"Wielki przypływ", czyli opowieść o Lampedusie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 15:30
- To książka, która opowiada o początku tego, czym żyje nasz kontynent, czyli o fali uchodźców - mówi Michał Nogaś o "Wielkim przypływie" Jarosława Mikołajewskiego.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Mikołajewskim cz.1 (Radiowy dom Kultury/Trójka)
  • Rozmowa z Jarosławem Mikołajewskim cz.2 (Radiowy dom Kultury/Trójka)
Uchodźcy u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa
Uchodźcy u wybrzeży włoskiej wyspy LampedusaFoto: EPA/PAP/Photoshot

Lampedusa. Włoska wyspa, choć bliżej stąd do Afryki niż do Włoch. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych lądu na Morzu Śródziemnym. Żyją tu żółwie, króliki i ogromne psy. Oraz sześć tysięcy czterystu Lampedusańczyków, przez których życie przewinęło się około ośmiuset tysięcy uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem. Ich łódki rozbijają się u wybrzeży Lampedusy.

- To, co obserwujemy teraz w Grecji, wcześniej działo się na Lampedusie - mówi gość "Radiowego Domu Kultury", Jarosław Mikołajewski.

Jego książka to opowieść o wyspie i jej mieszkańcach - lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia - którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza.  

***

Tytuł audycji: Radiowy Dom Kultury

Prowadzi: Agnieszka Szydłowska

Autor rozmowy: Michał Nogaś

Gość audycji: Jarosław Mikołajewski

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 13.24

mp/kul

Czytaj także

"Strefa interesów". Historia miłosna z Zagładą w tle

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 14:38
- To książka bardzo poważna i bardzo dobra. Kto wie, czy nie jest to najlepsza opowieść, która wyszła spod pióra tego pisarza - tak o "Strefie interesów" Martina Amisa mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur berliński - blizna po ranie, która wciąż boli

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:19
"Mur. 12 kawałków o Berlinie" to zbiór dwunastu reportaży o mieście, którego mieszkańcy jednego dnia przestali być sąsiadami, choć przez lata mieszkali na jednej ulicy.
rozwiń zwiń