Jaką okrutną przeszłość kryją krajobrazy? Pollack szuka odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:56
"Skażone krajobrazy" to esej Martina Pollacka o miejscach masowych mordów, dokonywanych w ukryciu, w ścisłej tajemnicy. Mordów, po których zacierano ślady: uciążliwi świadkowie byli likwidowani, doły, do których wrzucano zmarłych, ukrywano pod zasiewami łubinu lub krzakami zdziczałych porzeczek.
Audio
  • Jaką przeszłość kryją krajobrazy? Pollack szuka odpowiedzi (Radiowy Dom Kultury/Tójka)
Fragment okładki książki Martina Pollacka Skażone krajobrazy
Fragment okładki książki Martina Pollacka "Skażone krajobrazy"Foto: mat.promocyjne

- Trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie: czym są te skażone krajobrazy? - mówi tłumaczka Karolina  Niedenthal. I opowiada, że Martin Pollack długo przygotowywał się do napisania książki. - Bardzo rzetelnie przestudiował masę teorii filozofów przyrody, planistów krajobrazu. Zorientował się, że nie jest to termin jednoznaczny i wcale nie tak niewinny, jak można by myśleć - twierdzi.

''

Karolina Niedenthal mówi Michałowi Nogasiowi, że kwestia krajobrazu była niezwykle istotna w języku narodowych socjalistów. - Oni uknuli taką teorię, że jest różnica między krajobrazem świadomie ukształtowanym przez ludzi cywilizowanych, jakimi w ich pojęciu byli Germanie, a nieświadomie użytkowanym, jałowym krajobrazem, w którym bytują nierozumni Słowianie. Ta teoria pozwala im potem usprawiedliwiać ludobójstwo i legitymować wypędzenia - dodaje.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Martin Pollack pyta, jak mieszka się ludziom na wielkim cmentarzysku, jakim jest Europa. Czy wiedzą, co kryje w sobie ziemia, którą uprawiają? Czy założyli tu warzywniak? Posadzili ziemniaki? Postawili stodołę? Czy też z trwogą wielkim łukiem obchodzą miejscowość, w której jest wielki zbiorowy grób, jak mówią starzy ludzie na wsi? A może nie przejmują się czasem minionym?
Autor z wrażliwością na krwawą przeszłość postuluje stworzenie mapy "skażonych krajobrazów", która pomogłaby ocalić godność ofiar i uchronić je przed niepamięcią dyktowaną strachem. W przeciwnym razie, ostrzega, sprawcy zwyciężą, a zmieniony krajobraz pozostanie na zawsze milczącym triumfem okrucieństwa i buty jego projektantów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Michał Nogaś.

"Radiowy dom kultury" na antenie Trójki w soboty od 12.05 do 14.00.

(mp, ei/mat. promocyjne)

Czytaj także

"Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii" - nowe przygody znanych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 11:55
W książce napisanej przez Leszka Talko nie ma wprawdzie psa Saby, są za to szaleni arystokraci, piękne koty, zwinni cyrkowcy, cisi zabójcy używający szarf i wiele innych atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niżyński. Bóg tańca": geniusz, skandalista, biseksualista, schizofrenik

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:00
- Przewyższył wszystko, co widzieliśmy dotychczas - mówili o młodym Wacławie Niżyńskim jego nauczyciele baletu. Lucy Moore opisuje w wydanej właśnie biografii artysty jego pełne sukcesów i zawirowań życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lachert i Szanajca": opowieść o zderzeniu ideałów z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:50
- Chciałam rozwikłać ich historię i pokazać całe środowisko modernistycznej grupy Praesens - opowiada Beata Chomątowska. Autorka książki o architektach Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy - "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" była gościem "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń