X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cafe Museum" Roberta Makłowicza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 17:15
Nowa powieść w paśmie dziennym.
Audio

Piotr Bikont napisał : „…jest to opowieść o tęsknocie – niespełnialnej, bo to tęsknota za światem, który nie wróci, a zarazem światem …siłą rzeczy, bezpośrednio nieznanym, krajem wspomnień cudzych, więc mitycznym”. Autor (w rozmowie w MBK , 7 listopada) powiedział coś, z czego – może - nie zdajemy sobie sprawy i, czego nie dostrzeżemy od razu w książce, coś, co stanowi diagnozę współczesnej Europy – ponurą, bo dotyczącą jej końca.

Robert Robert Makłowicz czyta Cafe Museum

Dlaczego, w książce tego możemy nie zauważyć? – Dlatego, że Robert Makłowicz opisuje swoje wyprawy po Europie – doprecyzujmy – Mitteleuropie – z ogromnym poczuciem humoru, pasją poznawczą podróżującego, wyczulonego na smaki, zapachy, kolory. Jego zaangażowanie, a zarazem dystans, to - bardzo cenię w jego opowieści. W efekcie, nie poddajemy się nostalgii, tylko świetnie „bawimy się”, czytając wyrafinowane literacko frazy.

 

 

 

Robert Robert Makłowicz czyta powieść w Trójce

Z niecierpliwością czekamy na kolejne opisy dań, które autor obowiązkowo spożywał od Słowacji, przez Węgry po południową Dalmację. Dań – i – napojów. Sztuka opowiadania o smaku wina np., należy do najtrudniejszych. Robert Makłowicz jest sybarytą, ale… i tu – docieramy do tego, co w jego opowieści jest najważniejsze: do „ducha miejsca” (celu danej wyprawy) i jego skomplikowanej historii. Spotykamy tu – Makłowicza – zawodowca, bo jest on historykiem . W podobnych sytuacjach zwykliśmy mówić: łączy przyjemne z pożytecznym.

Przyjemności i pożytku z naszej nowej lektury życzymy.

/Dziękujemy wydawnictwu Czarne, autorowi, za to, że zgodził się przeczytać fragmenty książki (któż inny poradziłby sobie z tyloma nazwami „germańsko-ugrofińsko-słowiańskimi”?) oraz Januszowi Stokłosie za jego muzykę teatralną (w klimacie środkowoeuropejskim).

Baszka Marcinik, Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

Poniedziałek-piątek, 11:50 (od 15 listopada 2010)