Trójka straszyła Wałbrzychem przed południem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 00:00
Nową powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" czytali w Trójce Ewa Skibińska i Marcin Czarnik.
Audio
Ewa Skibińska i Marcin Czarnik
Ewa Skibińska i Marcin CzarnikFoto: fot. PR/W. Dorosz

Ten rok nie był najlepszy dla polskiej powieści. Od kilku miesięcy niecierpliwie czekałam na nową książkę autorki "Piaskowej Góry". Kiedy ukazała się jesienią, podekscytowana przystąpiłam do lektury.

Są powieści, które niespiesznie wciągają czytającego. Joanna Bator nie pozwala nam jednak na ewentualny odwrót. Kto decyduje się sięgnąć po jej nową książkę, musi liczyć się z tym, że jego wyobraźnia zostanie zawłaszczona. I tak się stało. Co więcej, od razu "Ciemno, prawie noc" u s ł y s z a ł a m. Wyobraźnia produkowała coraz to śmielsze pomysły na "udźwiękowienie".

/

Od początku wiedziałam, że tę powieść powinni czytać aktorzy z … Dolnego Śląska. Decyzja była szybka: z Wrocławia, z Teatru Polskiego. Zdawałam sobie sprawę z trudności techniczno-organizacyjnych, ale … zaryzykowaliśmy. Nasze zaproszenie przyjęli Ewa Skibińska i Marcin Czarnik . Od razu też wiedziałam, że o muzykę poproszę Jana Suświłłę , młodego kompozytora, który pracuje z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim dla Teatru Polskiego we Wrocławiu i dla Teatru w Wałbrzychu.

I tak dochodzimy do tego, co – z mojego punktu widzenia – najważniejsze, a co stanowi o sile i powabie prozy Joanny Bator: "Piaskowej Góry", "Chmurdalii" i "Ciemno, prawie noc"… Wałbrzych... to miasto "wsysa". Może łatwo jest o tego typu egzaltowane określenia, jeśli tam się nie mieszka, ale literacka wersja Wałbrzycha jest bardzo "fotogeniczna".

Profesor Przemysław Czapliński stwierdził, że najnowsza powieść Joanny Bator ma cechy horroru. I rzeczywiście autorka buduje nastrój grozy, ale czyni to subtelnie, z pewnym dystansem. Więcej dowiemy się od niej samej. Rozmowę z pisarką planuję przedstawić w przedwigilijnym wydaniu Trójkowego "Magazynu Bardzo Kulturalnego" (niedziela, 23 grudnia, godz. 19.00).

Zapraszam do wspólnej, ośmiotygodniowej wyprawy do Wałbrzycha - "Ciemno, prawie noc" na antenie Trójki od 10 grudnia, codziennie od poniedziałku do piątku, o godz. 11.50.
Dźwiękowa wersja powstała dzięki pomocy finansowej, wsparciu finansowemu, otrzymanemu od Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Za współpracę dziękujemy wydawnictwu WAB oraz Radiu Wrocław.
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Wojciech Dorosz

Czytaj także

"Wypalanie traw" Wojciecha Jagielskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 15:36
Zapraszamy do słuchania kolejnej pozycji z literatury faktu w paśmie dziennym. Nowa "Powieści w Trójce" od poniedziałku do piątku o 11.50.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Machalica czyta Paula Austera

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 12:51
Nową powieść jednego z największych współczesnych pisarzy - "Sunset Park" na antenie Trójki zinterpretuje znakomity aktor i wykonawca piosenki aktorskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperyment w Trójce: wciąż żyjemy w PRL!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 20:26
Książka-reportaż "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" to zapis osobistych doświadczeń z eksperymentu przeprowadzonego przez niezwykłe małżeństwo. Zapraszamy do słuchania nowej powieści w Trójce.
rozwiń zwiń