Tęskno

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:00
Tęskno – The Necks – Korzyński – Short Waves – WCIAS – Tauron Nowa Muzyka Katowice – Kopińska
Studio Rytm. Od lewej: Andrzej Korzyński, Jerzy Rowiński i Mateusz Święcicki
Studio Rytm. Od lewej: Andrzej Korzyński, Jerzy Rowiński i Mateusz ŚwięcickiFoto: Z archiwów Andrzej Korzyńskiego

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca koncert zespołu The Necks. Australijskie trio zaimprowizuje dwukrotnie: 22 marca w Krakowie (Małopolski Ogród Sztuk) w ramach muzycznego cyklu Something Must Break kuratorowanego przez Artura Rojka i 23 marca w Warszawie (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) i to będzie zapowiedź kolejnej edycji Festiwalu Avant Art Warszawa. U nas opowiada Kostas Georgakopulos. Agnieszka Szydłowska wybiera koncerty WCIAS  zespołu, który wykonał bardzo ciekawą woltę stylistyczną. Od muzyki alternatywnej przeszedł do świata muzyki tradycyjnej, muzyki korzeni. Zapraszamy na dwa koncerty!

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 17.03.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 17.03.2018 >>>

Ruszamy do Poznania, w ślad za 10. Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES 2018. Jeden z najciekawszych w Polsce festiwali prezentujących krótki metraż rusza już 20 marca w Poznaniu. Czeka nas 6 dni z fabułami, dokumentami, animacjami, teledyskami i eksperymentami. Mottem festiwalu jest hasło "In or Out", a że na rok 2018 przypada 10. edycja festiwalu, to wśród pokazów filmów znajdzie się też czas na urodziny. U nas krótko i treściwie opowiada dyrektor festiwalu – Szymon Stemplewski.

Przedstawiamy młody polski zespół o nazwie, która łatwo wpada w ucho – Tęskno. To projekt muzyczny wokalistki Joanny Longić i kompozytorki Hani Rani. "Piszemy piosenki po polsku, łącząc brzmienia, melodie i dźwięki za którymi nam tęskno...". Hania i Joanna są naszymi gośćmi!

Nie zapominamy o nadchodzących festiwalach. W zeszły czwartek festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice przedstawił kolejnych artystów, którzy przyjadą latem do Katowic!

Dużo czytamy. Jan Niebudek proponuje spotkanie z Justyną Kopińską. Otwieramy zbiór reportaży "Z nienawiści do kobiet". To historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska – książkę otwiera opowieść syna o Violetcie Villas, a potem jest równie boleśnie, intrygująco i mocno. Michał Margański rozmawia z Andrzejem Korzyńskim przy okazji wydania książki "Znam wszystkie wasze numery". Co ciekawe, książka też jest rozmową – przeprowadziła ją Maria Szabłowska.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Rybnik, Kielce i Katowice.

na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 10.03.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.08