Radiowy dom kultury: Osoby i Osoby Dramatu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
Przez drzwi otwarte z boku, ku sieni, słychać huczne weselisko, buczące basy, piskanie skrzypiec, niesforny klarnet, hukania chłopów i bab i przygłuszający wszystką nutę jeden melodyjny szum i rumot tupotających tancerzy, co się tam kręcą w zbitej masie w takt jakiejś ginącej we wrzawie piosenki…
Próba generalna przed Narodowym Czytaniem Wesela w Ogrodzie Saskim
Próba generalna przed Narodowym Czytaniem "Wesela" w Ogrodzie SaskimFoto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Wesele czyta się świetnie. Bez dwóch zdań. Wyobraźnia uruchamia się sama choć zapewne żywi się po części tym co już widzieliśmy lub znamy – tyle interpretacji teatralnych, film, konteksty, odniesienia. W tym roku czytamy "Wesele" wspólnie, w całej Polsce. Narodowe Czytanie klasyki polskiej literatury jako akcja społeczna zostało zainicjowane w 2012 roku. Radiowy Dom Kultury zaprasza tym razem na audycję z Parku Saskiego w Warszawie. Byliśmy na scenie i poza nią. Odwiedzili nas zaangażowani w "czytanie" goście, w tym Janusz Prusinowski i muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 2 września 2017 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 2 września 2017 >>>

Co poza tym? Polecamy! Agnieszka Szydłowska wybrała szczeciński koncert Sierpniowe Przełomy. Przejmująca i uwielbiana muzyka z polskich filmów w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku zabrzmi w sobotę na dachu Centrum Dialogu Przełomy. To hołd dla uczestników Sierpnia '80. Agnieszka Obszańska poleca gdański Festiwal Narracje – to w listopadzie, a teraz trwa nabór prac do tegorocznej edycji. 9. edycja Festiwalu NARRACJE odbędzie się pod hasłem "Poza sezonem" w Gdańsku-Brzeźnie i koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach. Otwarty nabór trwa jeszcze do 15 września! Prace może zgłosić każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy doświadczenie. Mile widziane są projekty interdyscyplinarne, oparte na współpracy z lokalną społecznością Brzeźna. U nas opowiada kuratorka tegorocznej edycji Anna Czaban.

Zaglądamy też do Wrocławia gdzie już 7 września rusza TIFF Festival – Trochę Inny Festiwal Fotograficzny :) Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem ZASOBY. Jak tłumaczą to organizatorzy ? "…pracujemy w podobnych warunkach jak te, w których zwykle tworzą artyści: bez stałego wynagrodzenia, bez ubezpieczenia, bez stabilizacji. To, czym dysponujemy to pomysły, sieci kontaktów, doświadczenia zgromadzone przez lata pracy, ale też umiejętność patrzenia na rzeczywistość jako na materiał do przetworzenia. Zasoby uczyniliśmy tematem tegorocznej edycji Festiwalu. To, co było nam niezbędne, znaleźliśmy w sieciach kontaktów, w instytucjach publicznych, w przestrzeni miejskiej, w magazynach, w prywatnych zbiorach, nawiązując partnerstwa i bartery."

Na tegorocznym TIFF-ie wystawy Programu Głównego dotyczą fotografii, które trafiły do Wrocławia po 1945 roku (zasoby przywiezione), pomysłów, które nie zostały dotychczas zrealizowane (zasoby zablokowane) oraz przestrzeni miejskiej rozumianej jako materiał twórczy (zasoby rozpoznane). Więcej o tegorocznym programie opowiada Agnieszce Obszańskiej, Maciej Bujko – dyrektor programowy festiwalu. W opowieści dwie bliskie nam "trójkowo" dziewczyny: Agnieszka Pajączkowska i Diana Lelonek.

Opowiadamy też o książce architekta Rema Koolhaasa "Śmieciowa przestrzeń. Teksty wybrane". Autor pisze m.in. tak: "Wynikiem modernizacji jest nie nowoczesna architektura, lecz śmieciowa przestrzeń. (…) Śmieciowa przestrzeń to łączny rezultat naszych obecnych osiągnięć; zbudowaliśmy więcej niż wszystkie poprzednie pokolenia razem wzięte, ale z jakiegoś powodu gramy w niższej lidze". Warto wczytać się w jego teksty i jest ku temu okazja! Centrum Architektury i Fundacja Bęc Zmiana przedstawiają pierwszy polskojęzyczny i najszerszy z dotychczas opublikowanych na świecie zbiór tekstów Rema Koolhaasa – wybitnego holenderskiego architekta i myśliciela. Najstarsze teksty pochodzą z lat 70. XX wieku, najnowszy z 2015 roku. Wśród nich znalazły się przełomowe eseje, takie jak Bigness, Miasto generyczne czy tytułowa Śmieciowa przestrzeń, a także zapisy wykładów oraz wywiad z autorem.

To książka nie tylko o architekturze, ale także przenikliwy komentarz do rzeczywistości, o czym opowiada u nas Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

Michał Margański opowiada o Warszawexie, czyli wyjątkowym przewodniku po Stolicy, który mieszkańcy tworzą z myślą o przyjezdnych. Z zagranicy. W telefonicznym skrócie mkniemy przez Wsolę, Sokołowsko i Pasterkę.

na FB 24/7

szydłowska&obszańska&margański

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 2.09.2017
Godzina emisji: 13.08

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Wesela" w "Śniadaniu w Trójce" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 10:00
Z okazji 6. Narodowego Czytania politycy największych ugrupowań czytali "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Goście "Śniadania w Trójce" wcielili się role bohaterów dramatu Wyspiańskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapalny jak iskra" – Stanisław Wyspiański

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:00
W kulturze polskiej próżno szukać człowieka tak wybitnego w wielu dziedzinach jak Stanisław Wyspiański. – Józef Mehoffer mówił o nim "człowiek-zjawisko" – opowiada Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń