Ale piękny dzień!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2007 13:00
Z takim słońcem wstawać i z takim słońcem spędzać dzień - oto nasze życzenie. Zapraszamy jak zawsze w kwestii książek, wystaw, wydarzeń i płyt. Do 15!

Napewno urodzaj mamy w płytach - dzisiaj tylko o kilku - AIR, BRIAN FERRY, TRACEY THORN. Napewno w ramach przedwiosennych porządków znaleziony został podwójny bilet lotniczy do KOLONII. A poza tym dużo dobrego w kwestiach wszelakich!

 

Kilkanaście lat temu w samym centrum Europy szalała bratobójcza wojna. Zabijali się niedawni przyjaciele, bracia - mieszkańcy Jugosławii.

Ivan Colović, znany serbski etnolog, przez lata pisał eseje dotyczące przyczyn tego konfliktu i ich związków z kulturą i językiem. Teraz w Polsce ukazał się zbiór tych tekstów pod wiele mówiącym tytułem "Bałkany - terror kultury".

Po tę książkę warto sięgnąc, by zrozumieć co tak naprawdę i dlaczego stało się na terenach byłej Jugosławii? Więcej na ten temat Jagienka Wilczak, dziennikarka Polityki, pisząca o Bałkanach.

Oczywiście będą prezenty...

 

Warszawa, Poznań, Trójmiasto, Wrocław, Szczecin, Bydgoszcz - to miasta, do których zawita FRANCOPHONIC FESTIVAL 2007 - 14-27 marca 2007.

Wystąpią: Emilie Simon, Yann Tiersen, Mamani Keita, AIWA, Scratch Massive, Marie Warnant Oprócz koncertów specjalne pokazy filmowe   

Rusza pierwsza edycja Festiwalu Francophonic. To nowy projekt muzyczny, którego celem jest prezentacja polskiej publiczności bogactwa współczesnej muzyki krajów frankofońskich. W ciągu 10 dni w największych miastach Polski odbędzie się 14 koncertów. Przekrój gatunków muzycznych na festiwalu jest bardzo szeroki: od world music, poprzez chanson, pop, rock, aż do współczesnych brzmień elektronicznych.

Idea Francophonic Festival została stworzona przez francuską agencję Com4event. W listopadzie 2006 roku odbyła się w Niemczech już 3. edycja Francophonic Festival. Polska edycja festiwalu zostanie zorganizowana we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Instytutem Francuskim w Warszawie.

o festiwalu opowiada nam Stefan Włodarczyk, szczegółowy program można znaleźć na stronie:
www.francophonic.pl

  

Tydzień kina hiszpańskiego jest cykliczną imprezą o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest prezentacja i promocja kinematografii hiszpańskiej w Polsce. W ramach imprezy mają miejsce pokazy najnowszych hiszpańskich filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych, pokazy specjalne klasycznych filmów wybitnych twórców hiszpańskich, pokazy dla młodzieży szkolnej i spotkania publiczności z filmowcami.

Podczas 7. Tygodnia kina hiszpańskiego (15-31 marca 2007) zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe ostatnich lat. Wybraliśmy tytuły, które pozwalają ocenić bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Będzie można zobaczyć historyczne superprodukcje,  poruszające kino społeczne, filmy spoglądające w trudną przeszłość kraju, bajkowe fantazje i inteligentne komedie. W Hiszpanii każdego roku pojawiają się nieznani dotychczas filmowcy, których filmy zdobywają najważniejsze trofea na światowych festiwalach. Ich osiągnięcia będzie można porównać z najnowszymi obrazami mistrzów kina hiszpańskiego.

Projekcjom najbliższej edycji Tygodnia kina hiszpańskiego po raz trzeci towarzyszyć będzie Cine Fórum - cykl spotkań z wybitnymi znawcami kultury hiszpańskiej.

Terminy pokazów:

- Warszawa 15-22 marca, Muranów, Kinoteka
- Kraków 19-25 marca, kino Pod Baranami
- Wrocław 21-27 marca, kino Warszawa
- Łódź 23-29 marca, kino Charlie
- Poznań 25-31 marca, kino Pałacowe

Filmy:

AZULOSCUROCASINEGRO (2006) reż. Daniel Sánchez-Arévalo
EL METODO (2005) reż. Marcelo Pińeyro
CAMARÓN (2005) reż.Jaime Chávarri
HABANA BLUES (2005) reż. Benito Zambrano
MALAS TEMPORADAS (2005) reż. Manuel Martín Cuenca
EL CIELO GIRA (2004) reż. Mercedes Álvarez
ZULO (2005) reż Carlos Martín Ferrera
HONOR DE CAVALLERIA (2006) reż. Albert Serra

W ramach cyklu prezentującego klasyczne arcydzieła kina hiszpańskiego pokazany zostanie WÓZEK (EL COCHECITO) w reżyserii Marco Ferreri’ego, który otrzymał nagrodę FIPRESCI na MFF w Wenecji w roku 1960.

dla Radiowego Domu Kultury opowiada Piotr Kobus, niezmordowany od lat w kwestii promocji kina hiszpańskiego.

www.manana.pl

 

Mamy do rozdania podwójny bilet lotniczy do Kolonii lub Stuttgartu - z terminem realizacji do końca marca!!! Koszt biletów to 1200 zł, zatem należy się liczyć z obowiązkiem zapłacenia 10 % podatku od tej wygranej. W ciągu dzisiejszego programu zadamy 2 /dwa/ pytania dotyczące sztuki niemieckiej. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi na oba / 2/ wysyłając maila na adres rdk@polskieradio.pl wraz ze swoim adresem i telefonem kontaktowym - wygrywa. To bardzo prosty konkurs:)

 

Bilety ufundowała firma Germanwings.

pytanie 1 : Jakie polskie miasto jest miastem partnerskim Kolonii?
pytanie 2 : jakie polskie miasto jest miastem partnerskim Stuttgartu?