RDK: Jarvis, Cave, Boiko, ŻOL i inni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 11:59
Pulp, Bjork, Archive, Nick Cave i… Alice Cooper razem! Gdzie? Na ekranie we Wrocławiu! Spacer po Żoliborzu z pięknym atlasem w ręku. Zdjęcia z Bojkowszczyzny. Filmy w Sopocie. Teatr w mieście. O tym wszystkim mówiliśmy w "Radiowym domu kultury"!
Audio
  • RDK: Jarvis, Cave, Boiko, ŻOL i inni (Radiowy dom kultury/Trójka)
Nick Cave w filmie 20 000 dni na ziemi, reż. Jane Pollard, Iain Forsyth
Nick Cave w filmie "20 000 dni na ziemi", reż. Jane Pollard, Iain ForsythFoto: mat. prasowe/Gutek Film

Zaczęliśmy tradycyjnie, od podróży po Polsce. Zrobiła to "W telefonicznym skrócie" Agnieszka Obszańska. Tym razem na trasie: w Węgajtach, Sieradzu i Katowicach.
Odwiedziły nas Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Monika Powalisz. Opowiedzieliśmy o pięknym ilustrowanym atlasie architektonicznym Żoliborza, czyli o "ŻOL". To druga w tej serii, po "SAS" (Saska Kępa), publikacja Centrum Architektury. Kto i jak rysuje, kto i o czym pisze? I czy będą kolejne atlasy?
Zajrzeliśmy też do Sopotu, gdzie można oglądać dobre kino. Z Trójkowym Znakiem Jakości trwa w naszej kulturalnej stolicy festiwal filmowy. Na miejscu jest Jan Niebudek, który donosił. Z plaży!
Sięgnęliśmy też po nową książkę ze zdjęciami Jana Brykczyńskiego. To opowieść jak z bajki. Czytamy w opisie: "Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego to przykład świadomego kroczenia obraną drogą twórczą. Fotograf nie ogląda się na popularne nurty, a konsekwentnie snuje swoją opowieść o życiu na prowincji, na której odnajduje to, czego brakuje mu w miejskim życiu. W wielobarwnej historii o Bojkach uderza mnie szczerość, z jaką twórca przybliża nam ten temat. Jedną z głównych zalet tej przepięknej książki jest również jej prostolinijność. 'BOIKO' pozbawione jest fajerwerków. Skromnie wydana publikacja przyciąga swoją prostotą. Ma w sobie coś szlachetnego, co zawiera się w nieuleganiu modom i podążaniu własną ścieżką. Wydawnictwo emanuje delikatnym pięknem, które dobrze jest kontemplować w ciszy i samotności. Kilkuletnia praca Brykczyńskiego zaowocowała dziełem ponadczasowym, do którego nie raz będę wracał, by odkrywać kolejne warstwy tej wielopłaszczyznowej opowieści o stracie i tęsknocie". Jan Brykczyński był naszym gościem.
W naszym studiu pojawił się także Roman Gutek. Za tydzień nadajemy z Wrocławia, a już w czwartek zaczynają się czternaste (!) Nowe Horyzonty! O wszystkich wydarzeniach opowiadaliśmy na antenie - dziś przyjrzeliśmy się pięciu filmom muzycznym, które zaprezentowane zostaną w trakcie festiwalu. Dla Słuchaczy Trójki to będzie nie lada gratka!
Na ekranie we Wrocławiu pojawią się:
Archive
Bjork
Nick Cave
Alice Cooper
oraz… Pulp!
Dyrektor Nowych Horyzontów opowiedział o tych filmach (pokazy większości z nich odbędą się z naszym Znakiem Jakości), a my rozdaliśmy pierwsze bilety na festiwal!
A na zakończenie wróciliśmy do Warszawy. TR wychodzi w miasto!

Polecamy nasz profil na FB!
obszańska+niebudek+nogaś
(szydłowska na urlopie, pozdrawiamy!)