Powitanie w Nowym Roku!!!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powitanie w Nowym Roku!!!

RDK - choć może trudno w to uwierzyć :) - wkracza w kolejny rok swoich zajęć. W tym tygodniu dość poważnie...

Zaczniemy od książki, która ukazała się w ostatni czwartek pod patronatem Trójki i jest - naszym zdaniem - godna najwyższej uwagi. Reporterka "Gazety Wyborczej", Katarzyna Surmiak-Domańska, przez wiele lat rozmawiała z ludźmi "odmiennymi" seksualnie: transseksualistami, transwestytami, homoseksualistami, starającymi się o adopcję, a także pedofilami i mordercami seksualnymi.

''

Kim jest Basia? Wydawca i zdjęcie okładki: www.wab.com.pl

Teraz najciekawsze ze swoich reportaży zebrała w całość. "Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne" to zbiór 11. tekstów - porażających opowieści o życiu, które wyjaśniają na prawdziwych przykładach to, o czym znani seksuolodzy tylko teoretycznie piszą w swoich książkach.

Katarzyna Surmiak-Domańska opowiedziała naszemu Instruktorowi Michałowi Nogasiowi o tym, jak powstawały reportaże, jak udało jej się przekonać do spotkania i zwierzeń wszystkich rozmówców. A także szukała odpowiedzi na pytanie, czy "Beznadziejna ucieczka" to bardziej wołanie o tolerancję czy zrozumienie?

Rozdamy kilka egzemplarzy polecanej przez nas książki i już dziś zaprosimy do poniedziałkowego "Klubu Trójki". Katarzyna Surmiak-Domańska będzie gościem Dariusza Bugalskiego. Początek o 21.05. O tym się mówi!!!



''

W Katowicach święto kina prawdziwego. Mija właśnie 12 lat od ogłoszenia i podpisania słynnego manifestu Dogmy. To ostatnie wielkie wydarzenie w historii kina współczesnego - uważają krytycy.

Ojciec chrzestny Dogmy Lars von Trier. Kocha się go lub nienawidzi. 

W Kinoteatrze Rialto od 6 do 17 stycznia potrwa przegląd "Dogmaville i okolice". Opowie o nim w Radiowym Domu Kultury rganizator imprezy, Krzysztof Ociepa.

 

A oto dokładny plan zajęć:6.I. sobota, godz. 16.30 “Od Nowej Fali do Dogmy” - wykład dr Rafała Syski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
6.I sobota, godz. 18.30 “Wyznania z Dogville”, real. S. Saif, Dania, 2003; czs trwania: 52 min.
7.I. niedziela, godz. 18.00 “Element zbrodni”, reż.L. Von Trier, Dania, 1984; czas trwania: 106 min.
7.I. niedziela, godz. 20.00 “Epidemia”, reż. L. Von Trier, Dania, 1986; czas trwania: 106 min.
9.I.wtorek, godz. 17.30 “Przełamując fale”, reż. L. Von Trier, Francja, Norwegia, Holandia, Sywecja, Dania, 2004; czas trwania: 159 min
9.I. wtorek, godz. 20.30 “Festen”, reż.T. Vinterberg, Dania, 1998; czas trwania: 105 min.
10.I. środa, godz. 18.00 “Idioci”, reż. L. Von Trier, Dania, 1998; czas trwania: 117 min.
10.I. środa, godz. 20.15 “Julien Donkey-Boy”, reż. H. Korine, USA 1999; czas trwania: 94 min.
12.I.piątek, godz. 18.00 “Włoski dla początkujących”, reż. L. Scherfing, 2001, Dania, Szwecjaczas trwania: 108 min
12.I.piątek, godz. 20.00 “Wilbur chce się zabić”, reż. L. Scherfing, Dania, Szwecja, Wielka Brytania, Francja 2002czas trwania: 105 min
13.I. sobota, godz. 16.30 Dyskusyjny Klub Filmowy Rialto – prelekcję przed seansem wygłosi dr Piotr Zawojski
“Dogville”, reż. L. Von Trier, Dania, Niemcy, Szwecja., Norwegia, Finlandia, Włochy, Francja, Holandia, 2003; czas trwania: 90 min
13.I. sobota, godz. 20.30 “Pięć nieczystych zagrań” , reż. L. Von Trier, .J. Leth, Dania, 2003; czas trwania: 90 min.
16.I wtorek, godz. 17.00 “Tańcząc w ciemnościach”, reż. L. Von Trier, Francja, Dania, Szwecja, 2000, czas trwania: 139 min.
16.I wtorek, godz. 20.00 “Manderlay”, reż. L. Von Trier Dania, Niemcy, Szwecja, 2005; czas trwania: 139 min
17.I środa, godz. 18.00 “Wszystko dla miłości”, reż. T. Vinterberg. USA, Wielka Brytania, Japonia, Szwecja, Dania, 2003; czas trwania: 104 min
17.I środa, godz. 20.00 “Moja droga Vendy”, reż. T. Vinterberg, Dania, 2003; czas trwania: 105 min.

''
Ganz neue Warschau? Nicht! 
O takiej Warszawie naszej ulubionej Beacie trudno byłoby śpiewać. Mroczne plany hitlerowców - na szczęście - nigdy nie zostały zrealizowane.

Warszawa. Wojna. Utopia.

Co hitlerowcy chcieli zrobić ze stolicą?

W Galerii Le Guern, Aleksandra Polisiewicz pokazuje rekonstrukcję planów, dzięki którym Warszawa miała zamienić się w prowincjonalne, małe miasto.

Krzywdę Warszawie chcieli zrobić najpierw Niemcy, potem Rosjanie. Stąd pełny tytuł projektu: Wartopia I. Berlin: 518, Moskwa: 1122. (O planach zmiany wyglądu miasta w czasach komunistycznych opowiemy, gdy ruszy druga część wystawy.)

Pierwsza część projektu Wartopia I obejmuje wizualizacje urbanistycznej i architektonicznej koncepcji Die neue deutsche Stadt Warschau – niemieckiego miasta, które miało stanąć na miejscu częściowo wyburzonej, częściowo przebudowanej Warszawy. W rekonstrukcji wirtualnego miasta w programie 3D Aleksandra Polisiewicz wykorzystała plany Huberta Grossa, przekształcenia Warszawy w prowincjonalne, niemieckie miasto mające liczyć kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

W totalitarną wizję miejskich przestrzeni włączyła projekt Friedricha Pabsta, planującego wybudowanie gigantycznej Volkshalle na miejscu Zamku Królewskiego. W Wartopii I można przejść się po Gauforum, wędrować pustymi ulicami wzdłuż sztucznej, komputerowo wygenerowanej architektury.

Utopia inżynierii świata, zabawa joystickiem i historia. O Wartopii opowie kuratorka wystawy Bożena Czubak.

Trafić:
www.gallery.leguern.pl



I na zakończenie: komiks faktu
W Stanach Zjednoczonych była to jedna z najważniejszych książek 2005 roku. Teraz, przetłumaczona na język polski, trafiła do księgarń. Rysunkowa opowieść o szczelnie odizolowanej od świata Korei Północnej.

Wszystko wydarzyło się naprawdę. Kanadyjski rysownik i animator, Guy Delisle, pojechał służbowo do Phenianu, by nadzorować pracę nad tworzeniem filmów animowanych w tamtejszym, znanym na świecie studiu. Przy okazji oficjalni przedstawiciele oficjalnych władz postanowili pokazać mu najpiękniejsze zakątki kraju i zapoznać z zasadami panującej w nim ideologii dżucze.
''Prawda o reżimie pisana kreskąOkładka "Phenianu". Wydawca: Kultura Gniewu
Ale Delisle, baczny obserwator, przywiózł czytelnikom nieco inną opowieść. Między wersami (a właściwie między obrazkami) znaleźć można obraz kraju zniewolonego przez terror rodzinnej dyktatury rodu Dzong Ilów.
O "Phenianie" opowie Szymon Holcman, wydawca polskiej wersji komiksu. My rozdamy.

Polecane