X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nostalgia

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:00
Kultura na widoku - Nostalgia Festival - Polskie pigułki 2 - Bydgoski Salon Ambientu - American Film Festival - telefoniczny skrót - Notatki Metafizyczne - Morze po kolana - Lwów.
Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska w trakcie Silent Disco we Wrocławiu
Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska w trakcie Silent Disco we WrocławiuFoto: Marcin Oliva Soto

Agnieszka Szydłowska wybrała w tym tygodniu Nostalgia Festival w Poznaniu. W tym roku w całości poświęcony muzyce Mikołaja Henryka Góreckiego. O Festiwalu opowiedział Michał Merczyński. Agnieszka Obszańska polecała Pierwszy Bydgoski Salon Ambientu, którego historia związana jest z Białymstokiem i wytwórnią Technosoul. 30 października Salon Ambientu po raz pierwszy zagości w bydgoskim klubie Mózg! Tymczasem Michał Nogaś rekomendował… połączenie poezji i grafiki. Chodzi o "Notatki metafizyczne" Pio Kalińskiego.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

Odwiedziła nas Kinga Jakubowska - Prezes Fundacji Legalna Kultura. Fundacja od kilku lat zajmuje się promocją korzystania z kultury pochodzącej z legalnych źródeł. Także poprzez akcję Kultura na widokuKultura Na Widoku to portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki. To zasoby z legalnych źródeł - muzyka, filmy, książki, gry, po której można sięgnąć w każdej chwili i z każdego miejsca.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>


Dziś u nas było też… komiksowo. Ukazało się właśnie "Morze po kolana", wspólne dzieło Marcina Kołodziejczyka i Marcina Podolca.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

To opowieść o polskiej prowincji, o autobusowym przystanku, o Marianie i jego kolegach, o życiu, które niczego nie przyniosło. Marcin K. opowiedział o komiksie Michałowi Nogasiowi.

Czas na drugi komiks. Fanny Vaucher "Pilules polonaises 2 / Polskie pigułki 2" to zbiór opowieści o Polsce widzianej oczami obcokrajowca. Kilka lat po ukazaniu się pierwszego wydania Polskich pigułek otrzymujemy ich drugą wersję, która uzupełnia rysunkową kronikę Fanny Vaucher z lat 2012-2014 o rozdziały dotyczące już nie tylko samej stolicy, ale też innych miejsc, stworzone podczas drugiego roku jej pobytu w Polsce. Autorka pisze tak: "Przy przeprowadzce ze Szwajcarii do Warszawy wzięłam ze sobą pigułki przeciwbólowe - były biało­‑czerwone, zupełnie jak flaga Polski. Do dziś ich nie zużyłam, więc rok spędzony tutaj nie był aż tak bolesny. Zaczęłam rysować Polskie pigułki bez refleksji o tym, dlaczego to robię, zupełnie spontanicznie, intymnie - przede wszystkim dla siebie. Myślę, że na początku właśnie w ten sposób usiłowałam oswoić się z nowym środowiskiem. Nie nazwałabym tego jednak terapią - raczej potrzebą zrozumienia, zbudowania więzi emocjonalnej z miejscem, próbą zakorzenienia się i polubienia nowego otoczenia". O Polskich Pigułkach 2 mówili Dominik Cymer i Zosia Frankowska.

(mat. prom.) (mat. promocyjne)

Zajrzymy też do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska jeszcze przez dwa miesiące będzie Europejską Stolicą Kultury. W tym tygodniu: architektura. W jedynym w Polsce Muzeum Architektury trwa świetna wystawa "Lwów, 24 czerwca 1937 roku" (podobno to dzień, w którym nie wydarzyło się… nic!) Ekspozycja jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

To okres działalności różnych stowarzyszeń i twórców, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa Artes, lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni.

Po wystawie - wspólnie z Michałem Nogasiem - oprowadzili nas Jolanta Gromadzka i Zbigniew Maćków.

W telefonicznym skrócie przemknęliśmy przez Sanok, Gniezno i Skoczów. Ryszard Jaźwiński nadawał z kolejnego festiwalu filmowego. Tym razem Wrocław i American Film Festival.

Na FB jesteśmy 24/7

No i po raz ostatni słyszeliśmy się w tym składzie.

I to jest taki moment w życiu radiowca, gdy słowa "nie dają rady". Radiowy Dom Kultury od pierwszych wydań tworzyliśmy w składzie: Agnieszka Szydłowska, Michał Nogaś i Michał Margański. Uczyliśmy się, jak opowiadać o rzeczach (często) trudnych w sposób przystępny i atrakcyjny radiowo. Jak walczyć o uwagę słuchacza. Michała Margańskiego, po jego odejściu z Trójki, zastąpiła Agnieszka Obszańska. Teraz otwieramy nowy rozdział.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś
Data emisji: 29.10.2016
Godzina emisji: 12.05


Czytaj także

Mów za siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:40
Krzysztof Miler - Notatki z podziemia - Międzynarodowy Festiwal Opowiadania - The Voice of Suka - Kongres Kultury - Themersonowie - Mów za siebie - Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiosk

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 14:00
Koszycka moderna - "Pociąg linii M" - Z Ogniem w Głowie - Kiosk Ze Sztuką - Olimpiada Teatralna - Unsound - Radio Azja - 5 smaków.
rozwiń zwiń