Supermenka!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:00
Plan filmowy – August Sander – Supermenka – Rok awangardy – Patrick deWitt – zarządzanie muzyką.
Jowita Budnik w Supermence
Jowita Budnik w "Supermence"Foto: Teatr Kamienica

Zdjęcie z wystawy "August Sander. Portrety 1910-1954" Zdjęcie z wystawy "August Sander. Portrety 1910-1954"

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Gliwic na wystawę "August Sander. Portrety 1910-1954". Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku. Sander fotografował przedstawicieli różnych warstw społecznych i zawodów – w typowych strojach, z charakterystycznymi atrybutami. Robotników, rzemieślników, artystów czy polityków przedstawiał w identyczny sposób: w ich codziennym otoczeniu, w miejscu pracy, czasem na neutralnym tle. Część fotografii wykonał podczas przypadkowych spotkań, na ulicy czy wiejskiej drodze. Interesowało go to, co indywidualne, ale i typowe. To, co ludzi różni, ale i to, co określa ich jako grupę. Koniecznie! Agnieszka Szydłowska wybrała Supermenkę, czyli monodram Jowity Budnik. Bo "w Supermence jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. To opowieść inteligentna, więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę. W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołuje salwy śmiechu". A w kinach "Cicha noc" ze wspaniałą rolą Jowity!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 25 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 25 listopada >>>

Powoli kończy się Rok Awangardy, do którego przyłączyły się mniejsze i większe instytucje w całej Polsce. To jeszcze nie czas na podsumowania, przed nami jeszcze sporo wydarzeń wpisanych w program, który sprawdzimy na stronie poświęconej imprezie. My spojrzymy dziś na awangardę nie przez filtr wydarzeń, ale w bardziej ogólnym kontekście jej aktualności współcześnie i wystaw, które można było i będzie zobaczyć za granicą. Naszym przewodnikiem po świecie awangardy jest Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.


Rok awangardy Rok awangardy

Już w przyszłym tygodniu, a dokładnie 1 grudnia, w przestrzeni Marzyciele i Rzemieślnicy w Domu Braci Jabłkowskich, odbędzie się finał Programu Mentorskiego dla Managerów Muzycznych, na zakończenie którego odbędzie się rozmowa z Gavinem Starksem. Gavin jest jedną z najciekawszych osób w środowisku branży kreatywnej, funkcjonującym na skrzyżowaniu świata mediów, technologii, muzyki, analizy i wykorzystania danych. W programie seminarium przewidziana jest także otwarta sesja warsztatowa pt. "Kim jest manager muzyczny", skierowana do przedstawicieli branży muzycznej, w szczególności managerów oraz artystów.

Co dzisiaj czytamy? Właściwie to zachęcamy do spotkania z prozą Patricka deWitta. Patrick urodził się w 1975 roku na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Pracował jako robotnik, urzędnik i barman. Zadebiutował w 2009 roku powieścią "Ablutions". Wydani dwa lata później "Bracia Sisters" zostali entuzjastycznie przyjęci przez krytyków i czytelników. Opowiadaliśmy już o tych książkach. Dzisiaj pora na spotkanie z autorem, oko w oko. Zrobił to dla nas Jan Niebudek.

Michał Margański zabiera nas dzisiaj na PLAN FILMOWY. Wyjątkowy - przygotowany z myślą o zwiedzających. Trzecia edycja tej wystawy to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przenoszą zwiedzających w czasie i pozwalają poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja wystawy prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu przybliżając najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Wystawa wyposażona została w multimedia i efekty dźwiękowe. Podczas zwiedzania prezentowane są materiały making of z planów filmowych...

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Tarnów, Gdańsk i Zieloną Górę. Ryszard Jaźwiński zabiera nas do Łodzi. Trwa tam 22. Forum Kina Europejskiego.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 25.11.2017
Godziny emisji: 13.11, 14.09