Burzliwe życie Serge'a Gainsbourga okiem brytyjskiej dziennikarki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 13:58
Literatura faktu ponownie na antenie Trójki w paśmie przedpołudniowym. Pasjonującą książkę Sylvie Simmons czyta Maria Seweryn.
Audio
Maria Seweryn
Maria SewerynFoto: Fot. PR/W. Dorosz


Autorka biografii Gainsbourga nie jest znana w Polsce, a jeżeli tak – to w środowisku muzycznym. Jest bowiem brytyjską dziennikarką muzyczną. Z przyjemnością jednak sięgnęłam po jej książkę, która – jak sądzę – zainteresuje tych spośród słuchaczy/czytelników, którzy obudzeni w środku nocy potrafią  natychmiast podać tytuł jego piosenki, tej wykonywanej wspólnie z Jane Birkin, ale po dłuższym zastanowieniu dopiero – tytuły kolejne. Ile?

Dyskografia Gainsobourga jest bogata, podobnie jak bogate było jego życie, przedwcześnie przerwane z powodu wyniszczających praktyk (papierosy, alkohol).

Okładka
Okładka książki

Rytm opowieści Sylvie Simmons jest wartki, tłumaczenie "brzmi w uszach", tytuły piosenek i albumów (w wersji oryginalnej) nie nużą, tylko kuszą do słuchania. Wymarzona radiowa lektura! Nie pozostało więc nic innego, jak podążyć w ślad za opowieścią o kolejnych etapach życia francuskiego prowokatora i zacząć tworzyć słowno–muzyczny patchwork. Autorka sięga często po fragmenty swoich rozmów z Jane Birkin (brytyjską piosenkarką i aktorką). I jej głos usłyszymy, dzięki uprzejmości Ani Gacek, która niedawno przeprowadziła wywiad artystką.


Przed nami Francja drugiej połowy XX wieku, muzyczny Paryż - dzięki Gainsbourgowi – jeszcze bogatszy niż nam się wydawało. W roli narratorki – świetna MARIA SEWERYN.

 

Zapraszam, Baszka Marcinik.

Moja kompania to – jak przeważnie – Renata Szewczak (nagranie), Janusz Deblessem (miksy), Wojciech Dorosz (archiwa, fotki), Mateusz Patyk (edycja odcinków).

 

"Serge Gainsbourg" Sylvie Simmons na antenie Trójki od poniedziałku do piątku o godz. 11.50.

Premiera książki, opublikowanej przez wydawnictwo Marginesy w przekładzie Ewy Penksyk-Kluczkowskiej - 22 lutego 2012 r.

Czytaj także

Intymny wywiad z Jane Birkin w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 16:44
Jane Birkin będzie gościem specjalnego wydania audycji "Myśliwiecka 3/5/7" w najbliższą sobotę. Aktorka i piosenkarka opowie o swoim życiu z Serge’em Gainsbourgiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne spotkanie z synem Serge'a Gainsbourga

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:05
Dziś, pod dachami Paryża, dokończymy słuchania płyty Lulu Gainsbourga. Przypomnijmy, że Lulu to najmłodsze dziecko Serge'a Gainsbourga. Miał 5 lat, gdy Serge zmarł. Dziś ma lat 25 i właśnie zadebiutował na francuskim rynku muzycznym.
rozwiń zwiń