X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:00
Salon Ambientu – Nocne Spotkanie – Montaże – Antonisz – Jazowa Jesień – Kijanki i kretowiska – Tribute to Sinatra – targi muzyczne.
100-lecie urodzin Franka Sinatry. Koncert wTrójce, czerwiec 2016r.
100-lecie urodzin Franka Sinatry. Koncert w Trójce, czerwiec 2016 r.Foto: W. Kusiński/PR

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca Siódmy Warszawski Salon Ambientu, cykl z muzyką ambientową, który po swoich początkach w Białymstoku promieniuje już na wiele innych miast. W Warszawie dźwiękowo prezentuje się Deepchord (Rod Modell), wywodzący się z Detroit muzyk oraz artysta wizualny. Znany z pionierskiego podejścia w minimalistycznym i dubowym techno, gdzie w oryginalny sposób łączy sekwencyjne dubowe akordy z nagraniami polowymi oraz gęstym ambientem. Zbudować klimat pomogają mu Essence i Dtekk z Technosoul. Agnieszka Szydłowska wybrała 41. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne, które odbędzie się 10 listopada, o godzinie 19:00, w Sali Teatralnej BF Impart, przy ul. Mazowieckiej 17, we Wrocławiu. W części pierwszej rozegrany zostanie FINAŁ KONKURSU WOKALNEGO dla młodych, utalentowanych artystów lub zespołów uprawiających poezję śpiewaną, piosenkę artystyczną, piosenkę kabaretową, twórczość autorską, którzy wystąpią z własnym akompaniamentem lub podkładem na nośniku cyfrowym. Drugą część wieczoru wypełni KONCERT GALOWY. W tym roku jego bohaterem będzie Stanisław Soyka – wokalista, instrumentalista, kompozytor, który od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 4 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 4 listopada >>>

Przenosimy się do Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawę "Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta". To kolejna prezentacja wpisana w obchody stulecia awangardy w Polsce, która ma trzy punkty wyjścia czy też wymiary, zazębiające się i kontrastujące ze sobą. Pierwszy to montaż, rozumiany szeroko jako jedna z najważniejszych praktyk awangardy. Praktyka ta zostaje osadzona w kontekście koncepcji i fascynacji estetycznych oraz twórczości Debory Vogel – dziś na nowo odkrywanej awangardowej pisarki, krytyczki i teoretyczki sztuki; oraz jej związków z praktykami awangardowymi okresu międzywojennego. Trzeci wymiar to nowoczesne miasto rozumiane jako pole i doświadczenie generujące modernistyczną refleksję nad percepcją i powiązaną z nimi praktykę montażu, a także scena, na której rozgrywają się spektakle, napięcia i konflikty nowoczesności, śledzone, wydobywane i punktowane przez Vogel i bliskich jej artystów. Wystawa pokazuje też spektrum zjawisk artystycznych z drugiej połowy lat 20. i lat 30., a po świecie Debory Vogel oprowadza nas współkuratorka Karolina Szymaniak.

Zaglądamy też do Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu, która poprzez rozbudowany program przypomina postać Juliana Antonisza – artysty, scenarzysty, twórcy eksperymentalnych filmów animowanych, kompozytora, wynalazcy… mnożyć możemy w nieskończoność. "Antonisz. Interpretacje" to projekt interdyscyplinarny, który przypomina, ale i pokazuje artystę w szerszych kontekstach, przede wszystkim współczesnych. W centrum projektu znajdzie się wystawa powstała w wyniku współpracy Sabiny i Malwiny Antoniszczak, córek Juliana, oraz Roberta Kuśmirowskiego. Performance muzyczno-wizualny Wojciecha Waglewskiego i zespołu Voo Voo wraz z Michałem Jacaszkiem stanowić będzie również próbę interpretacji i dialogu dwóch wybitnych osobowości, a u nas opowiadają kuratorzy projektu – Małgorzata Miśkowiec i Karol Szafraniec.

Michał Margański wraz z Tomaszem Stańko zabierają nas (także) do Bielska-Białej. Tam w dniach 14-19 listopada 2017 r. trwać będzie Jazzowa Jesień. Piętnaście lat Jazzowej Jesieni w Bielsku Białej to półtorej dekady podróży, w towarzystwie najznakomitszych muzycznych przewodników: Brazylia z Egberto Gismontim, Argentyna z Dino Saluzzim, Francja z Louisem Sclavisem, Algieria z Anuarem Brahemem, ale także Grecja z Charlesem Lloydem i Marią Farantouri czy Indie z Johnem McLaughlinem i Shakti. To historia wyjątkowych spotkań z ikonami muzycznej improwizacji, których, niczym świętych, wystarczy wspominać tylko z imienia: Cecil, Pharoah, Ornette, Wadada, Roscoe czy Chick. To wreszcie 15 lat wyjątkowych, premierowych projektów dyrektora artystycznego festiwalu: Tomasza Stańko. Muzyka na granicy: gatunków, kultur, języków, kompozycji i improwizacji, jawy i snu…

Czytamy z Jankiem Niebudkiem. Tym razem "Kijanki i kretowiska" Aleksandry Zielińskiej. To zbiór opowiadań autorki, której debiutancka powieść została nominowana do Nagrody Conrada, a druga do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Jej proza jest "gęsta od emocji i literackich nawiązań. Pisarka mierzy się z problemem grozy dojrzewania na różnych etapach życia, a wszystko to podaje, z łatwością balansując między gatunkami. Wizje Zielińskiej tworzą intrygującą całość i nie pozwalają o sobie zapomnieć…" donosi wydawca. A my sprawdzamy!

Goście, goście! Odwiedza nas Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band. Mamy doskonałą okazję! Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydaje album live z piosenkami Franka Sinatry "Tribute to Sinatra". Jest to zapis koncertu, który odbył się w Radiowej Trójce w czerwcu 2016 roku. Premiera albumu zaplanowana jest na 10 listopada tego roku. Formację tworzą młodzi, świetnie wykształceni muzycy. W tym roku BIG BAND zdobył kolejne Grand Prix na przeglądzie big bandów w Nowym Tomyślu, muzycy występowali również na tegorocznych "Szalonych Dniach Muzyki" we Francji i w Polsce. Wiosną 2018 roku BIG BAND wystąpi na jednym z największych i najbardziej prestiżowych europejskich Festiwali Jazzowych w Budapeszcie. Zapraszamy także na Europejskie Targi Muzyczne 2017 Co jest Grane 24. Po raz kolejny Pałac Kultury w Warszawie będzie tętnił muzyką, dawał szansę na udział w ciekawych rozmowach i kusił stoiskami wytwórni płytowych… Start 10 listopada!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Słupsk, TIFF Academy i Szczecin

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 4.11.2017
Godziny emisji: 13.09, 14.07

Czytaj także

Opowieści

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 15:00
Festiwal Conrada – #kinoodnowa – Pekaesy – PIXO – W nowy region świata – Sputnik nad Polską.
rozwiń zwiń