Lato w mieście

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 11:19
Nowy utwór duetu Rysy. "Rajza po Kato". Święci w sztuce. Rondo Sztuki. Miejska przestrzeń. Katowicki street art. Pałac Kultury i Nauki. Gorąco!
Audio
Wystawa w galerii Rondo Sztuki w Katowicach
Wystawa w galerii Rondo Sztuki w KatowicachFoto: materiały Ronda Sztuki

Jesteśmy w Katowicach. W tym roku miasto świętuje 150 urodziny! Jest gorąco - za sprawą pogody jak i przeżyć dostarczanych przez Off Festival. A tyle jeszcze przed nami! 

Zaczęliśmy od naszych wyborów. Michał Nogaś polecał przewodnik. Tym razem bardzo lokalnie. W piątek w "Kawiarni Literackiej" na OFF Festiwalu (organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, OFF oraz Program 3) miała swoją premierę "Rajza po Kato", subiektywny, alternatywny przewodnik po stolicy Górnego Śląska. Opowiedział o nim jeden z pomysłodawców i twórców, czyli Dominik Tokarski.

Agnieszka Szydłowska poszła tropem wyznaczonym w zeszłym tygodniu - wizytą w skansenie w Klukach. Dzisiaj Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie i zaproszenie na wystawę "Święci w sztuce". Oprowadzała nas Jola Boguszewska. Agnieszka Obszańska wybrała festiwal Up To Date w Białymstoku. "Eklektyczna muzyka elektroniczna oraz niebanalny hip-hop w połączeniu z innymi, nieraz bardzo odległymi aktywnościami twórczymi, mają na celu porwanie umysłu i ciała na oddaloną od codzienności wyspę, dzielnie stawiającą opór morzu banalności i tandety."

Adrian Chorębała zaprosiła do Ronda Sztuki - jednego z naszych ulubionych miejsc w Katowicach. Od piątku można oglądać wystawę "Music is my radar", która pokazuje dwie autorskie wizje plakatu muzycznego. Wystawa doskonale wpisuje się w dwa muzyczne festiwale, które odbywają się w sierpniu w Katowicach [ten drugi to Tauron Nowa Muzyka].

Naszym gościem był Krzysztof Krot. Ostatnio zanurzony w świecie muzyki [to on wymyślił koncert i płytę NOSPR/ Miuosh/ Jimek] wielki miłośnik ulicy Mariackiej w Katowicach. A Milan Serwański, prowadzący w Katowicach warsztaty z beat box'u, spróbował nauczyć i nas...Centrum Kultury Katowice, w swojej letniej placówce - Centrum na Mariackiej, organizuje między innymi bezpłatne warsztaty beatboxu. Milan to twórca zespołu SoundKillers, członek Bzzzt Sound oraz współzałożyciel warsztatów ibeatbox. Beatboxer w stajni MaxFloRec. Reggaenator, Fisz, Vavamuffin, DonGuralesko - to tylko niektórzy z artystów, których supportował. Beat boxu uczy też w internecie. Odwiedziła nas także Anna Dudzińska, nasz człowiek na Śląsku i zaprosi na "odnalezienie się w miejskiej przestrzeni"... Poznamy katowicki street art!

Przenieśliśmy się także na kilka minut do stolicy. W Pałacu Kultury i Nauki oglądać można wystawę zdjęć Jacka Foty z... Pałacu. Towarzyszy jej pięknie wydany album, w którym poza fotografiami Jacka znalazły się teksty Mileny Rachid Chehab - rozmowy z pracownikami PKiN. Z autorami porozmawiał Michał Nogaś.

A lektury na lato omówiliśmy z Agnieszką Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Warto pamiętać w wakacje (i nie tylko) o bogatych zasobach Ninateki. A do tego Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przygotował letnią propozycję dla moli książkowych - premierowy kryminał pióra Łukasza Orbitowskiego "Tylko Maks". Książkę w formie ebooka można pobrać bezpłatnie na stronie nina.gov.pl.

Przebiegliśmy Polskę w telefonicznym skrócie. Agnieszka Obszańska dzwoniłą do Nowego Sącza, Gdańska i zaprasiła na Ińskie Lato Filmowe.

Mieliśmy też premierę! To pierwszy singiel zapowiadający debiut duetu Rysy. Płyta "Traveller" nadchodzi pod koniec sierpnia. Piosenka "Przyjmij brak" nagrana została z udziałem Justyny Święs i Piotra Zioła.

Do usłyszenia!

szydłowska&obszańska&nogaś

Zapraszamy też na naszą stronę na FB.