Była to już druga przyznana naszej wielkiej rodaczce nagroda, honorująca jej dokonania naukowe. Po raz pierwszy otrzymała ją wespół z mężem, Piotrem Curie, oraz francuskim badaczem Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Tę drugą, Maria Skłodowska-Curie otrzymała w 1911 roku za odkrycie polonu i radu. Jej badania i odkrycia, jak wszyscy wiemy, miały niebagatelny wpływ na późniejszy rozwój nauk przyrodniczych i chemicznych.
Program 3 PR sięga po lekturę, która ma szansę przybliżyć nam tę wyjątkową postać, naszą rodaczkę, której szczątki od 1995 roku spoczywają w paryskim Panteonie. Jest to, spisana przez jej córkę Ewę Curie, biografia pierwszej kobiety-naukowca, która zdobyła prawdziwe światowe uznanie i była jedną z największych badaczek XX wieku.
fot. Wojciech Kusiński
Biografia ta stanowi wyjątkową kronikę osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie w nauce, w tym jej pionierskich wysiłków w badaniach nad radioaktywnością. Ukazuje również jej życie: od dzieciństwa w Polsce, przez paryskie małżeństwo z kolegą naukowcem Piotrem Curie, po tragiczną śmierć z powodu tego samego radu, który przyniósł jej sławę. Ta ponadczasowa biografia celebruje zadziwiający umysł i niezwykłe życie niezwykłej kobiety, jaką była Maria Skłodowska-Curie.
***
Do wysłuchania kolejnych odcinków tej niezwykle interesującej historii, czytanej przez Lidię Sadową, zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w Programie 3 Polskiego Radia, o godz. 11.45.
fot. Wojciech Kusiński