"Bestiarium" - książka łącząca żywioły

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 08:50
Debiut powieściowy poety - Tomasza Różyckiego od poniedziałku w paśmie wieczornym Trójki. Czyta autor.
Audio
  • Barbara Marcinik zaprasza do słuchania "Bestiarium" na antenie Trójki
  • Rozmowa z Tomaszem Różyckim, autorem "Bestiarium"
Tomasz Różycki
Tomasz RóżyckiFoto: Fot.: Wojciech Dorosz

Tomasz Różycki – romanista (wykłada język francuski i literaturę), tłumacz, poeta, autor kilku tomików wierszy (min. "Vaterland" – 1997, "Dwanaście stacji” – 2004, "Kolonie” – 2006, "Księga obrotów” – 2010), laureat Nagrody Kościelskich, członek Kapituły tej Nagrody napisał książkę prozą, choć jest to proza… poetycka, ale nie ma powodów, by nie nazywać ją powieścią.

/

Od pierwszych stron porywa i inspiruje do realizacji jej w wersji dźwiękowej. To jest książka, którą "słychać" i dlatego z przyjemnością przystąpiliśmy do pracy nad nią. Na razie – możemy pozwolić sobie na bardzo skromne "udźwiękowienie", ale… proszę ocenić efekty. Zapraszamy do wysłuchania krótkiej rozmowy z autorem, którą poprzedzamy lekturę. Dodam tylko, że jest to książka łącząca dwa żywioły: poezji i humoru – nie tak często występujące w świecie literatury razem.
Atrakcyjność dźwiękową nasza lektura zawdzięcza twórcy muzyki teatralnej (współpracującemu głównie z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim) – Janowi Suśwille. Sięgnęliśmy także po muzykę Audiowizualnej Grupy Przyjaciół RH+. Pojawią się również cytaty z muzyki filmowej Jocelyn Pook.
Narracja pierwszoosobowa najlepiej brzmi, kiedy czyta sam autor. "Bestiarium" czyta u nas więc Tomasz Różycki . Książkę opublikował Znak.
Zapraszamy: Baszka Marcinik oraz kompania w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Mateusz Patyk i Wojtek Dorosz.
Od 23 kwietnia od  poniedziałku do czwartku, o godz. 20.50.  Premiera odbyła się na antenie Trójki w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

Zobacz więcej na temat: Janusz Deblessem