Natura wspiera kulturę!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:44
Korespondencja z Paryża - warsztaty graficzne dla dorosłych - potrzeba designu - Dom Bretanii - "Blizny" - kwartalnik Herito - Odyseja # 1 - dni kultury - ethniesy.
Audio
  • Natura wspiera kulturę! (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Zdjęcie z urodzin Radiowego Domu Kultury (14.03.2015)
Zdjęcie z urodzin "Radiowego Domu Kultury" (14.03.2015)Foto: Michał Szlaga

/

Zaczęliśmy od naszych poleceń! Agnieszka Szydłowska zachęcała mieszkańców Krakowa do zapisania się na warsztaty w Muzeum Etnograficznym. Cykl spotkań nosi tytuł "Odbicia" i jest propozycją dla dorosłych... Agnieszka Obszańska wybrała XXV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii dedykowane w tym roku Libanowi. Michał Nogaś zapraszał do przeczytania kwartalnika "Herito", którego najnowsze wydanie poświęcone jest architekturze, a dokładnie socmodernizmowi w architekturze!

W zeszłym tygodniu tańczyliśmy urodzinowo (dziękujemy!!!). Na naszych urodzinach stawili się także Michał Szlaga (nasz Kulturysta 2014!) i Tomasz Kopcewicz - a zatem mogliśmy nagrać krótką rozmowę na temat nadchodzącej w kwietniu wystawy "Odyseja # 1". Wystawa od 8 kwietnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Odwiedził nas Wojtek Kucharczyk - artysta, kurator, wydawca, działacz. To dla niego wymyślono okreslenie "człowiek instytucja". Tematem spotkania był festiwal Tauron Nowa Muzyka 2015!

Współnie z Jarosławem Jaworskim odkrywaliśmy festiwal (jeszcze) mniej znany, w Bydgoszczy. Miejskie Centrum Kultury zaprasza 27 marca na Ethniesy III. My też!

Byliśmy też w Paryżu. Tam od czwartku trwa Salon du Livre 2015, największe targi książki w świecie frankofońskim. Gośćmi specjalnymi imprezy są dwa polskie miasta: Kraków i Wrocław. To drugie przygotowuje się właśnie do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016.
Salon du Livre trwa od czwartku, polską prezentację oficjalnie otworzyła minister Małgorzata Omilanowska, wśród gości spotkać można polskich pisarzy, tłumaczy, wydawców, a także... Romana Polańskiego, który wczoraj opowiadał widzom o związkach literatury z filmem.

My zajrzeliśmy do pawilonu targowego wspólnie z Michałem Nogasiem.

/

Gościem tego wydania RDK był Marcin Wicha. Właśnie ukazała się jego książka "Jak przestałem kochać dizajn". To świetna opowieść o przeszłości i teraźniejszości, o tym, dlaczego zdaniem większości przedmioty mają być ładne, przyjemne w dotyku, a nie przyjazne i funkcjonalne.

/

Wicha tak pisze:
Zmarnowałem dzieciństwo i młodość. Nie słuchałem Stonesów ani Depeche Mode. Moimi rockmanami byli graficy. Do domu architekta, Piotra Wichy, nie mają wstępu kapcie, pufy ani meblościanki. Po podłodze stukają drewniaki, zdobyte cudem odrzuty z eksportu. Plakaty Świerzego, klocki Lego, deska kreślarska ojca i rubryka "Wybraliśmy dla Ciebie" w piśmie "Ty i Ja" to pilnie strzeżone przyczółki w wojnie z peerelowską brzydotą. Potem syn architekta zostaje projektantem. W kraju zmienia się system. Wróg jednak pozostaje ten sam, jest tylko bardziej krzykliwy. "Nasze logoski są za małe!" - denerwują się klienci. W mediach emocje wypierają fakty, a rozmowy o kolorach wciąż przyprawiają grafików o zawał serca... truncate "Zakochaj się w designie" – zachęcają ekrany w warszawskich tramwajach. Starannie zaprojektowane wnętrza dyscyplinują gości skuteczniej niż ochrona przy wejściu. Ktoś kiedyś mówił, że design miał zmieniać świat na lepsze?
Rozmawia Michał Nogaś.

W telefonicznym skrócie biegliśmy dzisiaj przez Katowice, Kraków i Wrocław.

na FB jesteśmy 24/7

szydłowska&obszańska&nogaś