X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Stracone terytoria", czyli fotograficzna opowieść o terenach postradzieckich

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 16:35
Album "Stracone terytoria" autorstwa kolektywu fotograficznego Sputnik Photos to współczesny obraz ludzi żyjących w republikach byłego Związku Radzieckiego. W "Radiowym domu kultury" odkrywamy kulisy przedsięwzięcia szykowanego na rok 2016.
Audio
  • "Stracone terytoria", czyli fotograficzna opowieść o terenach postradzieckich (Radiowy dom kultury/Trójka)
Zdjęcie z projektu Stracone terytoria autorstwa kolektywu fotograficznego Sputnik Photos. Na fotografii młody mieszkaniec Białorusi.
Zdjęcie z projektu "Stracone terytoria" autorstwa kolektywu fotograficznego Sputnik Photos. Na fotografii młody mieszkaniec Białorusi.Foto: Adam Pańczuk

Trzy lata temu w Trójkowym studiu mówiliśmy o albumie "IS (not)", który zawierał zdjęcia z wyprawy kolektywu Sputnik Photos na Islandię. Potem grupa skupiła się na pracy nad "Straconymi terytoriami", czyli dużym projekcie na temat ziem należących wcześniej do ZSRR. - Zdaliśmy sobie sprawę, że ciągnie nas właśnie na wschód, to nasz naturalny kierunek. Tam są tereny, o których chcielibyśmy opowiadać - mówi Agnieszka Rayss.

Fotografowie chcą skończyć prace nad albumem przed 2016 rokiem, czyli 25. rocznicą rozpadu Związku Radzieckiego. - Patrzymy na to, co się teraz tam dzieje w sensie politycznym i zauważamy, że nie to wcale takie stracone tereny, że władze o nie walczą. Z drugiej strony my prawie nic nie wiemy o tamtych ziemiach, na przykład o Azji Centralnej. Bardzo więc nas kusi, by tam jechać i o tym opowiadać - tłumaczy Jan Brykczyński.

- Jest nas kilkoro i nasze zamiłowania są w pewien sposób zbieżne, ale staramy się nie wchodzić sobie w drogę, zajmują nas różne aspekty tego, co widzimy. Na przykład ja i Adam Pańczuk interesujemy się tematem wojny, rozmawiamy z ludźmi, którzy są ofiarami konfliktów - przyznaje Agnieszka Rayss. Jan Brykczyński jest natomiast zafascynowany Puszczą Białowieską jako terenem granicznym między Polską a Białorusią.

Wyprawy na wspomniane tereny wymagają wielu przygotowań. Członkowie kolektywu nie chcą i nie mogą pozwolić sobie na zbytnią spontaniczność. - Po pierwsze nie stać nas na to. Czytamy więc wcześniej dużo o miejscach, do których się wybieramy, rozmawiamy z ludźmi, którzy już tam byli - mówi fotografka. Na miejscu grupa korzysta zazwyczaj z pomocy lokalnego przewodnika. - Taka osoba powinna być sprawdzona, często prosimy znajomych o polecenie kogoś, kto budzi zaufanie. Towarzyszą nam ludzie związani z branżą filmową czy też pomocnicy dziennikarzy - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Michał Nogaś.

Audycji "Radiowy dom kultury" można słuchać w każdą sobotę między 12.05 a 14.00.

Polecamy profil audycji na FB: www.facebook.com/radiowydomkultury

(fbi/mk)

Czytaj także

"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 07:45
Dziś w audycji "Trójkowy Znak Jakości" mówiliśmy o książce "Stigma", opowiadającej o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"BOIKO" - zaproszenie do bajkowego świata wsi w Karpatach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 09:15
- Zawsze mnie ciągnęło na peryferia, życia wiejskiego nie znałem. Trafiłem do wioski na Ukrainie, w Karpatach. I ten świat mnie kompletnie pochłonął - opowiada autor albumu fotograficznego "BOIKO" Jan Brykczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty portretowe, czyli spotkanie z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:50
- Warsztaty to okazja do poznania nowych ludzi. Przede wszystkim popatrzenia na ich twarze, na to kim są - mówi fotograf Filip Ćwik. Gość Piotra Barona opowiada o "Flesz weekendzie z Trójką", czyli sopockich warsztatach fotograficznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Flesz weekend z Trójką". Portret to tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 13:58
- W portrecie jest jakaś tajemnica. Jeśli nawet sami dla siebie pozostajemy zagadką, to podobnie jest z modelem. Przez portret uchylamy jedynie rąbka tajemnicy o drugim człowieku - mówi uczestniczka sopockiego "Flesz weekendu z Trójką".
rozwiń zwiń