Miasto Archipelag: Płock i Radom

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2016 14:30
Filip Springer opowiada, co podobało mu się w obu miastach, które obecnie są częścią województwa mazowieckiego.
Audio
  • Miasto Archipelag: Płock i Radom (Radiowy dom kultury/Trójka)
Katedra mariawicka w Płocku
Katedra mariawicka w PłockuFoto: Filip Springer

- Wielkie wrażenie zrobiła na mnie skarpa wiślana w Płocku. Katedra mariawicka urwała mi głowę - stoi na uboczu, nie jest turystycznym szlagierem, a bez wątpienia powinna być. Absolutnie zachwycił mnie też port rzeczny - wymienia rozmówca Michała Nogasia i opowiada, kogo poznał w mieście, w którym "poza wielką firmą paliwową nie ma pracy".

- Radom zostawiłem na zakończenie. Jest on symbolem wszystkich złych rzeczy, które mówi się o byłych miastach wojewódzkich. Do Radomia przylgnęły bardzo złe stereotypy, m.in. dlatego, że jest to miasto silnie dotknięte transformacją, upadkiem przemysłu. Jeśli jednak porównać je z 30 pozostałymi miastami, to widać, że nieuzasadnione jest stwierdzenie, które sytuuje Radom w roli tego najgorszego, Kopciuszka - mówi Filip Springer i dodaje, co go tam zaskoczyło. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

<<<Miasto Archipelag - posłuchaj wszystkich odcinków cyklu>>>

Miasto Archipelag to dokumentalny eksperyment wykorzystujący internet i media społecznościowe. Jego kulminacją będzie publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić na Miasto Archipelag.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Filip Springer (reporter, pisarz)
Data emisji: 13.02.2016
Godzina emisji: 13.23

mk/iwo

Czytaj także

Miasto Archipelag: Suwałki, Łomża, Ostrołęka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 12:50
Filip Springer kontynuuje swój objazd po Polsce. Podróż do Łomży podczas Dnia Wszystkich Świętych uświadomiła mu pewną "gigantyczną lukę, jaka powstała po wojnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto Archipelag: Koszalin i Słupsk

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2015 20:00
Filip Springer zdaje nam kolejną relację ze swojej podróży po Polsce. Tym razem opowiada o dwóch miastach położnych blisko morza - Koszalinie i Słupsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto Archipelag: Tarnobrzeg, Włocławek, Siedlce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 13:29
- Tarnobrzeg to jedno z najmniejszych miast w całym archipelagu, Jest pod wieloma względami ciekawy, ale też kłopotliwy - opowiada Filip Springer, autor przedsięwzięcia Miasto Archipelag, dokumentującego życie Polaków w byłych miastach wojewódzkich.
rozwiń zwiń