X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Huelle i jego opowiadania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:00
Nowe opowiadania Pawła Huelle w 10 odcinkach można było usłyszeć w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku około godz. 11.45. Opowiadania pochodzą z nowego zbioru "Talita".
Audio
Paweł Huelle
Paweł HuelleFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Paweł Huelle jest autorem powieści, scenariuszy, sztuk, wierszy i esejów. Od lat pracuje także nad trudną formą opowiadania. W ciągu ponad trzydziestu lat powstały ich trzy tomy. Teraz spod pióra Pawła Huelle wychodzi na świat tom czwarty zatytułowany "Talita".

Wcześniejsze zbiory tego autora to "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996) oraz "Opowieści chłodnego morza" (2008). 

Fragmenty "Tality" można było usłyszeć przedpremierowo w radiowej Trójce, czytał je sam Paweł Huelle. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w poniedziałek 20 stycznia, a ostatnia – 31 stycznia.

– Możemy uznać, że Paweł Huelle jest "naszym" autorem. To właśnie jego powieść "Mercedes Benz" otwierała w XXI wieku w Trójce listę prozy przedstawianej w wersji dźwiękowej (2001). Od prawie 20 lat prezentujemy fragmenty jego kolejnych książek, wśród których szczególne miejsce zajmują opowiadania. Zawsze zgadza się przeczytać je dla nas. Czekając na ukazanie się nowych opowiadań poprosiliśmy więc Pawła, by przeczytał dwa z nich. To "Dąb. Z Kronik Opactwa Oliwskiego" oraz "Cyganka". Łączą je skrywane tajemnice oraz miejsce akcji, czyli rodzinny Gdańsk autora  – mówiła Barbara Marcinik, opiekująca się radiową realizacją tych tekstów. 

Akcja opowiadania "Dąb" osadzona jest w… średniowieczu, w Opactwie Cystersów. "Cyganka" należy natomiast do tak charakterystycznych dla Pawła Huelle opowieści, zawierających wątki autobiograficzne. Narrator jest pierwszoosobowy w tym opowiadaniu, powraca do czasu swojego dzieciństwa w Gdańsku, momentami przypomina on autora, ale oczywiście historia "Cyganki" stanowi przykład, jak Paweł Huelle, fantazjując, czerpie inspiracje z własnego życia.

Paweł Huelle i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz Paweł Paweł Huelle i Barbara Marcinik, fot. Wojciech Dorosz

W rozmowie, którą przedstawiliśmy w "Magazynie Bardzo Kulturalnym" w przeddzień premiery naszej lektury Paweł Huelle wspominał swoich mistrzów sztuki opowiadania. To pozwala nam umiejscowić jego opowiadania w historii tej formy literackiej – dodała Barbara Marcinik.

Lekturze towarzyszyła muzyka teatralna Jacka Grudnia.

Tom, pod tytułem "Talita", ukaże się nakładem wydawnictwa Znak. 

Zapraszamy do słuchania dołączonych nagrań odcinków.

Barbara Marcinik oraz Janusz Deblessem i Kuba Sadowski – wydawca.