Nowa powieść w Trójce odsłania kulisy życia Polaków w powojennym Londynie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 19:51
Po wakacyjnym serialu kryminalnym proponujemy w paśmie wieczornym literaturę faktu.
Audio
Przemysław Bluszcz czyta Londyńczyków
Przemysław Bluszcz czyta Londyńczyków Foto: Fot. Wojciech Dorosz

Ewa Winnicka "Londyńczycy - powieść od poniedziałku do czwartku o godz. 20.50. Pierwszy odcinek 3 października 2011.

Oto, co napisał o książce Chris Niedenthal:

"Czyta się tę książkę trochę jak thriller, trochę jak romans, a nawet fantastykę. O polskim złocie, o niedoszłym królu Polski, o miłości dwóch kobiet do generała Andersa, o polsko-angielskich małżeństwach, o polskim Kościele na obczyźnie, o uratowanych dzieciach żydowskiego pochodzenia, o polskim klasycystycznym pałacu na Ealingu...

/

Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie, tak to któryś z bohaterów ujął i chyba nie mijał się z prawdą. Przeczytałem Londyńczyków jednym tchem – nie mogłem po prostu odłożyć tej książki".

"Londyńczycy" korespondują z prezentowaną przez nas autobiograficzną opowieścią Chrisa Niedenthala "Zawód fotograf". Reporterka powołuje się zresztą w przynajmniej jednym miejscu na wypowiedź Chrisa, co nie dziwi, ponieważ i on był Londyńczykiem.

Zdecydowałam się powierzyć lekturę aktorowi, który idealnie wcielił się w rolę narratora choć to kobieta napisała ten reportaż.

Przemysław Bluszcz przeczytał fragmenty książki w bardzo – jak oceniam – atrakcyjny sposób, odstępując od czasu do czasu od reporterskiego stylu podawania tekstu.

Janusz Grzywacz natomiast udostępnił nam swoje kompozycje. Sięgnęliśmy – co już praktykujemy od dawna, prezentując literaturę faktu – po dźwięki archiwalne.

Przemysław
Przemysław Bluszcz czyta "Londyńczyków"

 

Proszę ocenić efekt.

Od poniedziałku do czwartku - o 20.50.

Książka ukaże się 4 listopada 2011 w serii "Reportaże" nakładem Wydawnictwa Czarne z Trójkowym Znakiem Jakości.

Zapraszamy: Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Wojtek Dorosz, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk – zespół, który przygotował lekturę w wersji dźwiękowej.