Susan Sontag o tym, jak patrzymy na osoby chore

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 13:49
Właśnie ukazały się po polsku przejmujące eseje Susan Sontag "Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory". Utwory poleca Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś poleca eseje Susan Sontag (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Susan Sontag pisze o cierpieniu wynikającym z choroby (zdjęcie ilustracyjne)
Susan Sontag pisze o cierpieniu wynikającym z choroby (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/unsplash

- W obu tekstach Susan Sontag pisze o stereotypach. O tym, jak patrzymy na chorobę i osoby nią dotknięte - mówi Michał Nogaś.

Analizując źródła naukowe i utwory literackie od antyku po czasy współczesne (odwołując się choćby do Homera, Baudelaire'a, Manna, Joyce'a czy Audena) Susan Sontag rekonstruuje mitologię gruźlicy i choroby nowotworowej. Pokazuje przy tym sposoby, w jakie społeczeństwo stygmatyzuje chorych.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autor: Michał Nogaś
Goście: Przemek Dębowski (wydawca)
Data emisji: 27.02.2016
Godzina emisji: 12.14

mat. prasowe/mp/ei

Czytaj także

"Góra Tajget" - książka opowiadająca o preludium do Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 14:15
Do rąk polskich czytelników trafi wkrótce najnowsza książka Anny Dziewit-Meller. To historia o ludzkiej krzywdzie i funkcjonowaniu bezdusznej maszyny do zabijania bezbronnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wokół sprawy Grzegorza Przemyka zbudowano strukturę kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 10:49
- Przygotowując tekst rocznicowy, sięgnąłem do akt IPN. Nie dawało mi to spokoju, sprawdziłem nawet, czy ktoś już tego nie opisał. Zszokowało mnie, jak wiele zrobiono, żeby tę sprawę zatuszować - mówi Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błyskotliwe spojrzenie reportera na polską rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:50
- Marcina Kołodziejczyka gna poza miasto, poza duże ośrodki. Jest od lat zainteresowany tym, jak wygląda życie w miejscach zapomnianych - mówi o autorze "Bardzo martwego sezonu. Reportaży naocznych" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń