O p e n e r 2008: jeszcze tylko 76 dni oczekiwania!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2008 13:00
o p e n e r 2008!!! (zaglądamy od kuchni, rozdajemy karnet!) --- hożarty --- nowy mankell --- reminiscencje --- abc krasiński --- intruzart --- etgar keret o "meduzot" --- gdańsk doc film
O p e n e r  2008: jeszcze tylko 76 dni oczekiwania
''

W tę sobotę załoga Radiowego Domu Kultury przygotowuje się do zadań barcelońskich, a na włościach - zastępczo Rico Jaźwiński. Wszystko jednak zostało przygotowane na czas i w tym tygodniu podajemy, co następuje:


Zostały 73 dni!!! Opener 2008 wystaruje już 4 lipca.

O tegorocznych gwiazdach wiemy coraz więcej, wszystkie szczegóły:
www.opener.pl

A my, przygotowując się do tegorocznej edycji, zamierzamy przedstawiać słuchaczom RDK-u nieznane oblicze tej imprezy. "Opener Festiwal od kuchni" - od dziś. Opowiada szef szefów, Mikołaj Ziółkowski.  +++ KARNET DO WZIĘCIA!!! Nowy, dwuosobowy! Trzeba słuchać bardzo uważnie, być w pogotowiu, mieć wiedzę, sprawny komputer, otwartą skrzynkę, nie zapomnieć o adresie korespondencyjnym i numerze kontaktowym!


''

Z miłości do ulicy.

Cztery galerii i miasto całe kocha Hożą w Warszawie. Z tej okazji napisano manifest i zdecydowano się przybliżyć mieszkańców rejon, który powoli staje się centrum kultury.

Na Hożą zaproszą sprawczynie zamieszania, Marta Kołakowska i Katarzyna Wyrozębska.

www.hozarty.com

 

''

Nowa książka Henninga Mankella. Wcale nie kryminał!

Rzecz jest smutna i oparta na obserwacjach. Znany szwedzki pisarz opisuje historię małego chłopca, o którym od początku lektury wiemy, że umrze. Został śmiertelnie postrzelony i, odchodząc, opowiada tragiczną historię swojego życia.

Mankell zabiera czytelników do Mozambiku, do stolicy, Maputo. Wie o tym miejscu wszystko, bo dzieli życie między Szwecję i afrykański kraj. Ale co reszta świata wie o tragedii dzieci w Mozambiku?

O "Comedia infantil" opowie Adam Gawęda, a my rozdamy egzemplarze książki, która ukazała się pod patronatem Trójki.

www.wab.com.pl

''

W Krakowie 33. edycja jednego z najstarszych polskich festiwali.

Twórcy imprezy napisali: " Kontynuując zapoczątkowaną kilka lat temu linię programową festiwalu, w tym roku również zakreśliliśmy tematyczny obszar artystycznych poszukiwań. Podczas 33. edycji KRT pragniemy szczególnie uważnie przyjrzeć się procesowi konstruowania współczesnej teatralnej narracji. Wydaje się, że w obszarze najnowszego teatru następuje swego rodzaju powrót do technik narracyjnych, odrzuconych czy zapomnianych przez teoretyków postdramatu. Powstają przedstawienia powracające do rozmaitych strategii narracyjnych. Przywołuje się proces opowiadania historii, ponieważ umożliwia on rekonstrukcję własnej tożsamości. Na festiwalu spróbujemy skonfrontować zarówno realizacje postdramatyczne, jak i te skupiające się wokół bardziej tradycyjnie pojętej narracji. Chcemy także przyjrzeć się temu, w jaki sposób w tych spektaklach kształtowany jest sceniczny komunikat, jakie są rozmaite współczesne formy budowania tak relacji między postaciami, jak i relacji aktora z widzem."

Szczegółowy plan i wszelkie atrakcje:
www.reminiscencje.pl

A w Radiowym Domu Kultury do Krakowa zaprosi szefowa festiwalu, Magda Grudzińska.

''

ABC Krasiński. Wielki artysta, wielki powrót.

Pierwsza szeroka retrospektywa znakomitego twórcy, zmarłego w 2004 roku. W krakowskim "Bunkrze Sztuki" wszystkie najważniejsze prace Edwarda Krasińskiego do oglądania już teraz.

Na dwóch piętrach galerii do oglądania obrazy, rysunki, interwencje, dokumentacja z pracowni tej jednej z najważniejszych postaci polskiej awangardy drugiej połowy XX wieku.

Co więcej na wystawie? O tym opowie w RDK-u Małgorzata Mleczko z "Bunkra".

www.bunkier.art.pl

''

Druga edycji Dni Sztuki Współczesnej w Zielonej Górze.

Powraca IntruzArt. W zeszłym roku impreza skupiała się na prezentowaniu młodych artystów zielonogórskich. W tym roku zapowiada się prawdziwy najazd "obcych".

W murach i w przestrzeni miejskiej zadziałają między innymi: BIOK, TRUTH, DWAESHA, AustriacyL Christian Eisenberger i Lisa Truttmann, Kinga Górska, Studencki Teatr Tańca, Dominik Złotowski, SZUSZU i Jacek Staniszewski. 

Na IntruzArt zaprosi, bo warto, zaprosi jedna z kuratorek, Lila Lewandowska.

www.bwazg.pl

''

W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy opowieść o "Meduzach". To nowy film z Izraela, który 25 kwietnia wejdzie na ekrany polskich kin pod naszym patronatem. Wcześniej zostanie natomiast pokazany na warszawskim 5. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy", który także odbywa się pod patronatem Trójki.

Film nakręcili wspólnie znani izraelscy artyści: Shira Geffen i Etgar Keret. Shira przyjeżdża do Polski, promować "Meduzy" [tytuł oryginalny "Meduzot"], Etgar zostaje w domu, by opiekować się dwuletnim synkiem, Levem. Dlatego my, a konkretnie nasz Instruktor Michał Nogaś, odwiedziliśmy Kereta w Tel Avivie i w tym wydaniu RDK-u, w związku z premierą filmu, dalsza część rozmowy.

www.gutekfilm.com.pl
www.etgarkeret.com

''

Godność i praca - dokumentalnie, w Gdańsku.

Jeszcze jeden festiwal filmowy, międzynarodowy, tym razem nad morzem. W tym roku słowem-kluczem Gdańsk DocFilmu jest praca. Pasja, źródło cierpienia, brak.

136 filmów z pięciu kontynentów, dodatkowe przeglądy, pokazy filmów Michaela Glawoggera.

Zaprosi pomysłodawca i dyrektor, Kazimierz Beer.

www.gdanskdocfilm.pl

Czytaj także

Wirtualna gwiazda Open'era

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 12:00
Gorillaz Sound System i The Hives to kolejni artyści którzy zagrają w Babich Dołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Open'er Festival najlepszy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:13
Nagroda dla gdyńskiego Open'era: najlepszy duży festiwal europejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7 rozdanie Open'era 2010

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:18
Duet księcia Nowego Jorku z księciem Jamajki oraz przestrzeń dla dzieci - oto nowe atrakcje gdyńskiego festiwalu.
rozwiń zwiń