"Flesz weekend z Trójką". Portret to tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 13:58
- W portrecie jest jakaś tajemnica. Jeśli nawet sami dla siebie pozostajemy zagadką, to podobnie jest z modelem. Przez portret uchylamy jedynie rąbka tajemnicy o drugim człowieku - mówi uczestniczka sopockiego "Flesz weekendu z Trójką".
Audio
  • "Flesz weekend z Trójką". Portret to tajemnica (Radiowy dom kultury/Trójka)
  • Michał Gąsiorowski opowiada o Trójkowych sopockich warsztatach fotograficznych (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Filip Ćwik z jedną z grup uczestników warsztatów
Filip Ćwik z jedną z grup uczestników warsztatówFoto: Emilia Iwanicka/PR

Studio fotograficzne na plaży, profesjonalne porady Filipa Ćwika, możliwość sprawdzenia i szlifowania własnych umiejętności - to wszystko zalety Trójkowych zajęć fotograficznych, które od 8 do 10 sierpnia trwają w Sopocie.

- Warsztaty są inspirujące i intrygujące. Bardzo ciekawą osobą jest sam prowadzący, Filip Ćwik. W cudowny sposób opowiada o sztuce, jaką jest fotografia. Co ważne, nie mówi o podejściu technicznym do robienia zdjęć, ale o stosunku fotografa do modela. Wszystko po to, by portret był jak najbardziej autentyczny. Zapamiętam też radę, że najlepiej jest nie znać osoby fotografowanej albo znać ją jak najmniej. Wtedy fotografia oddaje pełnię człowieka - relacjonuje z Sopotu pani Karolina.

Więcej nt. Trójkowych warszatów fotograficznych w Sopocie>>>

Uczestnikom zajęć z Filipem Ćwikiem spodobała się też rada dotycząca fotografowania osób nieznajomych. - Filip mówił, że gdy widzi kogoś obcego, komu chce zrobić zdjęcie, mówi: "Ależ pan/pani pięknie wygląda, postanowiłem zrobić zdjęcie". Podobno sprawdza się to w 90 procentach. Będę też pamiętała, że poprzez portret mówimy coś o człowieku… ale co konkretnie? Na to pytanie każdy odbiorca odpowiada sobie sam - tłumaczy pani Katarzyna, która bierze udział we "Flesz weekendzie z Trójką"

Jak dodaje Michał Gąsiorowski obserwujący warsztaty z Filipem Ćwikiem, każde zajęcia wyglądają nieco inaczej, ale wszyscy uczestnicy mogą liczyć na wiele cennych wskazówek dotyczących fotografii portretowej. W ramach każdej z sesji warsztatowych fotograf zaprasza poszczególnych uczestników do mini-studia i wykonuje portret, który potem można zabrać ze sobą. Jest też czas na chwilę indywidualnej rozmowy o różnych aspektach fotografii.

Sopockie zajęcia z fotografem Filipem Ćwikiem składają z części teoretycznej i praktycznej. W sumie, w ciągu 3 dni,  można skorzystać z siedmiu sesji warsztatowych. Aby dostać się na bezpłatne warsztaty, należało wypełnić formularz oraz uzasadnić, dlaczego chce się wziąć udział w wydarzeniu.

Zapraszamy do wysłuchania całych relacji Michała Gąsiorowskiego z "Kulturalnej plaży Trójki" w Sopocie.

Audycji "Radiowy Dom Kultury" można słuchać w każdą sobotę między 12.05 a 14.00.

(fbi/mm)

Czytaj także

Jak wypaść dobrze na zdjęciu? Talent fotografa i dobry sprzęt to nie wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:00
Każdego roku robimy setki lub tysiące zdjęć - raz lepszych, raz gorszych. Wiele zależy od naszego sprzętu i talentu. Czasem jednak ani wielki talent, ani najlepszy sprzęt nie sprawią, że fotografowana osoba będzie zadowolona ze swojego wyglądu na zdjęciu. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
Ten bardzo intymny rodzaj fotografii wymaga od fotografującego nieco więcej niż tylko zdolności technicznych i tzw. wyczucia momentu. - Ja patrzę na portretowanie, jako na szansę spotkania z drugim człowiekiem - mówi fotograf Konrad Pustoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia portretowa. Jak skomponować dobry kadr?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:38
- W portrecie mamy do czynienia z planem pierwszym, na którym jest model, oraz z planem drugim, czyli tłem. Najpierw musimy ustalić, czy portret ma być bliski, "ciasny", czy raczej będziemy fotografować całą postać. Im bliżej kogoś jesteśmy, tym bardziej sytuacja staje się emocjonalna, gęsta - mówi doświadczony i uznany fotograf Konrad Pustoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W fotografii portretowej główną rolę gra światło

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 15:25
- Jestem wielkim fanem światła naturalnego, ale uważam, że lepiej unikać mocnego światła słonecznego - mówi fotograf Konrad Pustoła w "Krótkim poradniku fotografii portretowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty portretowe, czyli spotkanie z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:50
- Warsztaty to okazja do poznania nowych ludzi. Przede wszystkim popatrzenia na ich twarze, na to kim są - mówi fotograf Filip Ćwik. Gość Piotra Barona opowiada o "Flesz weekendzie z Trójką", czyli sopockich warsztatach fotograficznych.
rozwiń zwiń