Najkrótsze opowiadania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 16:00
Jesienią tego roku sprawdzamy, jak brzmią na naszej antenie, wcześniej nieprezentowane małe formy prozatorskie. Wybraliśmy klasyków z różnych epok. Dwudziestolecie międzywojenne reprezentował Bruno Schulz. Z powojennej literatury wybraliśmy najkrótsze opowiadania świata, czyli miniatury Sławomira Mrożka.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Jakub Sadowski

Zaczęliśmy od wczesnych jego opowiadań. Teraz proponujemy humoreski z lat 80’, zebrane w tomiku "Czekoladki dla Prezesa". Łączy je tytułowy Prezes, postać symboliczna dla urzędniczego światka minionej epoki. To "guru" – ówczesny autorytet – mógł to być "samiec Alfa" – ojciec, mąż, kierownik, dyrektor czy wreszcie prezes – figura dominująca w patriarchalnych układach. Charakterystyczne jest, że towarzyszą mu, podlegający mu: Księgowy, Magazynier, Kasjer itd. Żadnych kobiet! Może – szczęśliwie:) 

***

Krócej, zarazem lepiej,  nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, "całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś". Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i prze-zabawne opowiadania , zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać? 

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 "odcinków" Mrożkowych miniatur, które będziemy prezentowali od poniedziałku12 paźziernika.

Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas trwania naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90. rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora "Tanga".

Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – "nasza ekipa"!

Dobrej zabawy, kosztem "minionej epoki"!

Barbara Marcinik.

***

Do słuchania codziennie, od poniedziałku (12 października) o godz. 11.45 zaprasza Barbara Marcinik oraz ekipa: Renata Szewczak, Magda Trzaska i Kuba Sadowski.

Czytaj także

Sceny Fantastyczne z "Balladyny"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:00
Pomysł wspólnego czytania słynnych dzieł z literatury polskiej po raz pierwszy został zrealizowany w 2012 roku. Narodowe Czytanie 2020 odbędzie się po raz dziewiąty, a wybrana została tym razem "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mastalerz czyta w radiowej Trójce opowiadania Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 08:25
Po dwutygodniowej przerwie na antenę Trójki powróciły opowiadania Sławomira Mrożka. "Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane" czyta Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kometa" nad Trójką. Posłuchaj opowiadań Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:00
W porze przedpołudniowej przypominamy polskie opowiadania. Zakończywszy dwie serie miniatur satyrycznych Sławomira Mrożka, do którego powrócimy jeszcze w październiku, cofamy się na dwa tygodnie do XX-lecia międzywojennego i po raz pierwszy proponujemy dłuższe opowiadania Brunona Schulza.
rozwiń zwiń