Czego wymaga bajka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czego wymaga bajka?
Fragment okładki płyty "Akademia Pana Kleksa".Foto: GAD Records / mat. promocyjne

Jak myśli ciało - śpiew tradycyjny - człowiek w ciemnych okularach - Akademia Pana Kleksa - Jak pokochać centra handlowe - w telefonicznym skrócie - mastering - Jerz Igor.

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała warsztaty śpiewu tradycyjnego w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Rozśpiew jest dla wszystkich, dla wszystkich dorosłych! Agnieszka Obszańska poleca 10 grudniowych dni w Krakowie i 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Jak co roku - trzy dantejskie kręgi, trzy sekcje: INFERNO, PURGATORIO i PARADISO, a w nich blisko 30 spektakli teatralnych! 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Jesteśmy też w Łodzi, a konkretnie na wystawie "Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności", na której rzeźby i teksty teoretyczne Katarzyny Kobro spotykają się z rewolucyjnymi praktykami choreograficznymi pionierek tańca modernistycznego, jak Loïe Fuller czy Isadora Duncan. Główna narracja wystawy przybliża eksperymenty taneczne i choreograficzne poprzez archiwalne filmy i fotografie. Ekspozycja nie ma jednak wyłącznie charakteru archiwalnego. Projekt wystawienniczy wyróżnia fakt, że został on zaaranżowany we współpracy ze scenografką pracującą dla oper i teatrów dramatycznych, Karoliną Fandrejewską. Zamiast architektury zaproponowana jest scenografia twórczo czerpiąca z archiwalnego materiału, która posłuży za inspirację działaniom performatywnym takim artystom, jak: Tomasz Bazan, Marysia Zimpel, Noa Eshkol Chamber Dance Group, Noa Shadur. W ramach wystawy, we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowana zostanie konferencja "Jak myśli ciało? Cielesno-ruchowe praktyki doby modernizmu", która odbędzie się 3-4 grudnia 2016 r. w ms² przy ul. Ogrodowej 19. Kuratorkami konferencji są prof. Małgorzata Leyko i Katarzyna Słoboda. W 2017 roku planowana jest publikacja podsumowująca zarówno konferencję, jak i wystawę. Po wystawie oprowadza nas kuratorka Katarzyna Słoboda.

Od zawsze szukamy dobrej muzyki dla dzieci. Każdy rodzic stanął przed trudnym zadaniem wyborem jak w świecie zdominowanym przez plastikowe elektroniczne paskudy wyłowić coś ambitniejszego? Sprawdzona marka to Jerz Igor. Warszawski zespół złożony z dwóch muzyków znanych z kręgu muzyki alternatywnej, grających w zespołach jak: Levity, Pink Freud, Hokei, Paula & Karol, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa czy projekty Marcina Maseckiego wydaje takie płyty! Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow opowiadają o płycie "Zimą".  I gorąco zapraszamy na mikołajkowy koncert Jerza Igora do warszawskiego klubu Niebo - 6 grudnia 2016 r. o godz. 17.00.

Michał Margański przypomina o pewnym profesorze, jego Akademii i zabiera nas do świata bajek dzieciństwa. A wszystko za sprawą muzyki! Ambroży Kleks zagościł w naszych wspomnieniach także dzięki muzyce Andrzeja Korzyńskiego. Właśnie ukazała się płyta z tą muzyką w wersji intrumentalnej! A poza tym obiecana przed tygodniem wyprawa do świata masteringu! To muzyczne zagadnienie pomaga nam zrozumieć Marcin Cisło, znany bardziej jako Kwazar.

Opowiadamy też o życiu codziennym we współczesnej Rosji oczami fotografa Mariusza Foreckiego. Jego książka fotograficzna "Człowiek w ciemnych okularach" to historia praktycznie bez słów. Zawarta w 70 zdjęciach - bez białych ramek, stron, plam. Książka opowiada o Rosji, o społeczeństwie, które władza stara się zjednoczyć, zbudować wokół jednej idei, a jest nią jest pamięć o II wojnie światowej (Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej), zwycięstwie nad Napoleonem w 1912 roku czy wypędzeniu Polaków z Kremla w 1612 roku. Okładka książki i jej brzegi są intensywnie czerwone, co sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z eleganckim, czerwonym pudełkiem w którym jest zamknięta cała opowieść. Fotografie, które znalazły się w książce powstały w latach 2013-2015 w Moskwie i w Obwodzie moskiewskim. Kim jest tytułowy CZŁOWIEK...? Na to pytanie Mariusz Forecki odpowiada Agnieszce Obszańskiej.

Czytamy "Jak pokochać centra handlowe" Natalii Fiedorczuk. Natalię znamy z wielu fantastycznych płyt, które pojawiają się na naszej antenie. Tym razem debiutuje jako pisarka! Ten debiut to ubrana w introwertyczną narrację opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? Docieka Jan Niebudek!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Katowice i Gdańsk. 

Na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorki: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska
Autorzy materiałów: Jan Niebudek, Michał Margański
Data emisji: 26.11.2016
Godzina emisji: 12.05

Polecane