Muzyka i Miasto

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:38
Filmy, płyty winylowe. I lalki!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Africa Studio /Shutterstock.com

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska właśnie wróciła z festiwalu w Gdyni, więc poleca polskie kino :), a przynajmniej kilka tytułów... Poza tym wybrała festiwal Lalka też Człowiek. To już 12 odsłona!

Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do dawnej stolicy Polaków. Za 3 dni w Krakowie rusza Sacrum Profanum, na którym muzyka współczesna wybrzmi w wielu odsłonach i połączeniach. Na początek koncert  "Cztery razy po dwa", czyli cztery duety: Lubomyr Melnyk i Melvyn Poore, Murcof i Vanessa Wagner, Małgorzata Walentynowicz i Frauke Albert, wreszcie – Bartek Wąsik i Barbara Kinga Majewska...

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 23 września >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 23 września >>>

Ruszamy do Łodzi i zapraszamy na Festiwal Teatralny Perspektywy 2017. Teatr – awangarda w działaniu. Tegoroczna edycja Festiwalu Teatralnego Perspektywy 2017 poświęcona jest awangardzie w teatrze, bezpośrednio odwołuje się do obchodów 100-lecia awangardy w Polsce i w tym roku rozgrywa się między  kwietniem a listopadem. Czas na jesienną odsłonę i 3 weekendowe cykle, a podczas każdego z nich  spektakle, koncerty, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami. O Perspektywach opowiada współzałożyciel Teatru Chorea Tomasz Rodowicz.

Odwiedza nas Radek Bond Bednarz, a to oznacza opowieść o kolejnej odsłonie Eklektik Session, która rozpoczyna się 6.10 we Wrocławiu. W tym roku festiwal wgryza się (jeszcze mocniej) w miasto. Tegorocznym motywem przewodnim jest Architektura. Wydarzenia zlokalizowane będą w punktach Wrocławia kształtujących przestrzeń i historię miasta. Zagrają m.in. szwajcarski wirtuoz perkusji Jojo Mayer z amerykańską grupą Nerve, norweski pianista i klawiszowiec zespołów Elephant9 oraz Supersilent, Ståle Storløkken, oraz mieszkający w Wiedniu muzyk i producent Dieb13.

W temat wrocławskiej architektury, historii oraz specyfiki miejsc, w których odbędą się koncerty wprowadzą nas Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji, dr Jan Maciej Żelbromski, konserwator zabytków oraz historyk sztuki, dr inż. Piotr Kozłowski  z Politechniki Wrocławskiej oraz Iwona Stec, przewodnik miejski. Zapowiada się pasjonująco!

Temat wrocławski - ale nie tylko - podejmuje także Jan Niebudek w swojej relacji z konferencji Miasto i Kultura. Wrocław był gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To wydarzenie było dla środowiska twórców, organizatorów i badaczy kultury okazją do uważnego przyjrzenia się procesom, jakim podlega pole kultury miejskiej. Jakie wnioski?

Michał Margański zaprasza na Winylobranie w Kordegardzie, Ryszard Jaźwiński nadaje z 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Łódź i Opole.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji: 13.05