Czym żyła autorka "Nocy i dni"? "Dzienniki. 1914-1965" Marii Dąbrowskiej w interpretacji Olgi Sarzyńskiej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 07:00
"Dzienniki. 1914-1965" Marii Dąbrowskiej w nakładzie zaledwie 300 egzemplarzy zostały wydane pod koniec 2009 roku. Fragmenty prowadzonych przez 50 lat zapisków autorki "Nocy i dni" czytała dla Słuchaczy Trójki Olga Sarzyńska w ramach audycji "Powieść w Trójce". 
Olga Sarzyńska
Olga Sarzyńska Foto: Barbara Marcinik

"Chciałabym mieć sto razy więcej talentu" – notowała przekornie w 1945 roku Maria Dąbrowska, nominowana do Nagrody Nobla aż pięciokrotnie. Pisarka swoje dzienne zapiski zaczęła prowadzić w wieku 25 lat. Z pewnymi przerwami (z których najdłuższa przypadła na początek drugiej wojny światowej) "Dzienniki" towarzyszyły jej przez pół wieku – od momentu, w którym skończyła studia na uniwersytetach w Lozannie i Brukseli, aż do śmierci.

Dzięki wybranym fragmentom poznaliśmy Marię Dąbrowską z czasu powojennego: jej rozterki związane z momentami niemocy twórczej i chorobami, a także problemami życia codziennego w trudnych czasach, w jakich przyszło jej żyć.

Rok 1934. Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniu przy ul. Polnej 40 w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Rok 1934. Maria Dąbrowska w swoim mieszkaniu przy ul. Polnej 40 w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Oprócz niej samej, w "Dziennikach" pojawiły się znane postaci z życia literackiego i politycznego oraz z najbliższego otoczenia autorki – pisarka i nowelistka Anna Kowalska, wspominana tylko, nieżyjąca siostra – Jadwiga oraz partner  działacz społeczny oraz minister Ukraińskiej Republiki Ludowej Stanisław Stempowski.

Trwającą aż 8 tygodni lekturę rozpoczęliśmy od zapisków z 1 stycznia 1945 roku, a więc od miesięcy sprzed zakończenia wojny.

 
Maria Dąbrowska na swoim najbardziej znanym zdjęciu portretowym Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Maria Dąbrowska na swoim najbardziej znanym zdjęciu portretowym Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przeczytania fragmentów "Dzienników" na antenie Trójki podjęła się Olga Sarzyńska, aktorka Teatru Ateneum w Warszawie, a napisania muzyki - Łukasz Borowiecki. Oprócz nich audycję przygotowali Barbara MarcinikRenata Szewczak, Kuba Sadowski oraz Janusz Deblessem.

kr

Czytaj także

Najkrótsze opowiadania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 16:00
Jesienią tego roku sprawdzamy, jak brzmią na naszej antenie, wcześniej nieprezentowane małe formy prozatorskie. Wybraliśmy klasyków z różnych epok. Dwudziestolecie międzywojenne reprezentował Bruno Schulz. Z powojennej literatury wybraliśmy najkrótsze opowiadania świata, czyli miniatury Sławomira Mrożka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kometa" nad Trójką. Posłuchaj opowiadań Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:00
W porze przedpołudniowej przypominamy polskie opowiadania. Zakończywszy dwie serie miniatur satyrycznych Sławomira Mrożka, do którego powrócimy jeszcze w październiku, cofamy się na dwa tygodnie do XX-lecia międzywojennego i po raz pierwszy proponujemy dłuższe opowiadania Brunona Schulza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki – "My sweet Raskolnikow". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 12:00
Po wyprawie w lata 80. zaproponowaliśmy wspólne cofnięcie się o kolejną dekadę. Janusz Głowacki, po cyklu opowiadań, którymi zadebiutował w 1968 roku ("Wirówka nonsensu"), spróbował formy dłuższej. "My sweet Raskolnikow" jest bowiem takim właśnie długim opowiadaniem, nazywanym też przez Głowackiego mikropowieścią.
rozwiń zwiń