Zwiedzamy świat, chodźcie z nami!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 11:25
Zaczęliśmy tradycyjnie - wybieramy, polecamy! Michał Nogaś zaglądał do... ogrodów, a właściwie ogródków w czterech miastach w różnych częściach świata.
W projekcie Jan Brykczyński, The Gardenerpoznajemy mieszkańców europejskich miast i ich ogrody
W projekcie "Jan Brykczyński, 'The Gardener'"poznajemy mieszkańców europejskich miast i ich ogrodyFoto: Jan Brykczyński

W swojej nowej książce ogrody te, a także ludzi, którzy je stworzyli, Jan Brykczyński, członek kolektywu Sputnik Photos.

Agnieszka Szydłowska zapraszała do Gliwic - tam już dziś po raz 8 wydarzenia pod wspólną nazwą Art Noc. Warto!

Agnieszka Obszańska wybrała lokalne działania fotograficzne w 5 miejscowościach, w których fotografka Zofia Rydet realizowała swój słynny "Zapis socjologiczny".

Tu można posłuchać całej audycji >>>

Fundacja im. Zofii Rydet wspólnie z mieszkańcami 5 wsi oraz lokalnymi instytucjami zaprosiła nas na warsztaty fotograficzne, zachęcała do wspólnego odszukiwania osób ze zdjęć Zofii Rydet, zbierania opowieści i stworzenia współczesnych portretów sąsiadów, krewnych, znajomych. To "Coś, co zostanie"

Zaglądaliśmy też do Wrocławia, gdzie wczoraj ogłoszono założenia i najważniejsze punkty programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Opowiadała o nich Dominika Kawalerowicz, szefowa zespołu merytorycznego ESK. Opowiedzieliśmy też o Mostach, przedsięwzięciu, które dziś właśnie odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Bierze w nim udział ponad tysiąc wrocławian. Wszystko pod okiem Chrisa Baldwina, kuratora ds. performance ESK. Mosty i kładki zamieniły się we Wrocławiu w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe, pracownie plastyczne i ciemnie fotograficzne...
Na miejscu jest Michał Nogaś.

Most Oławski, fot. mat. promocyjne ESK2016
Most Oławski, fot. mat. promocyjne ESK2016

Odwiedziła nas także pani Barbara Palewicz Ryży. Pani Barbara od wielu lat zajmuje się dziewiarstwem artystycznym - w mikro i makro skali. Swoją pasją zaraża innych, także za pośrednictwem programu "Sztrykowanie na ekranie". W swoich rodzinnych Gliwicach postanowiła dzisiaj, wspólnie ze swoją grupą robótkową, zrobić... most. Nad Kłodnicą! Nawiązując całkiem świadomie do "Mostów" wrocławskich. Do akcji może się dołączyć każdy, kto ma dzisiaj czas i po 15 będzie w Gliwicach :) Szczegóły na stronie.

I na deser Piotr Rypson z Muzeum Narodowego w Warszawie opowiedział o wystawie "Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Autorzy wystawy poprowadzą widza przez Paryż 1914 roku, kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Madrytu lat 1915-21, poprzez formistyczny i futurystyczny Kraków ku awangardowym utopiom artystycznym i cywilizacyjnym lat 1920-tych, aż po ich kres i narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Pokażą towarzyszący tym procesom żywiołowy rozwój komunikacji i kultury masowej. Warto zarezerwować sobie czas i zajrzeć do Warszawy! http://www.mnw.art.pl/

Odwiedziliśmy też Zakopane, Katowice i Lublin w telefonicznym skrócie. Dziś numery wykręcał Jan Niebudek.

Do usłyszenia!
Szydłowska/Nogaś/Obszańska

 

Czytaj także

Big Book Festival. Trójka na święcie czytania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:55
W sobotę rozpoczęła się trzecia edycja Big Book Festival, czyli imprezy dla entuzjastów czytania.
rozwiń zwiń