W tym momencie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:39
Nie ma co się obrażać – Bjork Digital – Miasto Ogród – silent theatre – Lata powyżej zera – Ludzie na drzewach
Fragm. okładki książki Anny Cieplak Lata powyżej zera
Fragm. okładki książki Anny Cieplak "Lata powyżej zera"Foto: wyd. Znak Literanova/materiały prasowe

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska wybrała MOŚCICE-MIASTO-OGRÓD, wystawę w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, na której poznamy historię tworzącego się miasta w okresie przed- i powojennym. To miasto-dzielnica nazwane na cześć prezydenta Polski Ignacego Mościckiego, pomysłodawcy budowy w 1927 roku Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Jest to opowieść o życiu w Mościcach, miejscu  zaprojektowanym od samego początku z myślą o jego mieszkańcach, ludziach, którzy pracowali, uczyli się i odpoczywali wśród zieleni, w sąsiedztwie fabryki. Do Tarnowa i Mościc zawsze warto!

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji z 30 września >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji z 30 września >>>

Agnieszka Szydłowska poleca "Życie mimo wszystko" Ireny Krzywickiej, pierwsze z 5 słuchowisk prezentowanych w formie "silent theatre", przygotowanych przez członkinie grupy TERAZ POLIŻ w ramach projektu "córy warszawskie #dziwystołeczne". Premiera słuchowiska z udziałem m.in. Marii Seweryn, Wojciecha Kalarusa i Pawła Koślika odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Domu Kultury KADR w Warszawie o godz. 16:30. Poprzedzi ją półgodzinny wykład dr Agaty Chałupnik z projektu badawczego HyPaTia.

Obiecaliśmy i wracamy do Łodzi. Od 3 października rusza Łódź Design Festival. To już 11. edycja, a jej hasłem przewodnim jest OD.NOWA. W ramach wystaw, wykładów i paneli dyskusyjnych będziemy zastanawiać się nad współczesnym wzornictwem, nad projektowaniem na nowo i od nowa.


Plakat promujący Łódź Design Festival Plakat promujący Łódź Design Festival

Na tegoroczny program ŁDF składają się dwie wystawy główne: New Old – projektowanie dla nas w przyszłości, Miejskie marzenia; a także wystawy towarzyszące: Polish Design Island 2017, The Best of Hungary, Mystery Things Museum, AccessAbility. Na zwiedzających, jak co roku, czekają stałe elementy festiwalu: make me!  konkurs dla młodych projektantów, Edukreacja  strefa dedykowana rodzinom z dziećmi oraz must have  plebiscyt wyłaniający i upowszechniający najlepsze polskie wdrożenia. U nas o festiwalu opowiadają Aleksandra Kietla i Michał Piernikowski.

lMOGILNICKI-Nie-ma-sie-co-obrazac-300-FRONT.jpg

Odwiedza nas Patryk Mogilnicki. Rysownik i miłośnik muzyki, który wybrał i zaprosił 22 polskich ilustratorek i ilustratorów, by pokazali swoje prace i opowiedzieli o sobie. W ten spoób powstała wspaniała książka "Nie ma się co obrażać". I o niej, bez obrazy, porozmawiamy.

Czytamy i sprawdzamy, co u Anny Cieplak, którą docenili nasi słuchacze, oddając najwięcej głosów na jej debiutancką powieść "Ma być czysto" w plebiscycie RDK. Zresztą nie tylko oni. Na początku września autorka została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za swój debiut.

Teraz możemy przeczytać jej drugą powieść pt. "Lata powyżej zera". Anna Cieplak swoim wyrazistym, ostrym językiem znów opisuje rzeczywistość małego miasta, tym razem Będzina, i nakreśla historię o dorastaniu w latach 2000+, o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku. Tym razem podążamy za historią głównej bohaterki  Anity, która dojrzewa w przeciętności szarego bokowiska, mierzy się z aspiracjami swoich rówieśników, buntuje, śpiewa w ukryciu utwory Paktofoniki i odkrywa, że pozostanie w małym mieście to nie obciach. Anna Cieplak w punkt, żywym językiem kreśli obraz pokolenia "pomiędzy", a u nas opowiada o ich/swoim/naszym świecie.

W telefonicznym skrócie Bielsko-Biała, Białystok i Toruń. Jan Niebudek wspólnie z Karoliną Felberg-Sendecką zachęcają do lektury debiutanckiej powieści Hanyi Yanagihary. Najpierw czytaliśmy "Małe życie", teraz dostajemy polski przekład "Ludzi na drzewach".

Plakat promujący wystawę "Björk Digital" Plakat promujący wystawę "Björk Digital"

Michał Margański zaprasza na niesamowitą przygodę z Bjork... Multimedialne przedsięwzięcie, które będzie można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu od najbliższego wtorku. Wystawa gościła do tej pory jedynie Londynie, Sydney i Tokio. To połączenie muzyki, sztuki i nowoczesnych technologii w niesamowity obraz, wywołujący w odbiorcach skrajne emocje. To Bjork Digital.

do usłyszenia!

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 30.09.2017
Godzina emisji: 13.05