Brumba i Inni

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 08:00
Festiwal Fotografii Analogowej --- prekursor fotografii lotniczej "Konrad Brandel (1838-1920)" --- Paweł Szypulski, autor książki "Pozdrowienia z Auschwitz". I wiele więcej...
Prekursorzy fotografii lotniczej... Fotografia to autoportret Konrada Brandla w gondoli balonu, 1865
Prekursorzy fotografii lotniczej... Fotografia to autoportret Konrada Brandla w gondoli balonu, 1865Foto: Fot. Konrad Brandel/ Muzeum Narodowe w Warszawie

Zaczynamy polecamy... Agnieszka Szydłowska wybrała wyprawę do Skoczowa, po liście wysłanym przez Jerzego Rzechanka. Było w nim zaproszenie na Festiwal Fotografii Analogowej (13-14 listopada). Michał Nogaś poleca stolicę sprzed lat, czyli trzeci album przygotowany przez Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe. Tym razem "Konrad Brandel (1838-1920)". Jak uważają autorzy książki, mamy wszelkie podstawy, by uważać Brandla nie tylko za naszego prekursora fotografii lotniczej, lecz także autora najstarszej na świecie fotografii wykonanej z frunącego balonu! Jakie fotografie znalazły się w wydawnictwie? Wspólnie z Michałem opowiada Katarzyna Madoń-Mitzner z DSH.

Tymczasem Agnieszka Obszańska wybrała dla nas Festiwal Biedopad we Wrocławiu.

Tu można posłuchać całej pierwszej godziny audycji >>>

Goście, goście! Gościem RDK-u jest w tym tygodniu Paweł Szypulski, artysta i kolekcjoner, autor książki "Pozdrowienia z Auschwitz". Pokazuje w niej zbierane, kupowane przez lata pocztówki, które wysyłano z Oświęcimia. Widać na nich zdjęcia zabudowań byłego obozu koncentracyjnego. Po co wydawano - i wydaje się takie kartki? Co pisano - pisze się na ich rewersie? Jakie wrażenie robi ta kolekcja? Z Pawłem Szypulskim rozmawia Michał Nogaś.

Tu możesz posłuchać całej drugiej godziny audycji >>>

Odwiedzają nas także Justyna Górska, koordynator projektu liberackiego Brumba i Agata Borowa, autorka projektu Uzajo, który został realizowany w ramach Brumby. Czym jest Brumba, co to jest liberatura? Między innymi o tym rozmawiamy. I znowu wszystko zaczęło się od przesyłki. Intrygujące książki, puszka z muszelką, biletem, poezją i płytą skusiły nas do szukania odpowiedzi na postawione wyżej pytania!

A co słychać u Filipa Springera? Minęły dwa tygodnie i wracamy do "Miasta Archipelagu". Trwa podróż doskonale znanego naszym Słuchaczom reportera i fotografa po byłych miastach wojewódzkich. Tym razem czeka nas opowieść o trzech z nich: Suwałkach, Łomży i Ostrołęce.
Trójka jest partnerem całego przedsięwzięcia, polecamy świetnie prowadzoną stronę www.miastoarchipelag.pl oraz www.instagram.com/miastoarchipelag

Filip Springer w Suwałkach, Łomży i Ostrołęce - posłuchaj całej relacji >>>

Mamy w planach zaproszenie na tegoroczną odsłonę festiwalu Kwartesencja, to już 11! Za pomysłem stoi wspaniały zespół Royal String Quartet! W Katowicach tradycyjnie Ars Cameralis - też zapraszamy! Opowiadamy także o wydarzeniach kulturalnych w telefonicznym skrócie. Tym razem odwiedzamy Poznań, Kraków a także zaglądamy do Cisnej. Dla spragnionych kontaktu z Roisin Murphy mamy zaproszenia na jej polskie koncerty!

Na FB jesteśmy 24/7

Dio usłyszenia!

szydłowska/obszańska/nogaś

Czytaj także

Miasto Archipelag: Nowy Sącz

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 13:50
- To miasto ewidentnie ma charakter. Jeśli miałbym jednym słowem określić Nowy Sącz, to powiedziałbym: przyjemny - mówi Filip Springer realizujący projekt Miasto Archipelag.
rozwiń zwiń