Polska bliżej Chin. Wystawa "Stan życia" podbija Państwo Środka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 04:51
- Nie chcieliśmy występować z pozycji kogoś, kto mógłby nieść w Chinach kaganiec wolności. Zależało nam na tym, by te prace mogły być ekstrapolowane przez widzów na ich własne doświadczenia - mówi Jarosław Suchan.
Audio
  • Rozmowa na temat wystawy "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym" (Radiowy dom kultury/ Trójka)
Praca Alekandry Ska pt. Tatutita z 2007 roku, prezentowana na wystawie Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym
Praca Alekandry Ska pt. Tatutita z 2007 roku, prezentowana na wystawie "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym"Foto: Muzeum Sztuki w Łodzi

W pekińskim National Art Museum of China została otwarta wystawa "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym", przygotowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi. - Jest to sztuka, którą my rozumiemy jako współczesną oraz taka, która jest tworzona dzisiaj, ale według wielowiekowych wzorców. Myślę, że to jest bardzo ciekawy kontekst dla naszej wystawy - mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jak dodaje dyrektor, wystawa nie została poddana autocenzurze. By móc powiedzieć jak wygląda polska scena artystyczna nie pominięto prac, które są krytycznie nastawione do rzeczywistości politycznej.

Z rozmowy dowiadujemy się, jaki "stan życia" był punktem odniesienia dla twórców wystawy i co mówi ona o naszej tożsamości narodowej.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury

Prowadzi: Agnieszka Obszańska

Goście: Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Andrzej Wasilewski (artysta), Jarosław Lubiak (kurator wystawy)

Data emisji: 23.05.2015

Godzina emisji: 12:15

sm/fbi

Czytaj także

Polscy artyści na prestiżowym Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 14:00
Coraz więcej wiadomo o programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jedną z wystaw, którą będzie można zobaczyć we Wrocławiu - "Dispossession" - obejrzą w najbliższym czasie uczestnicy prestiżowego Biennale w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pejzaże wybitnych polskich fotografów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 16:04
"WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii" - to tytuł 14. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. W Warszawie i Łodzi można zobaczyć zdjęcia m.in. Chrisa Niedenthala i młodego Witkacego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia w Szczecinie z prestiżową nagrodą?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 12:07
Dziś poznamy laureata przyznawanej co dwa lata nagrody im. Miesa Van Den Rohe. To najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury w UE.
rozwiń zwiń