X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Turecka kultura zabarwiła nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 17:00
- Kultura turecka przeniknęła do polskiej codzienności. Pod jej wpływem pojawiły się… wąsy, pasy w stroju szlacheckim, upodobanie do dywanów, goździki, tulipany. W języku polskim wciąż jest wiele słów, których nie podejrzewamy o pochodzenie tureckie - mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego.
Audio
  • Turecka kultura zabarwiła nasze życie (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Agnieszka Obszańska (w środku) w Muzeum Sakp Sabanc
Agnieszka Obszańska (w środku) w Muzeum Sakıp SabancıFoto: Trójka

- Gdy 2 lata temu rozpoczynaliśmy szykowanie programu obchodów 600-lecia stosunków polsko-tureckich zapytaliśmy tureckich partnerów, co wiedzą o Polsce. Odpowiadali wymieniając nazwiska Mickiewicza, Kantora, Grotowskiego i… piłkarza Roberta Gadochy. Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, co my wiemy o Turcji i okazało się, że niewiele - przyznaje Olga Wysocka, menadżer programu kulturalnego w Instytucie Adama Mickiewicza, odpowiedzialna za program Polska - Turcja 2014.

- Chcemy zainicjować współpracę. Stąd prezentacje polskich artystów w Turcji w ramach rozmaitych festiwali, organizowanych przez partnerów znad cieśniny Bosfor. O tym czyja twórczość będzie prezentowana decydowali tureccy kuratorzy, dyrektorzy festiwali. Oprócz prezentacji twórczości przygotowaliśmy polsko-tureckie koprodukcje, warsztaty, spotkania branżowe - wylicza.

Klamrami spajającymi przebogaty program obchodów 600-lecia stosunków polsko-tureckich są wystawy poświęcone naszej wspólnej historii. W piątek 7 marca została w Stambule otwarta ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie pod tytułem "Przyjazna pamięć – dalekie sąsiedztwo: 600 lat kontaktów Polski z Turcją", można ją oglądać w Muzeum Sakıp Sabancı.

Jak przyznaje Agnieszka Morawińska (dyrektor warszawskiej placówki) przygotowanie prezentacji było niezwykle trudne. - Wystawa zajmuje prawie całą przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Składają się na nią bardzo różne eksponaty: dokumenty, tkaniny, obrazy, uprząż końska.  Każda wymaga zupełnie innego sposobu prezentacji - mówi rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej. - Zaprezentować 600 lat w jednej ekspozycji to trudne wyzwanie, ale jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w przygotowaniu wystawy - mówi dyrektor Muzeum Sakıp Sabancı. Wspominając historię samego muzeum powstałego w XIX wieku zwraca uwagę, że dziś funkcjonuje ono w jednej z prężnie rozwijających się dzielnic Stambułu. Ponad 100 lat temu była to dzielnica letnich rezydencji znajdująca się de facto na obrzeżach miasta. Dzięki temu muzeum do dziś mieści się w pięknym parku.
Gość "Radiowego Domu Kultury" podkreśla, że ideą wystawy było pokazanie dialogu między naszymi krajami, relacji między społeczeństwami. - Chcieliśmy pokazać, kim byli ludzie, którzy zainicjowali stosunki między Polską a Turcją, jaki dialog trwał między tureckimi sułtanami a polskimi królami - wyjaśnia dyrektor Muzeum Sakıp Sabancı.
Agnieszka Obszańska opowiadała też o relacjach polsko-tureckich... od kuchni. Dyrektor muzealnej restauracji zaprasza do skosztowania dań zainspirowanych polską kuchnią i kulturą. Jak przewiduje, deser lodowy ze śliwkami na długo zagości na muzealnym menu.

Do słuchania "Radiowego Domu Kultury" zapraszamy w każdą sobotę między 12.00 a 14.00!

gs

Czytaj także

Wystawa "Peace, Love, PRL". Miejsca, których już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 16:34
W "Trójkowym wehikule czasu" mówiliśmy o tym, co znaczyło być kontrkulturowcem w Toruniu, Bydgoszczy czy Grudziądzu w czasach PRL. Zainspirowała nas wystawa w toruńskim Muzeum Etnograficznym zatytułowana "Lokalne pejzaże kontrkultury. Peace, Love i PRL”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica i anegdota zaklęta w obrazie. "Mikrohistorie"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 03:15
W jaki sposób można za pomocą obrazu opowiedzieć historię? Jak zawrzeć w nim elementy, które powinna mieć dobra opowieść? Odpowiedzi na to pytanie można poszukać na wystawie "Mikrohistorie", w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskim parku Królikarnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od tulipanów po bajaderki. Co zawdzięczamy Turkom?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 05:35
Goździki, tkaniny, ciastko bajaderka, tulipany i picie klawy - wszystko to mamy dzięki Turkom. W związku z Dniem Tureckim na antenie radiowej Jedynki "Magazyn sztuk wszelkich" był poświęcony kulturze tego kraju.
rozwiń zwiń