Daleko na wschód!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 12:56
Wracamy do Turcji, wyprawiamy się do Korei, słuchamy kołysanek jidisz! A do tego Warszawa z lat 50!
Audio
  • Daleko na wschód, czyli przegląd wydarzeń kulturalnych w kraju i nie tylko (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
Radiowy Dom Kultury wraca do Turcji
"Radiowy Dom Kultury" wraca do Turcji!Foto: Glow Images/East News

Ach ta magia radia! Agnieszka Obszańska wyjechała daleko i na długie tygodnie (urlop). Zostawiła nam jednak przegląd wydarzeń w telefonicznym skrócie! Tym razem zadzwoniła do Poznania, Tarnowa i Białegostoku.

Wracamy w tym programie do Roku Polski w Turcji. Krótkie przypomnienie: 600 lat trwają relacje pomiędzy naszymi krajami! Z tej okazji w roku 2014 w różnych miejscach w Turcji pokazano polską sztukę, także tę najnowszą, polskie filmy, zorganizowano wiele koncertów. Rok dobiega końca, warto więc sprawdzić co dalej, co to spotkanie dało nie tylko publiczności, ale także artystom, kuratorom. Opowiedzieliśmy o wystawie designu, którą zatytułowano "Polska - Turcja 2014: 600 lat - 100 projektów".

Odwiedził nas Rene Wawrzkiewicz, który był w Turcji w ramach tej współpracy. Rozmawialiśmy o tym, że Pracownia Krytyki Dizjanu zaprasza na MANIFEST FEST - cykl spotkań, dyskusji panelowych oraz prapremierę opery Komuny// Warszawa "Rzeczy pierwsze - rzeczy ostatnie", który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2014 roku w Teatrze Studio im. Stanisława I. Witkiewicza w Warszawie. MANIFEST FEST organizowany jest z okazji 50. rocznicy stworzenia przez Kena Gerlanda słynnego manifestu "Najpierw rzeczy pierwsze".

Naszym gościem był także Tomasz Sikora. W Stambule pokazywał on wystawę "Nostalgia Chopina", a z wyprawy przywiózł zdjęcia i materiały, na podstawie których montuje teraz film!

Wracając do Polski, przyglądamy się "Warszawie lat 50". Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało drugi już album - po świetnie przyjętej Warszawie lat 40! Janek Niebudek rozmawiał o albumie z Bartłomiejem Kuczyńskim.

Słuchaliśmy także kołysanek, które nagrała Ola Bilińska - a wszystko zaczęło się od programu koncertu. Beryozkele można było usłyszeń podczas XVII konkursu Nowa Tradycja, teraz ukazała się płyta!

To nie koniec przygód muzycznych! Wspólnie z Marcinem Jacoby i Hyunjun Kim'em (dyrektorem Centrum Kultury Koreańskiej  w Warszawie) zaprosiliśmy na pierwszy koreańsko-polski festiwal jazzowy!

Na FB jesteśmy 24/7

do usłyszenia!

szydłowska&obszańska&niebudek

Czytaj także

Tu Katowice, tu jesteśmy!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 00:42
Na zaproszenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka, tuż przed koncertem zespołu Moderat! Nie możemy zaprosić na koncert- bilety już zostały wyprzedane. Mamy za to rozmowę z zespołem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

RDK: architektura, kino, muzyka i… domino!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 11:59
Kim byli Lachert i Szanajca? Czy dziś pamiętamy o „architektach awangardy”? Co słychać na festiwalach w Gdyni i Krakowie? Dlaczego warto poznać Abchazję? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliliśmy w Radiowym Domu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybornik humanisty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 11:40
Premiera nowego utworu duetu Rebeka, wyprawa do Krakowa, wyprawa do Turcji. U nas - Olo Walicki.
rozwiń zwiń