RDK z brodą...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RDK z brodą...
W audycji "Radiowy Dom Kultury" mówiliśmy między innymi o komiksie "Gigantyczna broda, która była złem"Foto: materiały promocyjne

Gigantyczna broda - Asymmetry Festival - Międzypokoleniowy Chór - Paneuropa, kometa, hel - pierwsi fotografowie Warszawy - Dagadana - Zbiory wspólne

Posłuchaj

RDK z brodą... (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska wybrała Międzypokoleniowy Chór Wielokulturowy na warszawskiej Pradze. Śpiewać każdy może! Chórzystą może zostać każdy, kto lubi śpiewać. Szczególnie mile widziani są rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnuczkami oraz mieszkający w Warszawie cudzoziemcy. Do dzieła! Agnieszka Szydłowska poleca kolejną odsłonę Asymmetry Festival. Za 6 dni we Wrocławiu wystartuje festiwal, który w ostatnim czasie przeszedł pewne zmiany = otwiera się na nową publiczność. A Michał Nogaś się... drapie po twarzy i poleca "Gigantyczną brodę, która była złem", znakomity komiks Stephena Collinsa! To opowieść o mieszkańcu wyspy Tutaj i o pewnym włosku, który nagle zaczyna rosnąć i zamienia się w tytułową brodę. Mądra, filozoficzna opowieść, niecodzienna forma i dużo zaskoczeń! Nie tylko polecimy, ale i rozdamy!
Czy opowieść o literach, czcionkach, piśmie może być... interesująca i wciągająca??? Tak!!! Dowód? Nowa książka Agaty Szydłowskiej i Mariana Misiaka, czyli "Paneuropa, kometa, hel". Ależ to się czyta, ileż fascynujących historii przynosi lektura. Między innymi o tym, że pierwszy na świecie druk cyrylicki stworzono w Krakowie, dlaczego antykwa Półtawskiego stała się naszą czcionką narodową i jak projektowano neony w powojennej Polsce. No i jeszcze zagadka: o co chodzi w tytule? Zdjęcia z książki do zobaczenia w galerii, egzemplarze do zdobycia u nas, a z Agatą rozmawia Michał Nogaś.

Odwiedziła nas podróżniczka - Daga Gregorowicz. O planach, marzeniach, szansach, muzyce, przyjaźni rozmawialismy tuż przed wylotem 1/4 zespołu Dagadana do Pekinu! To był sobotni, bezpłatny koktajl z witamin i energii :)

/

Odwiedziliśmy Białystok, a dokładnie Galerię Arsenał. Agnieszka Obszańska zaprasza na wystawę "Zbiory wspólne". Na wystawie dzieła sztuki współczesnej z kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zaprezentowane są razem z obiektami muzealnymi, a także eksponatami gromadzonymi jako pomoce naukowe czy świadectwa historii. Zrównanie statusu obiektów reprezentujących różne porządki wiedzy to przyczynek do dyskusji o powodach tworzenia kolekcji w domenie publicznej i procedurach nadających wartość symboliczną kolekcjonowanym obiektom. Wszystkie eksponaty pochodzą z terenu Podlasia, wystawa jest więc także specyficzną opowieścią o regionie, jego historii oraz wrażliwości i ambicjach jego mieszkańców.

Przeszliśmy się też po Warszawie, po jej ścisłym centrum. Na Skwerze Twardowskiego zobaczyć można stolicę sprzed wielu lat. "Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans" to wystawa stworzona wspólnie przez Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe. Kuratorem jest Danuta Jackiewicz, a między zdjęciami z Michałem Nogasiem spacerowała Katarzyna Madoń-Mitzner.

Telefonowalismy dzisiaj do Bytomia, Gdańska i Cieszyna. A dokładnie: telefonowała Agnieszka Obszańska!

Zajrzęliśmy do Tarnowa - tym razem w związku z Tarnowską Nagrodą Filmową. Opowiadał - rzecz jasna - Ryszard Jaźwiński.

Na FB jesteśmy 24/7!

szydłowska&obszańska&tatanogaś

Polecane