Radiowy Dom z Katowic

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 11:42
Tym razem byliśmy na Górnym Śląsku! Przyglądaliśmy się festiwalowi Ars Cameralis. Ale zajrzeliśmy także do teatru, bo w Szybie Wilsona reżyseruje nasz talent! Poza tym: polecamy, polecamy, polecamy...
Audio
  • Relacje z Ars Cameralis, Teatru Śląskiego i wiele innych aktualności kulturalnych (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
Teatr Śląski wystawia spektakl na podstawie Mofriny Szczepana Twardocha
Teatr Śląski wystawia spektakl na podstawie "Mofriny" Szczepana TwardochaFoto: materiały prasowe Teatru Śląskiego

Tym razem nadawaliśmy z Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Bo właśnie w tym miejscu, w sobotnie popołudnie, uroczyście otwarta zostanie wystawa "per Ars ad astra".

Czytamy w jej opisie: "Od początku istnienia Instytucji Ars Cameralis, a więc od 1994 roku, fundamentalną zasadą jej działalności była interdyscyplinarność. Spośród różnych form sztuki prezentowanej podczas organizowanych przez nas wydarzeń, szczególnie ważna była jednak sztuka plastyczna. Począwszy od pierwszych wystaw wielkich artystów takich jak m.in.: Urszula Broll, Tadeusz Kantor czy Jiří Kolař, w ciągu XX lat pracy instytucja zorganizowała kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą artystów polskich i światowych, by wymienić chociażby Josepha Beuysa, braci Jake’a i Dinosa Chapmanów, Santiago Sierrę, Zbigniewa Liberę, Jeana Michela Alberolę i wielu innych. Historia niniejszych wystaw, jest historią przyjaźni, wzajemnego inspirowania się, ważnych debat i kameralnych dyskusji. Dlatego też jubileusz Instytucji Ars Cameralis postanowiliśmy uczcić wystawą. Wystawą, mamy nadzieję, wyjątkową, bowiem do udziału w niej zaprosiliśmy artystów, którzy przez lata współpracowali z Instytucją Ars Camerlis, bądź też w szczególny sposób, podczas organizowanych przez nas wydarzeń, zaznaczali swoją obecność. Prace Andrzeja Tobisa, Jacka Rykały, Marka Kusia, Wojtka Kucharczyka, Sławomira Rumiaka, Ireneusza Walczaka, Mariana Oslislo, Matyldy Sałajewskiej czy Sławomira Elsnera są więc nie tylko wyjątkową dedykacją dla Instytucji Ars Cameralis z okazji jej XX-lecia. Ekspozycja tych szczególnych prac, jak i całego dorobku artystycznego Ars Cameralis, jest jednocześnie podziękowaniem złożonym przez Instytucję nie tylko ich autorom, ale wszystkim współpracującym z nami artystom."

Po wystawie oprowadził nas - i o całym programie festiwalu opowiedział - Marek Zieliński.

Zajrzeliśmy także do Szybu Wilsona w Katowicach. Tam, w niecodziennej dla Teatru Śląskiego scenerii, Ewelina Marciniak - Talent Trójki! - reżyseruje "Morfinę" na podstawie powieści Szczepana Twardocha. Prapremiera w sobotę, kolejny pokaz w niedzielę - w ramach festiwalu "Interpretacje". Ewelina opowiedziała o swojej pracy nad sztuką w RDK-u.

Kadr
Kadr z filmu "Gottland", foto: materiały promocyjne

W audycji udaliśmy się tradycyjną podróż po kraju "W telefonicznym skrócie". Odwiedził nas także Mariusz Szczygieł, który - zgodnie z zapowiedzią - mówił, co pomyślał, gdy po raz pierwszy obejrzał "Gottland", polsko-czeski film powstały w oparciu o jego książkę. Tekst i obraz posiadają Trójkowy Znak Jakości!

Mariusz Szczygieł o ekranizacji "Gottland": Czesi posunęli moją książkę o kilka kroków dalej

 

Wojciech Włodarczyk opowiedział tym razem o Władysławie Szpilmanie. Czekaliśmy także na spotkanie z Anną Dudzińską z... Radia Katowice (to, oczywiście, w ramach cyklu "Najciekawsze budynki świata").

Do usłyszenia z Katowic!

obszańska & nogaś

Polecamy: www.facebook.com/radiowydomkultury

***

Tytuł audycji: Radiowy Dom Kultury

Prowadzili: Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 12.05