Viva!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
WALDEN – Lublin – Trylogia kubańska – POLIN – Please kill me – Elektrownia Białystok – CSW Toruń – CK Zamek.
Kuba
KubaFoto: Ernesto Bazan

fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Agnieszka Szydłowska (podróżująca pomiędzy Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu a Europejskim Poetą Wolności w Gdańsku) poleca dzisiaj wsłuchanie się w apel, który nadchodzi z Lublina! Potrzeba krawatów, jak najwięcej krawatów – w związku z tegoroczną odsłoną Nocy Kultury

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 24.03.2018 >>> 

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 24.03.2018 >>>


fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Agnieszka Obszańska poleca spektakl WALDEN Ludomira Franczaka oparty na powieści Henry'ego Thoreau, przywołujący również jego traktat "O obywatelskim nieposłuszeństwie", przeprowadzony jest w konwencji XIX-wiecznego teatru pudełkowego, prezentowanego często w prywatnych domach, rozbudowanego o żywy, performatywny plan. Jednocześnie operuje nowoczesnymi środkami z pogranicza sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Całość pozostaje statyczna, jak na, popularnych w XIX wieku, panoramach, stając się swego rodzaju ilustracją dla akcji rozgrywającej się w warstwie dźwiękowej częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo. Dziś Cieszyn, a niebawem Kraków, Słupsk i Gdańsk. U nas zaprasza osobiście Ludek Franczak.


fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Odwiedzamy karaibską wyspę, która niewiele ma jednak wspólnego z rajem, jak często jest opisywana w turystycznych folderach. Przez blisko ćwierć wieku fotograf Ernesto Bazan dokumentował życie codzienne na Kubie. Na "Trylogię kubańską", prezentowaną w Galerii Instytutu Fotografii Fort w Warszawie, składają się trzy cykle fotograficzne, z których każdy w odmienny sposób obrazuje stosunek włoskiego artysty do kraju, który – odwiedzany przed laty – stał się jego drugą ojczyzną. O wyborze blisko 70 fotografii Bazana opowiada u nas Olga Łacna.


fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Naszym gościem jest Kajetan Prochyra, koordynator projektów muzycznych w Muzeum Żydów Polskich Polin. Tematy są dwa. Pierwszym jest polska premiera filmu z 1923 roku. "Das alte Gesetz", czyli "Stare prawo", to film niemy w reżyserii pioniera kina niemieckiego Ewalda André Duponta – opowieść o młodym żydowskim chłopaku, który wbrew woli rodziny chce zostać artystą… 29 marca pokaz filmu z muzyką graną na żywo, w wykonaniu cenionej orkiestry kameralnej Orchester Jakobsplatz. Drugim tematem rozmowy są przygotowania do obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. 19 kwietnia szykuje się wyjątkowy koncert!

fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Jan Niebudek zabiera nas w świat punka w ślad za książką "Please kill me. Punkowa historia punka" Legsa McNeila i Gillian McCain, a w telefonicznym skrócie mkniemy do PoznaniaTorunia, Białegostoku.

fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan

Do tego wszystkiego jeszcze Anna Dudzińska opowie o szwajcarskich termach!

fot. Ernesto Bazan fot. Ernesto Bazan


na FB 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka SzydłowskaAnna Dudzińska, Jan Niebudek
Data emisji: 24.03.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.08


Czytaj także

Strategie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 15:00
Strategie niewidzialności – Karrot Komando – Warsztat Formy Filmowej – Unlisted Festival – Edi Hila – Universam Grochów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to już?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:30
Tomasz Lazar – Eryk Kulm – Asamblaże – Teraz komiks! – James Brown – Kolosy 2018 – Gołda Tencer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęskno

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:00
Tęskno – The Necks – Korzyński – Short Waves – WCIAS – Tauron Nowa Muzyka Katowice – Kopińska
rozwiń zwiń