X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RDK: dla ciała i umysłu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 10:00
Jak co tydzień ruszamy w podróż! Dosłownie i w przenośni, a także książkowo!
Zdjęcie z książki Podróż, scenariusz i rysunki: Francesca Sanna
Zdjęcie z książki "Podróż", scenariusz i rysunki: Francesca SannaFoto: M. Nogaś

Zaczynamy od poleceń. Ponieważ każdy z Instruktorów jest wolnym atomem ;) , wybiera to, co jego zdaniem najciekawsze, najlepsze, najważniejsze w nadchodzącym tygodniu (lub kolejnych). I tak: Agnieszka Szydłowska zaprasza do Gdańska na Soundrive Fest. Miejsce akcji to Stocznia Gdańska.

Posłuchaj pierwszej godziny audycji>>>

Posłuchaj drugiej godziny audycji>>>

Co ciekawe, do Gdańska zaprasza też Michał Nogaś, polecając wystawę "O mojej babci" autorstwa Lucyny Kolendo.

(mat. prom.) (mat. prom.)

Za to Agnieszka Obszańska wybiera Mazowsze! I śledzi naszego Kulturystę Roku 2012, czyli Daniela Rycharskiego. Jego Pomnik Chłopa podróżuje.

(mat. prom.) (mat. prom.)

A propos bycia w drodze. Rozmawialiśmy o "Podróży", przepięknie wydanym picture book'u autorstwa Francsci Sanny. Historia, jak pisze autorka, "zaczęła się od opowieści dwóch dziewczynek, które poznałam w obozie dla uchodźców we Włoszech. Zrozumiałam wtedy, że w ich podróży jest jakaś niesamowita moc. Zaczęłam więc zbierać historie innych migracji i rozmawiać z ludźmi z różnych państw. (…) Prawie każdego dnia słyszymy opowieści o imigrantach i uchodźcach, ale rzadko kiedy słuchamy o podróżach, które musieli odbyć. Ta książka jest kolażem tych historii i nieprawdopodobnej siły, jaką mieli w sobie ci ludzie."
W naszym studiu pojawił się wydawca Szymon Holcman (http://www.kultura.com.pl/).


Zajrzeliśmy także do warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Tam zaczyna się strajk! Muzyczny.

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez organizatorów, "31 sierpnia 1980 roku w gdańskiej Stoczni im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienie zawierające 21 postulatów dotyczących m.in. powstania pierwszych w bloku komunistycznym niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, złagodzenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych, przywrócenia do pracy osób zwolnionych po grudniu 1970 i czerwcu 1976. Podpisanie porozumienia i powstanie NSZZ "Solidarność" było początkiem przemian, które w 1989 roku doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej."

Czy 21 postulatów można zagrać? A jeśli, to jak? Rozmawialiśmy o tym z jedną z kuratorek akcji "Szukając solidarności" Hanną Radziejowską.

Drugą godzinę zaczęliśmy od podróży "W telefonicznym skrócie". We Wrocławiu wiele się w ostatnich dniach dzieje, czemu przyglądamy się bardzo uważnie, a przy okazji sprawdzamy, co nowego programie ESK – Europejskiej Stolicy Kultury. Na przykład: "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines".

Tymczasem w Sopocie, zgodnie z zapowiedzią, zaczyna się (z naszym Znakiem Jakości) piąty ArtLoop Festival. Co słychać na molo i w okolicach?

Z kolei w Hucisku otwiera się wystawa Marii Stangret-Kantor "Zamieszkać z obrazami". Przy okazji – podczas wernisażu – odbędzie się spotkanie z artystką i prezentacja jej, od dawna oczekiwanej, wspomnieniowej książki "Malując progi".

Anna Dudzińska zabrała nas do Katowic (po raz kolejny w te wakacje!), by opowiedzieć o... ogrodach. A zaraz potem, już w studiu w Warszawie, Agnieszka Szydłowska rozmawiała z Edytą Kozak o tegorocznej edycji festiwalu "Ciało/Umysł".

(mat. prom.) (mat. prom.)

A na zakończenie trafiliśmy do skarbca. W Bibliotece Narodowej trwają ostatnie prace konserwatorskie przed pokazaniem szerokiej publiczności rękopisu "Quo vadis?" Henryka Sienkiewicza. Za tydzień narodowe czytanie tego dzieła noblisty. Dlaczego warto przyjść 3 września do Pałacu Rzeczypospolitej? Na pytania Michała Nogasia odpowiadał dyrektor BN dr Tomasz Makowski.

Narodowe Czytanie. "Quo Vadis" w Trójce>>>

Rękopis "Quo vadis?" (fot. M. Nogaś) Rękopis "Quo vadis?" (fot. M. Nogaś)

Do usłyszenia w sobotę, 27 sierpnia, w samo południe!

szydłowska&obszańska w ośrodkach wypoczynkowych
nogaś na posterunku

www.facebook.com/radiowydomkultury

**

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 27.07.2016
Godzina emisji: 12.05

Czytaj także

Swoboda użycia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 11:09
Katowice i reszta świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Muzyka vs Literacki Sopot

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 10:35
Rozpostarci pomiędzy dwoma miastami, które pulsują kulturą.
rozwiń zwiń