Sacrum Profanum "rozbudza zmysły i pobudza do myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 19:45
- Cały ten festiwal jest niesamowity głównie dzieki publiczności. Słychać bardzo różne języki: angielski, francuski, rosyjski. Przyjechali do nas goście z Ameryki Północnej, Południowej, Azji... Cieszymy się, że impreza stała się międzynarodowa - opowiada Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu.
Audio
  • Sacrum Profanum rozbudza zmysły i pobudza do myślenia (Radiowy dom kultury/Trójka)
Charles Hazlewood podczas koncertu na Sacrum Profanum Festiwal w Krakowie
Charles Hazlewood podczas koncertu na Sacrum Profanum Festiwal w KrakowieFoto: Wojciech Wandzel

20 września w Krakowie dobiega końca trwający od tygodnia Sacrum Profanum Festiwal. To 12. edycja imprezy, której Trójka jest patronem medialnym. Podczas tych kilku dni można było usłyszeć takich artystów, jak: ojca amerykańskiego minimalizmu - Philipa Glassa, awangardową Laurie Anderson, gitarzystę Sonic Youth - Lee Ranaldo, słynny kwartet smyczkowy - Kronos Quartet, a także Squarepushera. Do Krakowa przyjechali również London Sinfonietta oraz niemal stali goście festiwalu Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars.

Filip Berkowicz o Sacrum Profanum: festiwal powinien ewoluować>>>

- Charles Hezlewood przeprowadził koncert-opowieść. O każdym utworze, który publiczność słyszała, on wcześniej opowiadał. Dzięki temu słuchacze mogli jeszcze głębiej wejść w świat dźwięków, ponieważ wytłumaczono im, co usłyszą i na co mają zwrócić uwagę - opowiada w "Radiowym Domu kultury" Filip Berkowicz.

Plakat
Plakat 12. edycji festiwalu, fot. materiały promocyjne Sacrum Profanum

Jak wskazuje Agnieszka Szydłowska, wzruszające było to, że publiczność mogła nie tylko usłyszeć, ale i spotkać się, porozmawiać z legendami muzyki, np. Philipem Glassem. 77-letni artysta wykonał komplet etiud. Zagrał z młodymi muzykami: Piotrem Orzechowskim i Maki Namekawą, pianistą  Japonii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Agnieszka Szydłowska!

"Radiowy dom kultury" na antenie Trójki w soboty od 12.05 do 14.00.

(fbi)

Czytaj także

Filip Berkowicz o Sacrum Profanum: festiwal powinien ewoluować

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 18:34
- Po wielu latach poszukiwań, testowania różnych formuł, mamy nowe otwarcie - mówi Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu Sacrum Profanum. W niedzielę (14 września) rozpoczyna się dwunasta edycja tej krakowskiej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RDK: architektura, kino, muzyka i… domino!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 11:59
Kim byli Lachert i Szanajca? Czy dziś pamiętamy o „architektach awangardy”? Co słychać na festiwalach w Gdyni i Krakowie? Dlaczego warto poznać Abchazję? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliliśmy w Radiowym Domu Kultury.
rozwiń zwiń