X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ukryty modernizm" - Warszawa widziana oczami Christiana Kereza

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 13:34
"Ukryty modernizm" to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy i odkrywa przed nami to, co zakryte.
Audio
  • Jan Strumiłło opowiada o książce "Ukryty modernizm" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Ukryty modernizm to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy
"Ukryty modernizm" to książka, która pozwala nam spojrzeć na Warszawę z nowej perspektywy Foto: mat. promocyjne/Karakter

Szwajcarski architekt Christian Kerez wygrał kilka lat temu konkurs na projekt budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego projekt, który ostatecznie nie został zrealizowany, nawiązywał do modernistycznej architektury stolicy. Dlaczego? Kerez zachwycił się tym, co inni krytykują i czemu odmawiają prawa do piękna: modernistycznymi budynkami epoki komunizmu.

materiały

Jan Strumiłło - autor publikacji wydanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter - przytoczył w trakcie audycji rozmowę, którą podczas pracy nad książką przeprowadził z Kerezem. - Próbowałem mu wytłumaczyć historię Pałacu Kultury i uwarunkowania historyczne powstania niektórych budynków z czasów socrealizmu. I on powiedział coś takiego: kiedy ty patrzysz na budynki, widzisz historię, a kiedy ja patrzę na budynki, widzę budynki - powiedział rozmówca Michała Nogasia.

Na okładce publikacji znajdują się słowa Christiana Kereza, które idealnie oddają ideę leżącą u podstaw powstania książki: "Żyjemy w czasach, kiedy architektura robi się niekiedy śmieszna w swoim retorycznym zadęciu. Bywa projektowana tylko po to, by zrobić wrażenie. Tymczasem jakość architektury wychodzi dopiero po latach i myślę, że to dwuznaczność warszawskiego modernizmu powoduje, że jest on ciekawy".

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Rozmawiał: Michał Nogaś
Gość: Jan Strumiłło
Data emisji: 07.02.2015
Godzina emisji: 12.42

(materiały promocyjne/iwo/mk)

Czytaj także

"Lachert i Szanajca": opowieść o zderzeniu ideałów z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 13:50
- Chciałam rozwikłać ich historię i pokazać całe środowisko modernistycznej grupy Praesens - opowiada Beata Chomątowska. Autorka książki o architektach Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy - "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" była gościem "Radiowego Domu Kultury".
rozwiń zwiń