Don't panic

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 13:00
don't panic!/we're from poland --- wybrańcy --- ars cameralis --- studium do filmu w muzeum historii naturalnej --- jodorowsky --- republika bananowa --- fotogalerie.com.pl --- bujnowski --- toda hido/w yours --- goście
 Dont panic

2 grudnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja, dotycząca muzyki we współczesnym świecie. Spotkają się przedstawiciele przemysłu muzycznego, organizatorzy festiwali, aktywiści i artyści. Spotkają się u nas, w Polsce, dlatego to świetna okazja, aby poznali nasze zespoły, może zdecydują się je zaprosić do siebie? Nie mamy kompleksów i jesteśmy przekonani - polska, dobra muzyka potrzebuje promocji.

Podczas konferencji koncerty zagrają: Dick 4 Dick, Czesław Śpiewa, Mitch & Mitch, No!No!No!, Pustki, Silver Rocket, Loco Star, Oszibarack i Los P***(ierdols).

Koncerty w klubie Palladium - i nas zaproszenia do wzięcia!

UWAGA! Specjalne wydanie Programu Alternatywnego z klubu Palladium - we wtorek 2 grudnia. Transmitujemy co się da :)

http://www.musicxport.pl

 

''

Kolejna odsłona roku polsko-izraelskiego, tym razem w gdańsku!

Wybrańcy [Chosen] to szeroko zakrojony projekt, zajmujący się wątkiem mesjanizmu w polskich i izraelskich narracjach. Artyści z Polski i Izraela mieli zareagować na ideę mesjanizmu – religijnego, świeckiego, fałszywego i narodowego. Poproszono ich o odniesienie się do tego, w jaki sposób mesjanizm znajduje swój wyraz na arenie zarówno społecznej, jak i politycznej.
Marksizm, nihilizm, komunizm, socjalizm, nazizm – wszystkie te ideologie ukształtowały się w czasach nowoczesności i funkcjonowały jako świeckie alternatywy religijnego mesjanizmu. U ich podstaw tkwiło mesjanistyczne pragnienie nowoczesnych by kształtować własnymi rękami zarówno ten, jak i przyszły świat. Nowoczesne ideologie rewolucyjne, włącznie z syjonizmem, przekładały stare pragnienia religijne na sformułowania świeckie i polityczne. Religia została zeświecczona i przeszła do historii; Królestwo Niebieskie stało się królestwem człowieczym.
Prace pokazane na wystawie zbadają różne przejawy współczesnego mesjanizmu, charakteryzującego się nieustanną dynamiką i przemianą. Tak więc polityzacja teologii, typowa dla nowoczesności, przekształca się w teologizację polityki, która znajduje wyraz w polityce religii i fundamentalizmu.
Artyści: Artur Żmijewski, Yael Bartana, Roee Rosen, Ania Molska, Lea Mauas i Diego Rotman, Yossi Atia i Itamar Rose, Anna Niesterowicz, Avi Mograbi, Grzegorz Klaman, Ittai Meyer i Suff Backaleinick, Menachem Roth i Yekutiel Roth, Twożywo oraz Joanna Rajkowska.

http://www.wyspa.art.pl 

 

''

Pierwszy raz na dvd!!!

Powraca Jodorowsky. Tym razem w wydaniu płytowym, a tego w Polsce jeszcze nie było!

"Fando i Lis", "Święta góra" i "Kret", a także "Konstelacja Jodorowsky" mogą trafić również do słuchaczy RDK.

A czy warto? Na to pytanie odpowie Szymon Holcman.

http://www.gutekfilm.pl
 

O artystach w trudnych czasach, czyli spotkanie z niezależnymi wobec dawnego reżimu

Gruppa - Wspólnota Leżeć - Totart - Luxus - Neue Bieriemiennost - Koło Klipsa - Łódź Kaliska: nazwy kluczowe dla polskiej sztuki lat 80-tych.

Jej przedstawiciele, czyli artyści tzw. stylu nowej ekspresji, wypowiadali się poprzez malarstwo, rzeźbę, film i happening, nie ograniczając jednak własnej działalności jedynie do pracy twórczej. Przy okazji rozkręcali życie artystyczne całego środowiska, organizując festiwale, plenery, wiece i manifestacje, drukując ulotki i hybrydowe pisma. Uczestniczka i naoczny świadek większości z tych wydarzeń, Jolanta Ciesielska, zebrała najciekawsze prace powstałe w tamtych czasach, a także imponujący materiał dokumentalny, zawierając go w formie wystawy, której producentem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu działający w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.

Teraz "Republika bananowa" trafiła do Gdańska, do Łaźni. Zaprosi Bronisław Kowalewski.

 
''

A może spacer i zapoznanie z królową polskich rzek?

Fundacja Ja Wisła zaprasza wolontariuszy, którzy chcieli by pomóc przy wytyczaniu ścieżki edukacyjnej nad Wisłą (i przy okazji poznać Wisłę w Warszawie) na sześciodniowe szkolenie terenowe.

Od 1 do 6 grudnia zajęcia terenowe od godziny 9 do 15. W poniedziałek 1 grudnia spotkanie w Wilanowie o godz. 9 na przystanku 164 (przy buławie) Trasa od Kępy Zawadowskiej do Siekierek. Ciepło się ubrać i zabrać lornetkę i plan Warszawy.

W RDK o akcji opowiedzą Przemek Pasek i jego przyjaciele.

http://www.jawisla.pl  

 

''

Ostatni weekend ars cameralis: mercury rev na śląsku!

Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej dobiega końca. Ale ostatnie dni to nie próżnowanie, a spotkanie artystyczne, muzyczne, arcyciekawe.

Dziś w bytomskiej Kronice Joanna Rajkowska pokaże "Camping", a jutro w Art Cafe Muza w Sosnowcu zagra Mercury Rev!

Mamy zaproszenia na MR. Proszę słuchać uważnie. A na Śląsk zaproszą Marek Zieliński i Bartek Majzel.

http://camelis.art.pl''

Bąkowski powraca, z muzeum

Dopiero polecaliśmy jego warszawską wystawę, a tymczasem we wrocławskiej Entropii Kuba przedstawia nowy projekt.

Jego pierwsza odsłona zainspirowana została wizytami artysty w LC Bates Museum of Natural History w stanie Maine w USA. Muzeum powstawało na początku ubiegłego wieku z inicjatywy charyzmatycznego filantropa George'a Waltera Hinckley'a i pozostało, w niezmienionej formie, do dzisiaj. Wypreparowane i eksponowane w sposób daleko odbiegający od nowoczesnych standardów obiekty - węże, insekty, tapiry, ogromne łosie czy złowiony przez E. Hemingwaya błękitny marlin, zestawione z gipsowymi popiersiami Lincolna, Shakespeare’a i innych historycznych postaci tworzą prawdziwy gabinet osobliwości. Przypominają kolekcję dziewiętnastowiecznego naukowca-odkrywcy, obsesyjnego podróżnika - kolekcjonera.

Projekt Bąkowskiego wychodzi od specyficznej sytuacji, gdzie muzeum rozumiane jako kolekcja nowych odkryć, jest zbiorem niewiadomych. Eksponaty mimo, że skatalogowane i opisane, wymykają się poznaniu. Nauka okazuje się niewystarczającym i być może także niepotrzebnym narzędziem do ich zrozumienia, a ich status pozostaje tym samym nieokreślony. Nowe fotografie, rzeźby i minimalistyczne instalacje wideo Bąkowskiego podejmują specyficzną grę z muzealnym eksponatem przyrodniczym, wchodzą z nim w dialog w nowy, nieoczekiwany sposób.

W RDK na spotkanie z historią naturalną zaprosi sam artysta.

http://entropia.art.pl


''

Nowa wystawa w internetowej galerii sztuki fotografii

Fotokalendarz dla dzieci Tybetu do zobaczenia w Poznaniu. To projekt Fundacji Nyatri. Wszystko wyjaśni Agata Kołacz.

http://fotogalerie.com.pl

''

W Rastrze na 85 procent.

Osiemdziesiąt pięć procent? 85% abstrakcji!

W 1960 roku ogłoszone zostały Wytyczne Sekretariatu KC PZPR w sprawie polityki kulturalnej w dziedzinie plastyki. Partia wprowadziła przepis dopuszczajacy 15% abstrakcji w publicznych wystawach sztuki współczesnej.

Tytuł wystawy Rafała Bujnowskiego, pozostając w bezpośrednim związku z najnowszymi pracami artysty, jest aluzją do nieustających dyskusji przeciwstawiających "sztukę dla sztuki" sztuce do (dla) skutku.

Do warszawskiego Rastra zaprosi Paulina Wrocławska.

 
 
''

Hido w yours

"Between The Two" - Todd Hido z San Francisco przybywa do Europy! I to od razu do Warszawy.

Uznawany za klasyka, trafił ze swymi pracami do największych galerii i muzeów na świecie.  Pokazywany jest między innymi w Guggenheimie, Eastman House i Art Institute w Chicago. A teraz do zobaczenia w Yours Gallery.

Jakub Śwircz zaprosi, a jeśli ktoś nie może, to zapraszamy na stronę:

http://yoursgallery.com

 


''

I jeszcze - jak co roku - zapraszamy na Watch Docs!!! Tym razem 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie, który startuje 5 grudnia, opowie między innymi o terroryzmie. Jakże to aktualne w tych dniach.

Na Watch Docs zaprosi współorganizator, Konrad Wirkowski.

http://watchdocs.pl

 


Aha, odwiedzą nas Nocne Marki...

RDK agnieszka szydłowska, agnieszka obszańska, michał nogaś
rdk@polskieradio.pl

 

''

 

za tydzień!!! zaczynamy

P L E B I S C Y T  2 0 0 8

Czytaj także

Piszemy listy!!! Czytamy paktofonikę!!! Robimy przetwory!!!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2008 13:00
Maraton pisania listów z amnesty international --- książka o PAKTOFONICE!!! --- przetwory wersja 3.0 --- archeologie --- looking for the order in chaos
rozwiń zwiń

Czytaj także

2008 is over!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2008 13:00
przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej --- nakręć wiersz --- kompot polsko-izraelski komix --- nieodkryte/niewypowiedziane --- hostia i deja vu aka we want to show you something --- maska --- powstanie wielkopolskie w pieśniach --- bez miejsca, bez granic
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska! Year

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2009 12:31
Ponad 200 wydarzeń w 26 brytyjskich miastach - koncerty, wystawy, performance'y, projekty teatralne i taneczne, konferencje, publikacje i festiwale - to program Polska! Year - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń