-onirycznej. Czy udało nam się je oddać, interpretując i dobierając dźwięki , przekonamy się, zdając sobie sprawę, że do tego typu lektury nie mieliśmy w Trójce możliwości przyzwyczaić się.

Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz) Łukasz Lewandowski (fot. Wojciech Dorosz)

Do przeczytania opowiadania zaprosiliśmy aktora, który brawurowo wcielił się w rolę narratora w słuchowisku dla Sceny Teatralnej Trójki wg opowiadań Gombrowicza ("Tancerz mecenasa Kraykowskiego/Dziewictwo", patrz: pierwsza wakacyjna premiera) – Łukasza Lewandowskiego. Lekturze będą towarzyszyły kompozycje teatralne Adama Żuchowskiego, kierownika muzycznego Teatru Atelier w Sopocie, kontrabasisty, jazzmana.

***

Zapraszamy w przeddzień Narodowego Czytania 2019, czyli w piątek 6 września około godz. 11.45.

Barbara Marcinik, Ewa RedelJanusz Deblessem i Kuba Sadowski.

Zobacz więcej na temat: Narodowe Czytanie

Czytaj także

Andrzej Mastalerz czyta "Wieszanie" Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:03
Nowa lektura – u nas w wersji dźwiękowej, ale nie nowa książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 18:06
Wydawnictwo Literackie rozpoczęło w 2009 roku wydawanie "Dzieł zebranych" autora "Innego świata”. Ta monumentalna edycja zawiera: "Recenzje, szkice, rozprawy literackie", "Felietony i komentarze z Radia Wolna Europa", "Eseje", "Dziennik pisany nocą", "Rozmowy", "Korespondencję", "Inny świat", "Varia" oraz "Opowiadania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rana" wieczorami w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 10:13
Do prywatnej, ekskluzywnej szkoły w Warszawie zostaje przyjęta nowa nauczycielka matematyki. Ginie jedna z uczennic oraz jedna z nauczycielek.
rozwiń zwiń