Czy to już?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:30
Tomasz Lazar – Eryk Kulm – Asamblaże – Teraz komiks! – James Brown – Kolosy 2018 – Gołda Tencer.
James Brown na Jazz Festival w Montreux
James Brown na Jazz Festival w Montreux Foto: STR/PAP/KEYSTONE

Okładka książki "Załatw publikę i spadaj. W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul" autorstwa Jamesa McBride'a Okładka książki "Załatw publikę i spadaj. W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul" autorstwa Jamesa McBride'a

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca spotkanie z fotografiami Tomasza Lazara w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Wystawa 生死 -しょうし to premierowy pokaz galeryjny dwóch cykli zdjęć artysty: "Lasu samobójców" oraz "Nocnego życia Tokio". Japoński tytuł odnosi się do cyklu nieustannego wędrowania, kołowrotu narodzin i śmierci. Oba projekty na wystawie przyberają kształt instalacji fotograficznych. Prace pokazują wypartą, nocną stronę życia metropolii. Agnieszka Szydłowska w rozmowie z Tomaszem Kopciem zaprasza na występ, który przyjaciele zorganizowali, by wesprzeć Eryka Kulma. W studiu im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert charytatywny zatytułowany "Gramy dla Eryka", z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc wspaniałemu perkusiście, który grał w wielu jazzowych zespołach, przede wszystkim liderowi Quintessence. Eryk Kulm od długiego czasu walczy z chorobą nowotworową, która uniemożliwia mu koncertowanie. Koncert współorganizuje Polskie Radio, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Polska Fundacja Muzyczna, która zbiera pieniądze dla beneficjenta na specjalnym koncie: Eryk Kulm – 35 1140 1977 0000 2634 0600 1015. Dochód z biletów zostanie przekazany na pomoc Erykowi Kulmowi.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 10.03.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 10 .03.2018 >>>

Ruszamy do ŁodziMuzeum Sztuki (ms1) na wystawę "Asamblaże. Angela Melitopoulos i Maurizio Lazzarato". Tytułowe "Asamblaże" to audiowizualny projekt badawczy poświęcony praktyce Félixa Guattariego (1930-92), jego antyautorytarnej, rewolucyjnej działalności psychiatrycznej, filozofii, estetyce i antropologii. Melitopoulos i Lazzarato koncentrują się na jego zainteresowaniach animizmem, koncepcjach podmiotowości i ekozofii. Przybliżają je i rozwijają w odniesieniu do praktyki prowadzonej przez Guattariego w eksperymentalnej klinice La Borde, a także obecności jego myśli w Brazylii i Japonii. Opowiada kuratorka wystawy – Joanna Sokołowska.

Z Michałem Margańskim przenosimy się do Krakowa, do Muzeum Narodowego na wystawę "Teraz komiks!". Okazja jest wyjatkowa, bo raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć będzie można ponad 600 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku.

Z Janem Niebudkiem i jego gościem Maciejem Świerkockim opowiadamy o książce "W poszukiwaniu Jamesa Browna, amerykańskiej duszy i muzyki soul" autorstwa Jamesa McBride'a. To nie jest klasyczna biografia. McBride zabiera nas w podróż z opustoszałych miasteczek Karoliny Południowej i Georgii do Nowego Jorku. Z lat trzydziestych XX wieku do początków wieku XXI. "Historia Browna jest dla McBride'a pretekstem do opowiedzenia losów niezwykłych osób, bez których gwiazda ojca chrzestnego muzyki soul nie miałaby szansy świecić tak silnym blaskiem i przez tyle dekad. To również pełna melancholii i nostalgii opowieść o pielęgnowaniu tożsamości i o sztuce pamiętania o swoim pochodzeniu". Bardzo ciekawa lektura!


Plakat promujący wydarzenie "Kolosy 2018" Plakat promujący wydarzenie "Kolosy 2018"

W Gdyni trwają Kolosy 2018. Co to takiego? "Kolosy" to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali, mogącej pomieścić równocześnie nawet cztery tysiące widzów, zaadoptowanej tak, by pełniła również funkcję sali kinowej, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Na miejscu jest Paweł Drozd.

W warszawskiej Zachęcie trwa wystawa "Dzikość serca". Ekspozycja pozwala przyjrzeć się w jaki sposób doświadczenie migracji i otwartych granic wpłynęło na portret własny polskich artystek i artystów. Wystawa prezentuje polską falę emigracji w historycznym kontekście oraz jej odbiór w mediach zagranicznych i kulturze popularnej. "Dzikość serca" jest próbą odzwierciedlenia emocjonalnego obrazu polskiej rzeczywistości po 1989 roku. Sprawdzamy!

Nie zapominamy o 50. rocznicy wydarzeń marcowych. Dużo mówimy na antenie o tym szczególnym okresie w historii Polski i całej Europy. W naszym dzisiejszym programie chcemy się skupić na propozycjach teatralnych przygotowanych przez Teatr Żydowski. Bo "polski marzec" to także dramatyczne wydarzenia związane z wyrzuceniem z kraju Polaków żydowskiego pochodzenia. "Tu więcej zostawili po sobie, niż mieli” – głosi napis na tablicy umieszczonej na śródmiejskim Dworcu Gdańskim w Warszawie, z którego w 1968 roku, po antysemickiej nagonce, wyjeżdżali na tułaczkę polscy Żydzi. Naszym gościem jest Gołda Tencer.

na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 10.03.2018
Godziny emisji: 13.08, 14.08

Czytaj także

Igrzyska

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 15:00
Skoczkowie skaczą, a od czasu do czasu mówmy o wydarzeniach kulturalnych :)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspy Owcze

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 15:00
Tato Hemingway – Łódź Design Festival – Jad 2 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Paderewski – Dubaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 15:00
Strategie niewidzialności – Karrot Komando – Warsztat Formy Filmowej – Unlisted Festival – Edi Hila – Universam Grochów.
rozwiń zwiń