Przegląd i projekt

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 11:33
Kobiety Solidarności- Nowa scenografia- znaki graficzne- interference festival- dni dziedzictwa- London Design Biennale - Paryż.
Przegląd i projekt
Foto: Agnieszka Obszańska

Zaczynamy - polecamy. Agnieszka Szydłowska rozmawia z Martą Dzido - tym razem autorką książki. Był film "Solidarność według kobiet", który Marta nakręciła wspólnie z Piotrem Śliwowskim. Teraz jest książka - "Kobiety Solidarności". Agnieszka Obszańska wybrała kierunek Katowice i 4. edycję Festiwalu Nowej Scenografii. W tym roku pod hasłem "Miejsca – Nie-miejsca". Przez cztery dni będzie można zobaczyć spektakle, wystawy, uczestniczyć w debatach, spotkaniach i akcjach w przestrzeni miejskiej. Tymczasem Michał Nogaś poleca wyprawę do Krakowa. Tam, od najbliższego piątku, swój kolejny przystanek będzie miała Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych. Opowiada o niej jeden z twórców Rene Wawrzkiewicz.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Odwiedza nas Maciek Szupica by zaprosić na Interference Festival 2016. "Interference Festival to międzynarodowy przegląd i konkurs form wizualnych wzbogacony o bogaty program towarzyszący w postaci koncertów, projekcji, instalacji, spotkań oraz warsztatów i wykładów Masterclass. W założeniu to interdyscyplinarny, międzynarodowy projekt mający na celu wyłonienie czołówki twórców krótkich form wizualnych, takich jak m.in.: wizuale, teledyski, teasery, reklamy, czołówki, jingle i sztuka video, eksperymenty na pograniczu sztuk..." W tym roku impreza startuje 7 października.

Natalia Grzeszczyk sprawdza, jak przebiega inauguracja 24 Europejskich Dni Dziedzictwa w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła.

Do Londynu pojechała Agnieszka Obszańska, bo trawa tam London Design Biennale. W samym sercu miasta - Somerset House - można zobaczyć instalacje specjalnie przygotowane na Biennale, dla których punktem wyjścia stał się temat " Utopia by design".  To debiutujące wydarzenie odchodzi od formuły targów i oddaje głos projektantom, inżynierom, architektom, artystom i pisarzom, którzy snują swoje wizje utopii, zastanawiając się nad rolą dizajnu we współczesnym, niespokojnym świecie. 37 krajów z 6 kontynentów prezentuje się w narodowych pawilonach, wśród nich znalazł się także polski, którego gospodarzem jest Instytut Adama Mickiewicza. Do współpracy przy przygotowaniu koncepcji wystawy zaproszono Marię Jeglińską i Klarę Czerniewską . Duet Jeglińska-Czerniewska stworzył zamysł ekspozycji "Wyborny trup: anatomia utopii" oparty na przestrzennej grze. To instalacja site-specific stworzona na wzór przestrzennej gry, w której widz staje się współtwórcą proponowanej narracji. Przeistaczając się w wędrowców, odwiedzający stają przed wyborem własnej drogi ku idyllicznej utopii lub niepokojącej dystopii. To od nich zależy, czy ich wizja osiągnie wydźwięk pozytywny, czy negatywny. Zapraszamy do gry!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Bydgoszcz, Płock i Poznań. Anna Dudzińska zabiera nas do Paryża!

na FB jesteśmy 24/7

do usłyszenia!

szydłowska&obszańska&nogaś

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 10.09.2016
Godzina emisji: 12.05

Czytaj także

Żegnamy Emilię, czyli co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:40
Żegnamy Emilię a przy okazji rozmawiamy o świecie. O muzeach, które mamy. O patrzeniu na zabytki, które powstały w "złych czasach". O sztuce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Quo vadis?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 11:25
Integracja Ty i Ja - Wydźwięki - Krew i Burza - Dzieci Też Mają Głos - My(d)lenie oczu - Narodowe Czytanie - Niezależne Targi Książki - TIFF - Niedokończony Dom.
rozwiń zwiń