"Bracia Sisters" - pierwszy w historii western w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 15:13
Najnowszą powieść Patricka deWitta czytają na antenie Trójki... bracia - Paweł i Rafał Królikowscy.
Audio
  • Bracia Królikowscy czytają "Braci Sisters" Patricka deWitta
Rafał (L) i Paweł Królikowscy
Rafał (L) i Paweł KrólikowscyFoto: fot. PR/W. Dorosz

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do przeżycia prawdziwie męskiej przygody w towarzystwie dzielnych Sisters Brothers na Dzikim Zachodzie, czyli do odbycia wspólnej wyprawy w czasie (połowa XIX wieku) i w przestrzeni (na trasie Oregon – Kalifornia).

Western to? Czy raczej parodia westernu i powieść drogi zarazem? Nie ma co szukać odpowiedzi. Na wiele pytań odpowiedział bowiem sam autor (patrz: fragmenty rozmowy przeprowadzonej przez kolegę Michała Nogasia). Najważniejsze, że - tym razem - czeka nas świetna zabawa. I to jest pewien fenomen, gdyż zazwyczaj przedstawiamy w Trójce prozę ambitną, nierzadko – trudną. W paśmie dziennym więc mają Państwo szansę posłuchać realizacji fragmentów książki pod każdym względem innej od tej, którą prezentujemy wieczorami.

Powieści w Trójce >>>
Nowatorskie w stosunku do klasyki prozy przygodowej w powieści Patricka deWitta jest to, że składa się ona z odrębnych "obrazków", odpowiadających kolejnym etapom wyprawy pary bohaterów. Luźna konstrukcja opowieści "Bracia Sisters" czyni ją lekką "jak piórko" podczas czytania oraz… mam nadzieję, podczas słuchania jej wersji dźwiękowej. I, co najważniejsze, jest to wszystko obłędnie zabawne!
Teraz – o nas. Bez najmniejszych oporów przystąpiliśmy do dzieła. Wyzwaniem była muzyka. No, bo jakże oddać klimat westernu? Tylko - sięgając po to, co z tym klimatem najbardziej kojarzy się. Po muzykę, którą doskonale znamy, ale (!) nie – z klasyki gatunku. Pierwszy pomysł: Ennio Morricone. Drugi – "Django". Oba – wydawały się dobre, ale niezupełnie. Jeżeli, to tylko w postaci cytatów. Michał Nogaś przedstawił mi jeden utwór napisany przez… Nicka deWitta. Wojtek Dorosz sprawdził. Okazało się, że jest tych utworów więcej. Wojtek napisał do Nicka, autor muzyki odpisał, zgadzając się na wykorzystanie jego kompozycji w oprawie muzycznej. Mamy więc… brata prawdziwego!

Nad obsadą długo nie musiałam się zastanawiać. Pierwszy pomysł: współpracujący z nami od lat aktor o niesamowitym potencjale komicznym – RAFAŁ KRÓLIKOWSKI. Tak, od początku wiedziałam, że Rafał powinien zagrać Eliego. Któż mógł wystąpić w roli Charliego? PAWEŁ KRÓLIKOWSKI. Mamy więc i drugiego prawdziwego brata. Szczęśliwie obaj panowie przyjęli nasze zaproszenie.

Michał Hoffmann dostarczył mi jeszcze parę "kawałków" à la western. A kto ostatecznie wystąpi w roli super star (w warstwie muzycznej)? Zorientują się ci, którzy od dawna słuchają Trójki... Poza tym świetnie bawimy się - mamy nadzieję, powtórzę, że Państwo – także.

Zapraszamy do słuchania nowej powieści w paśmie przedpołudniowym - od poniedziałku do piątku o godz. 11.50. Pierwszy odcinek 11 marca!
Baszka Marcinik oraz Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku z Teatru Polskiego Radia, Renata Szewczak i Mateusz Patyk.

Książkę "Bracia Sisters" w tłumaczeniu Pawła Schreibera opublikowało w serii Proza Świata Wyd. Czarne. Książka ukazała się pod patronatem Trójki.

Czytaj także

Ach, ta płeć ulubiona

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 11:15
Jak wyjątkowo spędzić Dzień Kobiet? Trójka dała szansę mężczyznom, by pytali o to, co zawsze chcieli o kobietach wiedzieć, ale wstydzili się zapytać! Królikowski, Bralczyk, Halama, Poniedzielski stawili czoła wyzwaniu ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Keret nie boi się niesamowitych historii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 13:45
- W najnowszym zbiorze mówi o mężczyźnie, który ma suwak pod językiem, alternatywnym świecie wykreowanych przez kłamstwa postaci czy płaczącym agencie ubezpieczeniowym. Nie wiem skąd bierze te pomysły - recenzuje Michał Nogaś.
rozwiń zwiń