Spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:00
Salon Ambientu – Nocne Spotkanie – Montaże – Antonisz – Jazowa Jesień – Kijanki i kretowiska – Tribute to Sinatra – targi muzyczne.
100-lecie urodzin Franka Sinatry. Koncert wTrójce, czerwiec 2016r.
100-lecie urodzin Franka Sinatry. Koncert w Trójce, czerwiec 2016 r.Foto: W. Kusiński/PR

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca Siódmy Warszawski Salon Ambientu, cykl z muzyką ambientową, który po swoich początkach w Białymstoku promieniuje już na wiele innych miast. W Warszawie dźwiękowo prezentuje się Deepchord (Rod Modell), wywodzący się z Detroit muzyk oraz artysta wizualny. Znany z pionierskiego podejścia w minimalistycznym i dubowym techno, gdzie w oryginalny sposób łączy sekwencyjne dubowe akordy z nagraniami polowymi oraz gęstym ambientem. Zbudować klimat pomogają mu Essence i Dtekk z Technosoul. Agnieszka Szydłowska wybrała 41. Nocne Spotkanie Literacko-Muzyczne, które odbędzie się 10 listopada, o godzinie 19:00, w Sali Teatralnej BF Impart, przy ul. Mazowieckiej 17, we Wrocławiu. W części pierwszej rozegrany zostanie FINAŁ KONKURSU WOKALNEGO dla młodych, utalentowanych artystów lub zespołów uprawiających poezję śpiewaną, piosenkę artystyczną, piosenkę kabaretową, twórczość autorską, którzy wystąpią z własnym akompaniamentem lub podkładem na nośniku cyfrowym. Drugą część wieczoru wypełni KONCERT GALOWY. W tym roku jego bohaterem będzie Stanisław Soyka – wokalista, instrumentalista, kompozytor, który od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 4 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 4 listopada >>>

Przenosimy się do Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawę "Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta". To kolejna prezentacja wpisana w obchody stulecia awangardy w Polsce, która ma trzy punkty wyjścia czy też wymiary, zazębiające się i kontrastujące ze sobą. Pierwszy to montaż, rozumiany szeroko jako jedna z najważniejszych praktyk awangardy. Praktyka ta zostaje osadzona w kontekście koncepcji i fascynacji estetycznych oraz twórczości Debory Vogel – dziś na nowo odkrywanej awangardowej pisarki, krytyczki i teoretyczki sztuki; oraz jej związków z praktykami awangardowymi okresu międzywojennego. Trzeci wymiar to nowoczesne miasto rozumiane jako pole i doświadczenie generujące modernistyczną refleksję nad percepcją i powiązaną z nimi praktykę montażu, a także scena, na której rozgrywają się spektakle, napięcia i konflikty nowoczesności, śledzone, wydobywane i punktowane przez Vogel i bliskich jej artystów. Wystawa pokazuje też spektrum zjawisk artystycznych z drugiej połowy lat 20. i lat 30., a po świecie Debory Vogel oprowadza nas współkuratorka Karolina Szymaniak.

Zaglądamy też do Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu, która poprzez rozbudowany program przypomina postać Juliana Antonisza – artysty, scenarzysty, twórcy eksperymentalnych filmów animowanych, kompozytora, wynalazcy… mnożyć możemy w nieskończoność. "Antonisz. Interpretacje" to projekt interdyscyplinarny, który przypomina, ale i pokazuje artystę w szerszych kontekstach, przede wszystkim współczesnych. W centrum projektu znajdzie się wystawa powstała w wyniku współpracy Sabiny i Malwiny Antoniszczak, córek Juliana, oraz Roberta Kuśmirowskiego. Performance muzyczno-wizualny Wojciecha Waglewskiego i zespołu Voo Voo wraz z Michałem Jacaszkiem stanowić będzie również próbę interpretacji i dialogu dwóch wybitnych osobowości, a u nas opowiadają kuratorzy projektu – Małgorzata Miśkowiec i Karol Szafraniec.

Michał Margański wraz z Tomaszem Stańko zabierają nas (także) do Bielska-Białej. Tam w dniach 14-19 listopada 2017 r. trwać będzie Jazzowa Jesień. Piętnaście lat Jazzowej Jesieni w Bielsku Białej to półtorej dekady podróży, w towarzystwie najznakomitszych muzycznych przewodników: Brazylia z Egberto Gismontim, Argentyna z Dino Saluzzim, Francja z Louisem Sclavisem, Algieria z Anuarem Brahemem, ale także Grecja z Charlesem Lloydem i Marią Farantouri czy Indie z Johnem McLaughlinem i Shakti. To historia wyjątkowych spotkań z ikonami muzycznej improwizacji, których, niczym świętych, wystarczy wspominać tylko z imienia: Cecil, Pharoah, Ornette, Wadada, Roscoe czy Chick. To wreszcie 15 lat wyjątkowych, premierowych projektów dyrektora artystycznego festiwalu: Tomasza Stańko. Muzyka na granicy: gatunków, kultur, języków, kompozycji i improwizacji, jawy i snu…

Czytamy z Jankiem Niebudkiem. Tym razem "Kijanki i kretowiska" Aleksandry Zielińskiej. To zbiór opowiadań autorki, której debiutancka powieść została nominowana do Nagrody Conrada, a druga do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Jej proza jest "gęsta od emocji i literackich nawiązań. Pisarka mierzy się z problemem grozy dojrzewania na różnych etapach życia, a wszystko to podaje, z łatwością balansując między gatunkami. Wizje Zielińskiej tworzą intrygującą całość i nie pozwalają o sobie zapomnieć…" donosi wydawca. A my sprawdzamy!

Goście, goście! Odwiedza nas Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band. Mamy doskonałą okazję! Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydaje album live z piosenkami Franka Sinatry "Tribute to Sinatra". Jest to zapis koncertu, który odbył się w Radiowej Trójce w czerwcu 2016 roku. Premiera albumu zaplanowana jest na 10 listopada tego roku. Formację tworzą młodzi, świetnie wykształceni muzycy. W tym roku BIG BAND zdobył kolejne Grand Prix na przeglądzie big bandów w Nowym Tomyślu, muzycy występowali również na tegorocznych "Szalonych Dniach Muzyki" we Francji i w Polsce. Wiosną 2018 roku BIG BAND wystąpi na jednym z największych i najbardziej prestiżowych europejskich Festiwali Jazzowych w Budapeszcie. Zapraszamy także na Europejskie Targi Muzyczne 2017 Co jest Grane 24. Po raz kolejny Pałac Kultury w Warszawie będzie tętnił muzyką, dawał szansę na udział w ciekawych rozmowach i kusił stoiskami wytwórni płytowych… Start 10 listopada!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Słupsk, TIFF Academy i Szczecin

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 4.11.2017
Godziny emisji: 13.09, 14.07

Czytaj także

Opowieści

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 15:00
Festiwal Conrada – #kinoodnowa – Pekaesy – PIXO – W nowy region świata – Sputnik nad Polską.
rozwiń zwiń