Się dzieje...

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 14:00
Kino na Granicy - Zielona Szkoła - Muzykodrom - John Coltrane - NowOsiecka - Tarnowska Nagroda Filmowa.
Plakat promujący 19. edycję Przeglądu Filmowego Kino na Granicy
Plakat promujący 19. edycję Przeglądu Filmowego Kino na GranicyFoto: materiały prasowe

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca 19. edycję Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie będzie można zobaczyć ponad 120 filmów i spotkać się z festiwalowymi gośćmi, a wśród nich są m.in.: Karel Roden, Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra czy Mariusz Grzegorzek. Do tego jeszcze kino plenerowe na Wzgórzu Zamkowym, wystawy oraz koncerty w klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn. Poz tym do Cieszyna zawsze warto! Agnieszka Szydłowska proponuje kierunek teatr, a dokładnie Nowy Teatr w Warszawie. Tym razem ze względu na Zieloną Szkołę.

Jest taki twór - nazywa się MUZYKODROM. To wyjątkowe miejsce dla dzieci na mapie Katowic - Miasta Muzyki UNESCO i całej Polski. Jego bazą jest Miasto Ogrodów i to jest miejsce, które brzmi, dźwięczy, szumi, szeleści, dzwoni, pulsuje, a przede wszystkim oswaja dzieci z muzyką, dźwiękiem i uczy od najmłodszych lat tego, czego od dawna nie ma już w szkołach, a może i nigdy nie było. Za MUZYKODROM odpowiada nieoceniona Joanna Bronisławska vel Asi Mina - muzyk, pedagog, animatorka kultury, z którą rozmawia Agnieszka Obszańska

Tu można posłuchać pierszej godziny RDK z 29 kwietnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 29 kwietnia >>>

Przy tej okazji inne zaproszenie: Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Katarzyna Stoparczyk i Warsaw Camerata serdecznie zapraszają na majową odsłonę "Piegowatego koncertu". "Eksplozja radości dla publiczności" już 6 maja 2017 o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ul. Modzelewskiego 59.

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Łódź, Wrocław i Tarnów. Katarzyna Cygler przedstawia Teatr Kombinat.

Coltrane wedlug Coltrane-a-.jpg

A Michał Margański czyta, o muzyce :) W centrum uwagi John Coltrane. "Coltrane według Coltrane'a" to książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z artystą, a także artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt i stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane'a poprzez jego własne słowa. To pierwsza w Polsce publikacja dotycząca najważniejszego saksofonisty w historii nie tylko światowego jazzu, ale muzyki w ogóle. Książka została przetłumaczona przez Filipa Łobodzińskiego, naszego gościa.

Otwieramy, przed premierą, pewną płytę. Jest owocem koncertu, który odbył się w listopadzie w Katowicach. Artyści zdolni acz różnorodni przedstawili swoje interpretacje piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. NowOsiecka nadchodzi na płycie, już w maju! A my słuchamy, już dziś. Jesteśmy z tym koncertem bardzo mocno związani!

A Ania Dudzińska przysłała list. Pisze: "Wybrałam przepiękny zabrzański kościół, o którym już przed laty opowiadałam, ale tym razem wybrał go inny architekt i postanowiłam nie wstrzymywać, bo to cudowność". Nie wstrzymujemy i my :)

A Rico Jaźwiński nadaje z Tarnowa. Tam trwa 31. Tarnowska Nagroda Filmowa.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał Margański
Data emisji: 29.04.2017
Godzina emisji: 12.07


Czytaj także

Dzień dobrej wiadomości!

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 14:00
Ogłaszamy program główny 15. edycji Miesiąca Fotografii. Ogłaszamy program sceny Wojtka Kucharczyka na Nowej Muzyce. Czytamy listy Iwaszkiewicza, oglądamy Polskę z lat 70. Na deser - podróż do Mediolanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie mazurki świata

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:00
"Wszystkie Mazurki Świata" - "One More Time With Feeling" - "Dudzie-Graczowi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Record Store Day 2017!

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:00
Magdalena Abakanowicz - Jazz nad Odrą - Międzynarodowy Dzień Książki - Record Store Day - Steve Nash - Strefa Gazy. Przypisy - Dzień Wolnej Sztuki.
rozwiń zwiń