"Zabytkomania", czyli jak chronić dziedzictwo?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 14:30
Katowickie osiedle Nikiszowiec i tatarskie obiekty na Podlasiu - to część zabytków, którym poświęcili swą uwagę uczestnicy konkursu filmowego "Zabytkomania".
Audio
  • "Zabytkomania", czyli jak chronić dziedzictwo? (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Plakat promujący konkurs Zabytkomania
Plakat promujący konkurs "Zabytkomania"Foto: mat. promocyjne

Wręczenie nagród laureatom tegorocznej, II edycji, odbyło się we czwartek w warszawskim Kinie Kultura.

"Zabytkomania" to konkurs filmowy dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych  i studentów oraz absolwentów szkół filmowych. Jego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. - W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja tego konkursu. Wtedy zaczęłam swoje wystąpienie od stwierdzenia, że wszystko zaczęło się od bardzo prozaicznego zapisu w krajowym programie opieki nad zabytkami - przypomniała dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka podczas wręczenia nagród.

- Przez ten zapis powstało pytanie, jak sprawić, żeby osoby z pasją do filmowania chciały pochylić się nad tym, co dla nas, jako Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest istotne: dziedzictwem kulturowym, które nas otacza - dodała. - Jak skorzystać z tej młodości i otwartości twórczej, aby to, co dorosły profesjonalista może widzieć inaczej, młode osoby pokazały tak, żeby zarazić innych pasją do ochrony dziedzictwa? - podkreśliła Małgorzata Rozbicka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autor: Jan Niebudek
Data emisji: 10.12.2016
Godzina emisji: 12.32

PAP/mp/fbi