Na paluszkach!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 15:00
Robótki ręczne – Awangarda – Boska Komedia – Etiopski Jazz – Instytut B61 – Superjednostka.
Wystawa o rzemiośle teatralnym Myśląca ręka
Wystawa o rzemiośle teatralnym "Myśląca ręka"Foto: Anna Kaczmarz

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska zaprasza do siedziby Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie - to ostatni dzwonek, żeby zobaczyć indywidualną wystawę fotografki Agnieszki Rayss "Gdzie jest ciało".

Wystawa jeszcze do jutra i jest to ostatnia prezentacja na Andersa 13, od stycznia warszawska Fundacja Archeologia Fotografii przenosi się na Chłodną 20. Stay tuned! Agnieszka Szydłowska robi na paluszkach... Sama nie wpadła na to, to sprawka Barbary Palewicz- Ryży, która właśnie wydała książkę "Robótki na paluszkach"... Basia, gliwiczanka, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu warsztatów, opracowała technikę pozwalającą na tworzenie dużych płaskich dzianin i wyrobów na okrągło np. czapek, a także zdobień tych dzianin różnymi ściegami.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 16 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 16 grudnia >>>

Odwiedza nas Jan Świerkowski, szef Instytutu B-61. Odwiedza nas, by opowiedzieć o wyprawie Instytutu do Indii! Zostali zaproszeni na festiwal The Story of Space, by pokazać swój spektakl "Ewolucja gwiazd". Grupa została zaproszona na imprezę przez kuratorkę, Jayę Ramchandani, która poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik.

Zaglądamy do Łodzi i Muzeum Sztuki (ms1) na wystawę "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design". To ostatnia z serii ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w 2017 w ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na nowo na jej spuściznę. Wybór tematu, a więc pokazanie kontaktów i powiązań w sztuce holenderskiej grupy De Stijl z polskimi grupami/artystami awangardowymi przybliża wątek, który do tej pory – wobec dominującej w największych opracowaniach historii polskiej awangardy wykładni o kluczowym wpływie konstruktywizmu rosyjskiego na polską awangardę – był usuwany na plan dalszy. Po drugie zaś, odwołuje się do zagadnień istotnych w projektach awangardy, której głównym celem było stworzenie zupełnie nowej kultury plastycznej, przekształcenie i ulepszenie otaczającego świata, między innymi przez projektowanie architektury, wnętrz i mebli.

Agnieszka Obszańska w Krakowie, gdzie przygląda się Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu Boska Komedia. Dziś wielki finał jubileuszowej 10. edycji festiwalu, który w tym roku odbywa się po hasłem "Teatr w ruinie".

"Boska" kończy festiwalowy sezon teatralny w Polsce, a dziś późnym wieczorem poznamy werdykt międzynarodowego jury, które wybierze spośród kilkunastu prezentowanych spektakli, ten najlepszy. O tegorocznej Boskiej Komedii Agnieszka Obszańska rozmawia z dyrektorem festiwalu Bartoszem Szydłowskim.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Toruń, Bielsko-Białą i Opole. Oglądamy "Etiopiques: muzyka duszy" Macieja Bochniaka. Maciej poświęcił pracy nad tym dokumentem kilka lat i było warto - opowiada Michał Margański. Jan Niebudek wybiera dla nas "Robinsona w Bolechowie" Macieja Płazy.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 16.12.2017
Godziny emisji: 13.09, 14.09