Koniec świata w Dolinie Łez

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koniec świata w Dolinie Łez
"Koniec świata w Dolinie Łez"Foto: mat.wydawcy

Wioska trędowatych - Soundrive - Męczennicy - Na Górze - Short Waves - fotografowie I wojny - zrozumieć komiks.

Co polecamy w tym tygodniu? Agnieszka Obszańska zaprasza na spotkanie z zespołem Na Górze i ich płytą "Samotność". Agnieszka Szydłowska wybiega w przyszłość - i już dziś zaprasza na wrześniowy festiwal Soundrive w Gdańsku.

Nadciąga "Starość aksolotla"! Spodziewanie? Niespodziewanie? We wtorek ukaże się nowa książka Jacka Dukaja, co nas cieszy – znajdzie się na niej Trójkowy Znak Jakości. Nie będzie to jednak Wydawnictwo tradycyjne, powieści nie postawimy na półce, chyba że ktoś ma w domu taką specjalną na czytniki lub inne urządzenia przenośne.

O czym jest "Starość aksolotla" i dlaczego nie będzie wersji papierowej? Wyjaśni, polecając jednocześnie, Michał Nogaś. (A Jacek Dukaj będzie gościem "Klubu Trójki" w najbliższy wtorek!)

/

 

Opowiadamy o powstającym dokumencie "Koniec świata w Dolinie Łez". To opowieść o ostatniej wiosce trędowatych w Europie. Nasi goście to Jarosław Wszędybył - reżyser i Przemysław Miękinia - producent. Rozmawia Agnieszka Obszańska. Film będzie balladą o miejscu straszliwych ludzkich dramatów i upokorzeń. Miejscu, które w bezwzględny sposób definiowało na nowo znaczenie słowa – człowieczeństwo.Mimo tego, że przymusowi mieszkańcy tego wyjątkowego miejsca poddani zostali dramatycznej próbie, nie stracili nic ze swojej ludzkiej godności. Odrzuceni poza nawias społeczeństwa, wyklęci i skazani na nieistnienie, potrafili zachować nadzieję.

To ostatni moment by posłuchać ich świadectwa, bo w Dolinie Łez świat nieuchronnie zbliża się ku końcowi...

Odwiedzi nas Anna Rochowska w związku ze spotkaniami, które towarzyszą najnowszej premierze TR Warszawa. Premiera "Męczenników" w reżyserii Grzegorza Jarzyny 14 marca, ale już 4 dni wcześniej spotkanie wokół dramatu Mariusa von Mayenburga "Lekcje pływania ranią moje uczucia religijne". Gościem będzie Andrzej Araszkiewicz, założyciel jednej z pierwszych szkół demokratycznych w Polsce. Kolejne spotkania 17 i 31 marca. Wstęp bezpłatny, ale należy zapisać się wysyłając mail na adres: edukacja@trwarszawa.pl

Zajrzymy do Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Tam oglądać można zdjęcia sprzed wieku. Czeskie Centrum, we współpracy z DSH, pokazuje wystawę "Fotografowie I wojny". Gustav Brož, Jan Myšička i Jenda Rajman w roku 1914 wojny zostali zmobilizowani i trafili na front jako żołnierze armii austro-węgierskiej. Przez ponad 90 lat ich fotografie – setki szklanych negatywów, klisz i odbitek – nie były znane publiczności, ukryte w domowych archiwach czekały na ponowne odkrycie, w obiegu kursowało jedynie kilka zdjęć Broža. Negatywy Broža i Myšički odkrył i udostępnił publiczności kurator wystawy Jaroslav Kučera. Zdjęcia stanowią cenny dokument z czasów Wielkiej Wojny, pokazujący życie codzienne na froncie i jego zapleczu, bliski współczesnemu reportażowi. Do dziś zachowało się niewiele autorskich kolekcji zdjęć z tamtych czasów.
O wystawie Michał Nogaś porozmawia z Anną Radwan z Czeskiego Centrum.

Sięgniemy też po komiks, by… "Zrozumieć komiks". O kultowym już wydawnictwie Scotta McClouda, który postanowił wyjaśnić, jak należy czytać i odczuwać, by zrozumieć, opowie Szymon Holcman.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Polskę. Dzisiaj jesteśmy w Sopocie, Zielonej Górze i Krakowie. Odwiedzamy Festiwal Short Waves w Poznaniu - oprowadza nas Szymon Stemplewski. W imprezowym klimacie - naszych 10 urodzin - jesteśmy za tydzień w Warszawie! Chcemy potańczyć - zapraszamy! Szczegóły TU.

na FB 24/7

szydłowska&obszańska&nogaś

Polecane